GRY

Bardzo DUŻE pieniądze dla mam wracających do pracy!

Jesteśmy pod wrażeniem – rodzice otrzymają nawet ponad 2 tysiące 300 złotych miesięcznie. Pieniądze będą wypłacane przez rok. Trzeba spełnić tylko jedno kryterium. Pomysł jest genialny i wart skopiowania. Czy inne samorządy pójdą tą drogą?
pomoc finansowa dal mam powracających do pracy
fot. AdobeStock
Można? Można! To się nazywa konkretna pomoc dla mam chcących powrócić do pracy po urodzeniu dziecka. Zwłaszcza że w ostatnich dniach sporo pisałyśmy w mamotoja.pl o wręcz dramatycznej sytuacji w całym kraju z dostaniem miejsca dla maluszka w żłobkach, a także sporą liczbą dzieci nieprzyjętych do przedszkoli.

Aż 2 375 zł miesięcznie za zatrudnienie niani

Mamy chcą wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, ale niestety realia w naszym kraju są takie, że bardzo trudno pogodzić pracę w opieką nad dzieckiem. Główny Urząd Statystyczny podsumował ubiegły rok, jeśli chodzi o dostępność dzieci do żłobków - z danych wynika, że w Polsce na ponad 1 milion dzieci przypada 100 tysięcy miejsc w 3 tysiącach 120 żłobkach i klubach dziecięcych. Są takie miejsca w kraju, jak np. w województwie świętokrzyskim, gdzie na jedno miejsce w placówce przypada 18 dzieci. W województwie zachodniopomorskim o 1 miejsce w placówce ubiega się 10 dzieci. Na szczęście samorząd i urząd pracy tego regionu postanowiły coś z tym zrobić i wpadły na pomysł jak realnie pomóc mamom.

W ramach programu wsparcia "Małe Skarby", rodzice małych dzieci będący bez pracy lub chcący do niej powrócić będą mieć refundowane koszty wynajęcia niani, żłobka, klubiku dziecięcego lub opiekuna dziennego. Blisko w 100 procent koszty pokryją środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. To autorski program przygotowany przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego i Wojewódzki Urząd Pracy.

Ze wsparcia będą mogli skorzystać rodzice bezrobotni oraz rodzice korzystający np. z urlopu wychowawczego. Mamy będące na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim. Wszyscy, którzy opiekują się dzieckiem do 3 roku życia i chcą wrócić do pracy.

Rodzice otrzymają do:
  • 1 140 zł miesięcznie za maluszka przebywające w żłobku,
  • 760 zł miesięcznie za uczęszczanie dziecka do klubu dziecięcego,
  • 1 140 zł miesięcznie za opiekę nad dzieckiem u opiekuna dziennego,
  • 2 375 zł miesięcznie za zatrudnienie niani.
Refundacja pokryje 95 procent kosztów, pozostałe 5 procent rodzice będą musieli opłacić sami, w ramach wkładu własnego.
Redakcja poleca: Jak ustalić wynagrodzenie niani - film
Zatrudniając nianię zastanawiasz się ile powinnaś płacić za opiekę nad dzieckiem. Zobacz co powinnaś wziąć pod uwagę ustalając stawkę.

Cel: umożliwić rodzicom powrót do pracy

"Główny cel to umożliwienie rodzicom powrotu do pracy i niwelowanie barier związanych z aktywnością zawodową" - wyjaśnia dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie Andrzej Przewoda. Dlatego mama lub tata powracający do życia zawodowego, którzy skorzystają z programu, będą musieli podjąć pracę w ciągu miesiąca.

"Kluczowym warunkiem jest to, aby ten rodzic w przeciągu 30 dni od podpisania z nami umowy refundacji, powrócił do aktywności zawodowej" - mówi Przewoda. Maksymalny okres wsparcia wyniesie 12 miesięcy. Szacuje się, że refundację otrzyma 700 osób z województwa zachodniopomorskiego. Rekrutacja do projektu rozpocznie się już we wrześniu.

"Niestety część rodziców ma spore problemy z pogodzeniem obowiązków zawodowych z opieką nad małymi dziećmi" - mówi mama półtorarocznego Franka i 3-letniego Ignacego. Jak podkreśla, najgorzej jest z dostaniem miejsca w żłobku dla dziecka.

"Jest dramatycznie mało miejsc w żłobkach. Składaliśmy papiery i się nie dostaliśmy. Mimo, że mały ma już półtora roku" - opisuje mama. Podkreśla, że w takiej sytuacji nie jest rozwiązaniem wynajęcie niani, bo koszt jej wynagrodzenia pochłonąłby znaczną część pensji. "Finansowo nie opłaca się wynajmować niani. Bo wtedy pracowałabym tylko na nią" - mówi mama dwójki chłopców.

Program, po długich negocjacjach z Komisją Europejska, otrzymał dofinansowanie unijne. Będzie realizowany do grudnia 2020 roku. Jego koszty szacuje się na 14 mln zł.

Jak oceniacie tę pomoc dla rodziców? Czy będzie to duża ulga i zachęta dla mam do powrotu do pracy? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: radioszczecin.pl, wszczecinie.pl

Zobacz też:
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Nie dajemy się chorobom!

Zimowy wypoczynek