Od kogo dzieci w Polsce mogą zarazić się gruźlicą?

Jeszcze kilka lat temu słyszeliśmy, że na gruźlicę w naszym kraju chorują przede wszystkim ludzie w podeszłym wieku. Według danych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc sytuacja się zmieniła. Kto teraz należy do grupy ryzyka?
Polska nie jest krajem wolnym od gruźlicy. Możemy zarazić się od osoby, która rozsiewa chorobotwórcze prątki – tak nazywają się wywołujące gruźlicę bakterie. Do organizmu mogą wniknąć drogą kropelkową, pokarmową lub przez dotyk. Kto choruje częściej – osoby z pokolenia rodziców, dziadków czy pradziadków?

Kto choruje na gruźlicę w Polsce?

W Polsce zachorowania na gruźlicę najczęściej zdarzają się u mężczyzn w średnim wieku. To jest grupa ryzyka – mówi prof. Maria Korzeniewska-Koseła z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. – W niektórych grupach wiekowych mężczyźni mają nawet czterokrotnie wyższą zapadalność na tę chorobę niż ich rówieśnice, kobiety. Generalnie chorują panowie, a szczególnie ci po pięćdziesiątce. I to jest dobre – podkreśla ekspertka i wyjaśnia – W Polsce zapadalność na gruźlicę u młodych dorosłych, czyli u rodziców małych dzieci, jest niższa niż w starszych grupach wiekowych.

Gdzie jest najwięcej chorych?

Od lat sytuacja w naszym kraju jest podobna. Dlatego też nadal prowadzone są szczepienia przeciw gruźlicy. Najmniej przypadków choroby pojawia się w województwie wielkopolskim i podlaskim, najwięcej – w śląskim, lubelskim i świętokrzyskim. W ostatnim roku wyższą zapadalność obserwuje się również w województwie mazowieckim.

Dlaczego gruźlicę trudno zdiagnozować u małych dzieci?

Niepowikłana gruźlica węzłowo-płucna nie daje wyrazistych objawów – tłumaczy prof. Korzeniewska-Koseła. – W odróżnieniu od gruźliczego zapalenia opon mózgowych lub prosówki (postać gruźlicy rozsianej), gdzie dziecko jest w ciężkim stanie, trudniej ją rozpoznać. Objawy, które powinny zwrócić uwagę, to:
  • niechęć dziecka do zabawy,
  • nieprzybieranie na wadze
  • słabszy wzrost.
Przy rozważaniu, co jest przyczyną takich symptomów u dziecka, warto wziąć również pod uwagę gruźlicę – mówi ekspertka i podkreśla – Gruźlica u dzieci nie pojawia się jednak bez przyczyny. W otoczeniu musi ktoś na nią chorować! Jeżeli takiej osoby nie ma, prawdopodobieństwo, że dziecko ma właśnie gruźlicę, jest niskie.

Zobacz także:

Ocena (1 ocena)

6.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem