logo wystawy ilustracji dla dzieci Zachęta

Tu czy tam? Idziemy na wystawę ilustracji dla dzieci

To jedna z tych wystaw, na które się czeka. Baaaardzo. W warszawskiej Zachęcie będzie można zobaczyć prace 14 ilustratorów i projektantów graficznych (do 8 maja 2016 r.). Nagradzanych. Polskich. Książek dla dzieci. Dla najmłodszych książka z dobrą ilustracją to pierwszy kontakt ze sztuką. Dlatego na wystawę zabieramy też dzieci!
Tatiana Audycka-Szatrawska
logo wystawy ilustracji dla dzieci Zachęta
Krystyna Lipka-Sztarbałło, znana i nagradzana ilustratorka, spytana o to, co jest ważniejsze w książce dla dzieci – tekst czy ilustracje – odpowiedziała:
 
"Ilustracje są tak samo ważne co tekst! W latach 60. upowszechniono hasło, że książka jest dla dziecka pierwszym kontaktem ze sztuką i że kształtuje przyszłego odbiorcę sztuki jako takiej. Zasada ta jest aktualna i dzisiaj, choć obecnie jedną z wielu mówiących o wartościach edukacyjnych obrazu w książce. Najważniejsza to ta, że ilustracja usamodzielnia przyszłego czytelnika.

Ilustracje są jak słowa, jedne opowiadają prawie realistycznym obrazem, który wymaga sumiennej analizy, inne poprzez tajemnicze sceny dają dziecku okazję do zgadywania, co tu się dzieje. Gdy dziecięcą biblioteczkę skompletujemy zbyt monotonnie, to zmarnujemy jedną z szans, jakie daje wiek przedszkolny – otwartość malucha na każdą konwencję. To kształtowanie umysłu otwartego, cecha ważna w procesie nauczania i w dorosłym życiu".
 
Wniosek nasuwa się jeden: ilustracje w książkach dla dzieci powinny być różnorodne, by najmłodsi czytelnicy mieli okazję zapoznać się z różnym językiem plastycznym.

Różnorodnie pod jednym dachem

Taką okazją, by poznać różne wizje świata, będzie wystawa „Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci” w Zachęcie. Pod jednym dachem będą wystawiać swoje prace znani ilustratorzy i nagradzane ilustratorki oraz projektanci i projektantki graficzne, m.in. Edgar Bąka (Nagroda Honorowa Society of Publication Designers New York 2012), Iwona Chmielewska (Główna Nagroda Bologna Ragazzi Award 2011 w kategorii „Non Fiction”), Agata Królak (Laureatka COW International Design Festival), Marta Ignerska (Książka Roku 2014 IBBY), Monika Hanulak (Książka Roku 2006 IBBY), a także Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowskiej, Patryk Mogilnicki, Anna Niemierko, Ola Płocińskiej, Dawid Ryski.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Atrakcje!

Wystawa „Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci” w Zachęcie będzie składać się z trzech części (z opisu organizatora):
  • W pierwszej części dzieci dowiedzą się, czym jest ilustracja oraz same będą miały okazję sprawdzić się w roli rysowników.
  • W drugiej – znane z książek obrazy stworzą niezwykły, interaktywny labirynt. 
  • Trzecia część to wielka czytelnia, gdzie młodzi widzowie spotykają się oko w oko z ilustratorami i ich dziełami. Dzieci zwiedzające ekspozycję będą mogły także skorzystać z kreatywnego zeszytu z zadaniami, który wyjawi im tajemnice wystawy i pozwoli utrwalić zdobytą już wiedzę.
W programie wystawy mnóstwo warsztatów dla dzieci, ale też i dla dorosłych, którzy będą mogli dowiedzieć się m.in. co to jest książka obrazkowa.

I na koniec – konkrety

Wystawa „Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci”
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Instytut Książki, Warszawa
Wystawa czynna od 20 lutego do 8 maja 2016 roku.
Więcej na www.zacheta.art.pl/pl/wystawy/tu-czy-tam
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy