
Jak zadbać o wózek jesienią? 10 cennych rad fachowca
Jak dbać o wózek? Jak przygotować go do jesieni i zimy? Co robić (a czego absolutnie nie robić), by służył jak najdłużej? O czym pamiętać? Zapytaliśmy o to specjalistę.
Wózek twojego dziecka miał co robić w lecie. Woził malucha na plażę i po lesie, był upychany w bagażniku, rozgrzewał się w słońcu. Dziecko zalało go soczkiem, być może nawet wyspał się w nim kot. Należy mu się odrobina uwagi!
Przeczytaj także: Jak wybrać wózek spacerowy
Nowoczesne wózki nie przypominają już tych, w których jeździliśmy my sami: do tamtych poczciwych, skajowych pojazdów mają się tak, jak współczesne rowery do klekoczących, przedwojennych damek. Wózki dziecięce - sprawdź opinie.
Choć ich konstrukcja nie jest już tak prosta, jak nam się na ogół wydaje, producenci dbają o to, by były łatwe w obsłudze i nie wymagały bóg wie jakich zabiegów. To jednak nie znaczy, że można je traktować po macoszemu.
Jak zadbać o wózek, zanim jesień zacznie się na dobre? Co robić, a czego nie, by wózek służył jak najdłużej? O czym pamiętać? Zapytaliśmy o to Piotra Domanika z serwisu Maxi Cosi. Oto jego rady:
1. Przeczytaj instrukcję obsługi wózka
Tak, wiemy: instrukcje są nudne, a wózek bobasa to nie prom kosmiczny. Mimo wszystko zrób to, bo znajdziesz tam informacje, które pozwolą ci uniknąć kłopotów: dane eksploatacyjne (np dotyczące maksymalnego obciążenia), opis montażu i składania, wskazówki na temat konserwacji etc.
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.
2. Usuń piasek z osi i łożysk
Po spacerach po plaży czy piaszczystych leśnych dróżkach warto zdjąć koła i dokładnie wyczyścić osie i łożyska miękką ściereczką. To samo dotyczy przegubów, czyli miejsc, w których wózek się składa. – Chodzi o to, by usunąć z tych miejsc wilgotny piasek, który mógłby je uszkodzić.
3. Przetrzyj stelaż
Stelaże robi się najczęściej z różnych stopów podatnego na zarysowania aluminium, dlatego trzeba to robić delikatnie.
4. Zadbaj o koła
Jeżeli wózek ma pompowane koła, sprawdź czy ciśnienie w oponach jest zgodne z zaleceniami producenta. – Gdy jest zbyt niskie, guma, z której jest zrobiona opona szybko się niszczy, dokładnie tak samo jak w samochodzie. – tłumaczy Piotr Domanik. - Żeby temu zapobiec wystarczy sprawdzać ciśnieniomierzem samochodowym, czy w kołach jest wystarczająco dużo powietrza. Bez ciśnieniomierza też można sobie poradzić. Wystarczy napompować koła tak, by się nie uginały, gdy włożymy do wózka maluszka. Przy okazji: żeby zdjąć oponę nie trzeba podważać jej śrubokrętem (można w ten sposób zniszczyć plastikową felgę). Lepiej po prostu wypuścić z dętki powietrze.5. Używaj właściwych preparatów do konserwacji
Zdaniem naszego konsultanta jest właściwie tylko jeden preparat, który warto polecić: suchy teflon w sprayu (kupuje się go w sklepach z akcesoriami do rowerów oraz miejscach, w których sprzedaje się motocykle) czyli smar, z którego po napyleniu na konserwowane miejsce odparowuje rozpuszczalnik. - Jest świetny, bo nie przywiera do niego ani kurz, ani piasek, jak to się dzieje w przypadku WD40 czy wazelin technicznych. To ważne, bo posklejany, tkwiący w zakamarkach brud niszczy gniazda osi, nity itd. – mówi Domanik.
6. Sprawdź w jakiej temperaturze i w jakich środkach można prać tapicerkę
Na ogół trzeba to robić w letniej wodzie i delikatnych proszkach albo płynach. Wrzucona do pralki na 90 stopni może zblaknąć i zdeformować się.
7. Dokładnie przejrzyj wózek
Sprawdź, czy nie zawieruszyły się w nim jakieś drobiazgi, którymi malec mógłby sobie zrobić krzywdę albo które mogłyby coś uszkodzić. Sądzisz, że to nadmiar ostrożności? Nic z tych rzeczy. – Kiedyś dostaliśmy do reklamacji wózek, w którym nie działały pasy. Okazało się, że zablokowała je tkwiąca w zamku pięciogroszówka – opowiada Domanik. Strach pomyśleć co by się stało, gdyby moneta zamiast do zamka dostała się do buzi pasażera.
8. Unikaj prowizorki
Jeśli coś naprawiasz, rób to porządnie, a jeśli nie wiesz jak, oddaj wózek do serwisu. Dzięki temu można uniknąć efektu domina: prowizoryczne rozwiązanie sprawia, że psują się kolejne elementy. - Najczęściej powtarzające się błędy to postępowanie na zasadzie "coś stuka i klekoce, więc wcisnę tu i tam trochę pierwszego lepszego smaru" (efekt: po chwili spokoju do wózka przykleja się piach i jest jeszcze gorzej) i zastępowanie zniszczonych części, np. systemów mocowań, czymś, co miało się pod ręką, np. drutem – wylicza Piotr Domanik. - Ostatnio trafił do mnie wózek, którego wspornik został zniszczony, bo oryginalną śrubę zastąpiono meblową. Ta śruba w dodatku wystawała, więc dziecko mogło się o nią skaleczyć. Zdarzały się też daszki podklejone "Kropelką", kosze podwiązywane sznurkiem itd.
9. Sprawdź plastikowe elementy
Zdarza się, że plastikowe elementy pękają podczas nieostrożnego wsadzania wózka do bagażnika czy np. przytrzaśnięcia go klapą.10. Nigdy nie przeciążaj wózka
W instrukcji można znaleźć informację na temat maksymalnego obciążenia wózka, jednak nie wszyscy zawracają sobie nią głowę: maluchy wozi się wraz z zakupami, a czasem nawet ze starszym bratem. Bywa, że wózek zamiast dopuszczalnych 15 kg musi wytrzymać 25 kg i więcej. - I na ogół wytrzymuje, ale do czasu: w końcu zaczynają pękać plastikowe klamry mocujące kosz i niszczą się inne elementy – mówi Domanik. - Trzeba też uważać, jak rozmieszcza się ciężary. Rodzice czasem zapominają o tym, że jeśli zawieszą zbyt duży ciężar na rączkach zamiast w koszu, wózek może się przewrócić wraz z maluchem.Polecamy także: Wózki spacerowe - przegląd i opinie