Mężczyzna mający zaburzenia erekcji
fot. fotolia

Nie przychodzi chłop do lekarza, gdy ma kłopoty z erekcją – to błąd!

Znacie kawały o babie u lekarza? Mają one swoje statystyczne uzasadnienie – przynajmniej jeśli chodzi o płeć bohaterki. Mężczyźni zbyt często unikają lekarzy. Ponad milion sto tysięcy dorosłych Polaków nigdy nie powiedziało doktorowi o swoich problemach z erekcją!
Marta Kabulska
Mężczyzna mający zaburzenia erekcji
fot. fotolia
Według szacunków Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej problem zaburzeń erekcji dotyka nawet 1,7 mln mężczyzn. 

Kłopoty z erekcją to sprawa intymna i żaden specjalista tego nie kwestionuje. Nie oznacza to jednak, że trzeba jej się wstydzić podczas wizyty u lekarza. Większym powodem do wstydu powinno być dla mężczyzn ukrywanie problemu, niż odważne i odpowiedzialne podejście do tematu – podkreśla prof. Andrzej Borkowski, specjalista urologii.  

Problemy z erekcją – kto zgłasza się do lekarza?

Z najnowszych badań1 wynika, że 66% mężczyzn mających kłopoty z osiągnięciem wzwodu, nigdy nie rozmawiało na ten temat z lekarzem!
  • Aż 46% mężczyzn mających problemy z erekcją bagatelizuje sprawę. Tłumaczą, że to tylko "niewielki problem". 
  • Co czwarty Polak uważa zaburzenia erekcji za "temat tabu" (krępujący i wstydliwy), więc nie idzie do specjalisty. 
  • Co siódmy mężczyzna usprawiedliwia się "brakiem okazji". 
  • Pozostali tłumaczą m.in., że "lekarz był kobietą" albo "nie pytał". 
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Wstydliwy problem - zaburzenia erekcji

Tym, którzy się wstydzą, pomóc może świadomość, że nie będą w gabinecie lekarskim ani pierwsi, ani jedyni. Badania pokazują, że swoją sprawność seksualną skonsultowało z lekarzami ponad pół miliona mężczyzn (34% tych, których dotyka problem). Blisko połowa z nich sama podjęła tę decyzję, zaś w przypadku 28% temat pojawił się podczas konsultacji dotyczącej innego problemu zdrowotnego. Co czwarty (22%) zrobił to za namową swojej partnerki. 

Profesor Borkowski stawia sprawę jasno: Przy nawracających epizodach zaburzeń erekcji należy zgłosić się do urologa lub seksuologa, którzy po zebraniu szczegółowego wywiadu i po wykonaniu niezbędnych badań, będą w stanie postawić diagnozę oraz zalecić odpowiednią terapię. Zdaniem ekspertów zaburzenia erekcji to może być coś więcej niż problem sam w sobie. Mogą one świadczyć o cukrzycy, niewydolności nerek, stwardnieniu rozsianym czy chorobach układu krążenia.  

Uwaga! Nie zamawiajcie preparatów na zaburzenia erekcji na własną rękę przez internet – badania pokazują, że łatwo trafić na "fałszywki", w których głównym składnikiem będzie gips i celuloza. Nie tylko nie pomogą, ale wręcz zaszkodzą. Specjaliści przestrzegają przed modnych ostatnio suplementami na zaburzenia erekcji, bo do tej pory nie ma na rynku skutecznego leku dostępnego bez recepty, a więc bez wizyty u lekarza. 

Zobacz też: Czy leki na zaburzenia erekcji mogą szkodzić płodności?
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy