Zaciśnięte piąstki noworodka

Czy stale zaciśnięte dłonie u nowonarodzonego dziecka powinny niepokoić. Odpowiada neonatolog.
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
noworodek, sen, zaciśnięte piąstki
Noworodek ma dwa tygodnie. Ma stale zaciśnięte piąstki. Jeśli włożę mu do rączki grzechotkę, zaciska na niej paluszki bardzo mocno, ale potem ją puszcza. Czy to normalne, czy powinnam zabrać go do jakiegoś specjalisty. Kinga z Opola
 
Dziecko rodzi się z odruchem chwytnym i dlatego zaciska dłoń przez kilka sekund na wszystkim, co mu wpadnie w ręce. Chwyt ten może być na tyle silny, że noworodek, trzymając się obiema rączkami pręta, potrafi utrzymać swój ciężar ciała, wisząc przez chwilę na rękach! Jeżeli przyjrzysz się śpiącemu noworodkowi, zauważysz, że jego dłonie są zaciśnięte, a kciuk przywiedziony i schowany wewnątrz piąstki. Odruch chwytny najwyraźniej widać przez pierwsze sześć tygodni życia. Do końca szóstego miesiąca prawie całkowicie zanika. W drugim miesiącu dziecko już często ma otwarte dłonie.

Poradź się lekarza, jeżeli po upływie trzeciego miesiąca maluch trzyma kciuk w dłoni i często ma mocno zaciśnięte piąstki, w siódmym miesiącu podpiera się na piąstkach, a nie na otwartych dłoniach, w trzecim kwartale nie przejawia reakcji obronnej kończyn górnych (kiedy dziecko leży na brzuchu, proszę wsunąć swoje ręce pod jego ciało i unieść je, zachowując poziomą pozycję - powinno wtedy wyciągnąć obie rączki symetrycznie przed siebie).
 
Redakcja poleca: Jak wybrać kocyk dla dziecka - film
Podpowiadamy, czym się kierować wybierając pierwszy kocyk dla dziecka. Zobacz najpiękniejsze kocyki dla malucha na każdą porę roku.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Ocena (4 oceny)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem