GRY
 
 

Zadania specjalne dla taty: opieka nad niemowlęciem

Nie pozwól sobie wmówić, że opieka nad dzieckiem to domena kobiety. Każdy tata może wykąpać malucha, zmienić mu pieluszkę, utulić do snu. I zrobi to najlepiej na świecie!

tata. niemowlę, kąpiel niemowlaka
Czy wiesz, że jako ojciec masz olbrzymi wpływ na to, jak twoje dziecko będzie w przyszłości rozwijać się intelektualnie i ruchowo? Nie musisz czekać, aż malec zacznie mówić czy chodzić. Wystarczy, że z żoną albo sam będziesz pielęgnować maluszka, i to od jego pierwszych dni życia.

Pewnie ucieszy cię też to, że niemowlęta, którymi w pierwszych miesiącach opiekował się tata, są podobno bardziej... towarzyskie. Tak przynajmniej twierdzą psychologowie. Dlatego kąp swoje dziecko, przewijaj, wychodź na spacery, baw się – w ten sposób szybciej nawiążesz więź z dzieckiem (niestety, ojcostwa trzeba się nauczyć). Nie bój się wziąć niemowlaka na ręce. Pamiętaj tylko, by delikatnie podtrzymać jego główkę. Gdy przytulisz dziecko, poczujesz przypływ uczuć. Pozwól sobie na to. A może weźmiesz urlop, gdy urodzi się dzidziuś? Nawet nie wiesz, jak teraz młodej mamie potrzebna jest twoja pomoc. Oto co tata może robić przy dziecku:ąpielą

Kąpiel noworodka

W pierwszych tygodniach kąpcie dziecko razem. Gdy nabierzesz wprawy, możesz przejąć ten obowiązek. Jak zorganizować kąpiel noworodka?
Sprawdź, czy w łazience jest ciepło. Powinno być 24–25°C. Przygotuj: kosmetyki, ręcznik, waciki, pieluchę, ubranko oraz gazik nasączony spirytusem (kupisz w aptece), jeśli kikut pępka jeszcze nie odpadł. Do wanienki nalej wody, sprawdź termometrem, czy ma około 37°C.
Przemyj dziecku buzię i oczy. Powieki noworodka skleja czasem żółta wydzielina, którą zmyjesz solą fizjologiczną (kupisz w aptece). Uszy czyść co kilka dni patyczkami z ogranicznikami, by nie uszkodzić ucha środkowego.
Rozbierz dziecko i przenieś do wanienki. Ułóż jego główkę na swoim lewym przedramieniu, dłonią pewnie obejmując jego paszkę. Prawą podłóż pod pośladki. Gdy dziecko będzie już w wodzie, oparty pupą o dno wanienki, prawą ręką będziesz mógł umyć główkę i ciałko. Używaj bezzapachowego mydła dla niemowląt. Wygodniejsze jest w płynie. Myj dziecko ręką, twój dotyk jest przyjemniejszy. Unikaj gąbek – są siedliskiem grzybów.
Wyjmij malucha z wanienki, podtrzymując go prawą ręką pod pupą. Połóż na ręczniku, wytrzyj fałdy skóry, posmaruj pupę maścią, a ciałko dziecka – mleczkiem lub balsamem dla niemowląt. Załóż czystą pieluchę.
Redakcja poleca: Pozycja na fasolkę, czyli jak nosić dziecko
Dlaczego warto nosić dziecko w pozycji fasolki? Zobacz film, a uzyskasz ciekawe informacje.

Przewijanie dziecka krok po kroku

Operacja „przewijanie” nie jest trudna. Przyjdzie taki moment, że będziesz ją wykonywał automatycznie.
Przygotuj miskę z ciepłą wodą, waciki i pieluchę. W pierwszym miesiącu życia dziecka najlepsza jest woda i krem ochronny, a po miesiącu – jednorazowe wilgotne chusteczki (pod warunkiem, że maluch nie jest uczulony na składniki, którymi są nasączone).
Połóż dziecko na przewijaku, rozepnij rzepy pieluchy, rozchyl nóżki i wacikiem przetrzyj pupę. Zwiń brudną pieluchę. Umyj pośladki i pachwiny. Dziewczynki wycieraj od przodu do tyłu – by bakterie z kału nie przedostały się do pochwy i cewki moczowej. Chłopcu nie zsuwaj napletka. Osusz skórę pieluszką tetrową.
Pośladki i okolice posmaruj kremem ochronnym, np. Alantanem, Linomagiem. Podłóż pod pupę czystą pieluchę, wsuwając dłoń pod pupę i lekko unosząc ją do góry. Zapnij pieluchę.

Doładuj
Przeładuj