ginekolog, kobieta, lekarz
fot. dalaprod - Fotolia.com

Hormony a brak ciąży

Nie możesz zajść w ciążę? Czasami powodem tego są kłopoty z hormonami. Jakie są tego objawy – tłumaczy prof. dr hab. Bogdan Chazan, ginekolog.
ginekolog, kobieta, lekarz
fot. dalaprod - Fotolia.com

Zaburzenia hormonalne a ciąża

Zaburzenia w prawidłowym i regularnym wydzielaniu hormonów ma aż 40 proc. kobiet, które bez powodzenia starają się o ciążę. Nie zawsze występują typowe tego objawy, czyli:
  • nieregularne, skąpe lub bardzo obfite i długie miesiączki
  • całkowity okresowy brak miesiączek
  • krwawienia międzymiesiączkowe
  • nadmierne owłosienie ciała
  • otyłość typu męskiego
Redakcja poleca: Polskie dzieci tyją na potęgę! – mówi dr Agnieszka Jarosz (film)
Otyłych przedszkolaków jest już dwa razy więcej niż 10 lat temu. Polskie dzieci tyją na potęgę – apelują lekarze i dietetycy. Dlaczego tak się dzieje? Jak zapobiec epidemii otyłości? Mówi ekspert ds. żywienia, dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Zaburzenia hormonalne bez objawów

Wiele kobiet nawet nie przypuszcza, że nie może zajść w ciążę z powodu zahamowania owulacji lub nieprawidłowego dojrzewania komórki jajowej, bo organizm w żaden sposób im tego nie sygnalizuje.

Najczęstsze problemy to niedobór lub zaburzenia proporcji żeńskich hormonów płciowych (estrogenu, progesteronu). Ich wydzielaniem sterują podwzgórze i przysadka mózgowa, więc częstym powodem trudności z zajściem w ciążę są zaburzenia pracy tych części mózgu.

Ginekolog lub endokrynolog po rozmowie i badaniu ginekologicznym zaproponuje badania hormonalne. Pomocne bywa też USG. Leczenie może trwać kilka miesięcy.

Czytaj: 12 badań, które musisz zrobić przed ciążą.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy