GRY
 
 

Sekrety noworodka

Sądzisz, że dobrze wiesz, czego się spodziewać po nowo narodzonym dziecku. Sprawdź, czym twój skarb cię jeszcze zaskoczy.

Jak zrozumieć zachowanie noworodka. Jakie tajemnice kryje jego mała głowa. Przeczytaj konieczne.

Noworodek poznaje mamę

Po trudach porodu dziecko wcale od razu nie zasypia... Natura zaplanowała ten czas na nawiązanie kontaktu z mamą. Wzrok noworodka jest słabo rozwinięty, ale w odległości 25–30 cm, czyli tam, gdzie pojawia się twarz mamy, malec bardzo dobrze skupia wzrok.
Pamiętaj: Takie "zapatrzenie się" w pierwszej godzinie po porodzie służy nawiązaniu bliskiej więzi uczuciowej. Jeśli towarzyszy wam tata, maluch ma szansę "zapatrzyć się" również w niego. Potem będzie się wam uważnie przyglądał w kolejnych dniach życia. W ten sposób was zapamięta!

Rodzaje płaczu noworodka
Dziecko krzyczy, kiedy potrzebuje pomocy: zmiany pieluszki, karmienia, utulenia. Stwierdzono, że noworodki płaczą na sześć sposobów. Inaczej gdy są głodne, kiedy chcą pić czy spać, jeżeli jest im niewygodnie, coś je boli, czy potrzebują towarzystwa. Z czasem nauczysz się rozpoznawać potrzeby swojego dziecka.
Pamiętaj: Płacz noworodka spowodowany głodem przypomina atak złości. Dziecko robi się czerwone, macha rączkami i nóżkami, pręży ciałko. To trudne do pojęcia, ale uczucie głodu sprawia takiemu maleństwu prawdziwy ból.

Niepokój noworodka późną porą
Większość dzieci wieczorem staje się niespokojna (to minie około trzeciego miesiąca życia). Może mieć na to wpływ niepokój związany ze zbliżaniem się nocy, ale też emocje z całego dnia, zmęczenie i zdenerwowanie mamy. Niemowlę to czuły barometr twego stanu emocjonalnego!
Pamiętaj: Nie wierz opiniom, że dziecko musi popłakać i lepiej zaczekać, aż samo się wyciszy. Ono ciebie w ten sposób woła! Jeśli nie zostawiasz go samego, uczy się, że jest dla ciebie ważne i może na ciebie liczyć, czuje się kochane.

Miłe dla oka noworodka
Nowo narodzone dzieci lubią patrzeć na twarze. W pierwszych dwóch tygodniach nie odróżniają rodziców od obcych, ale wolą przyglądać się ładnym twarzom. Podobają im się przedmioty w ruchu i o kontrastowych barwach.
Pamiętaj: Dziecko w twoim brzuchu przyzwyczaiło się do półmroku. Po narodzinach może źle reagować na ostre światło.
Redakcja poleca: Problem z ogarnięciem noworodka? Wypróbuj aplikację uGrow [WIDEO]
Kiedy ostatnio karmiłam i z której piersi najpierw? Jak długo moje dziecko spało w południe? Kiedy wizyta u pediatry? Jeśli i ty potrzebujesz wsparcia przy codziennych zadaniach związanych z opieką nad noworodkiem, ściągnij aplikację uGrow - naprawdę ułatwia życie młodym mamom.
Doładuj
Przeładuj