Gruźlica: jak można się zarazić tą chorobą w Polsce

Gruźlicą można zarazić się od osoby, która na nią choruje. Na gruźlicę w Polsce wcale nie zapadają przede wszystkim ludzie w podeszłym wieku. Według danych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc grupy ryzyka nieco się zmieniły i dzieci mogą zarazić się gruźlicą także od osób w średnim wieku.
Możemy zarazić się gruźlicą od osoby, która rozsiewa chorobotwórcze prątki – tak nazywają się wywołujące gruźlicę bakterie. Do organizmu mogą wniknąć drogą kropelkową, pokarmową lub przez dotyk. 

Jak można zarazić się gruźlicą?

Przez kontakt z osobą, która jest nosicielem prątków gruźlicy. Prof. Maria Korzeniewska-Koseła z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie podkreśla: „Gruźlica u dzieci nie pojawia się bez przyczyny. W otoczeniu musi ktoś na nią chorować! Jeżeli takiej osoby nie ma, prawdopodobieństwo, że dziecko ma właśnie gruźlicę, jest niskie.” To samo dotyczy, oczywiście, osób z pozostałych grup wiekowych.

Kto choruje na gruźlicę w Polsce?

„W Polsce zachorowania na gruźlicę najczęściej zdarzają się u mężczyzn w średnim wieku. To jest grupa ryzyka” – mówi prof. Maria Korzeniewska-Koseła. „W niektórych grupach wiekowych mężczyźni mają nawet czterokrotnie wyższą zapadalność na tę chorobę niż ich rówieśnice, kobiety. Generalnie na gruźlicę chorują panowie, a szczególnie ci po pięćdziesiątce. I to jest dobra wiadomość” – podkreśla ekspertka i wyjaśnia, że w Polsce zapadalność na gruźlicę u młodych dorosłych, czyli u rodziców małych dzieci, jest niższa niż w starszych grupach wiekowych.

Gruźlica w Polsce: gdzie jest najwięcej chorych?

Od lat zachorowalność na gruźlicę w Polsce wygląda podobnie. Dlatego też nadal prowadzone są szczepienia przeciw gruźlicy. Najmniej przypadków choroby pojawia się w województwie wielkopolskim i podlaskim, najwięcej – w śląskim, lubelskim i świętokrzyskim. W ostatnich latach wyższą zapadalność obserwuje się również w województwie mazowieckim.

Dlaczego gruźlicę trudno zdiagnozować u małych dzieci?

„Niepowikłana gruźlica węzłowo-płucna nie daje wyrazistych objawów” – tłumaczy prof. Korzeniewska-Koseła. W odróżnieniu od gruźliczego zapalenia opon mózgowych lub prosówki (postać gruźlicy rozsianej), kiedy to dziecko jest w ciężkim stanie, trudniej ją rozpoznać. Objawy gruźlicy, które powinny zwrócić uwagę, to:
  • niechęć dziecka do zabawy
  • nieprzybieranie na wadze
  • słabszy wzrost.

„Przy rozważaniu, co jest przyczyną takich symptomów u dziecka, warto wziąć również pod uwagę gruźlicę” – mówi ekspertka. Jednak w takim przypadku, ze względu na sposób zarażania się gruźlicą, w otoczeniu dziecka musi być ktoś, kto na nią choruje.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy