Jesienny spacer z niemowlakiem
fot. Fotolia

Jak zadbać o wózek jesienią? 10 cennych rad fachowca

Jak dbać o wózek? Jak przygotować go do jesieni i zimy? Co robić (a czego absolutnie nie robić), by służył jak najdłużej? O czym pamiętać? Zapytaliśmy o to specjalistę.
Beata Turska
Jesienny spacer z niemowlakiem
fot. Fotolia

Wózek twojego dziecka miał co robić w lecie. Woził malucha na plażę i po lesie, był upychany w bagażniku, rozgrzewał się w słońcu. Dziecko zalało go soczkiem, być może nawet wyspał się w nim kot. Należy mu się odrobina uwagi!

Przeczytaj także: Jak wybrać wózek spacerowy

Nowoczesne wózki nie przypominają już tych, w których jeździliśmy my sami: do tamtych poczciwych, skajowych pojazdów mają się tak, jak współczesne rowery do klekoczących, przedwojennych damek. Wózki dziecięce - sprawdź opinie.
Choć ich konstrukcja nie jest już tak prosta, jak nam się na ogół wydaje, producenci dbają o to, by były łatwe w obsłudze i nie wymagały bóg wie jakich zabiegów. To jednak nie znaczy, że można je traktować po macoszemu.

Jak  zadbać o wózek, zanim jesień zacznie się na dobre? Co robić, a czego nie, by wózek służył jak najdłużej? O czym pamiętać? Zapytaliśmy o to Piotra Domanika z serwisu Maxi Cosi. Oto jego rady:

1. Przeczytaj instrukcję obsługi wózka

Tak, wiemy: instrukcje są nudne, a wózek bobasa to nie prom kosmiczny.  Mimo wszystko zrób to, bo znajdziesz tam informacje, które pozwolą ci uniknąć kłopotów: dane eksploatacyjne (np dotyczące maksymalnego obciążenia), opis  montażu i składania, wskazówki na temat  konserwacji etc.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

2. Usuń piasek z osi i łożysk

Po spacerach po plaży czy  piaszczystych leśnych dróżkach warto zdjąć koła i dokładnie  wyczyścić osie i łożyska miękką ściereczką. To samo dotyczy przegubów, czyli miejsc, w których wózek się składa. – Chodzi o to, by usunąć z tych miejsc wilgotny piasek, który mógłby je uszkodzić. 


3. Przetrzyj stelaż

Stelaże robi się najczęściej z różnych stopów podatnego na zarysowania aluminium, dlatego trzeba to robić delikatnie.

4. Zadbaj o koła

Jeżeli wózek ma pompowane koła, sprawdź czy ciśnienie w oponach jest zgodne z zaleceniami producenta. – Gdy jest zbyt niskie, guma, z której jest zrobiona opona szybko się niszczy, dokładnie tak samo jak w samochodzie.  – tłumaczy Piotr  Domanik. - Żeby temu zapobiec wystarczy sprawdzać ciśnieniomierzem samochodowym, czy w kołach jest wystarczająco dużo powietrza.  Bez ciśnieniomierza też można sobie poradzić. Wystarczy napompować koła tak, by się nie uginały, gdy włożymy do wózka maluszka. Przy okazji: żeby zdjąć oponę nie trzeba podważać jej śrubokrętem (można w ten sposób zniszczyć plastikową felgę). Lepiej po prostu wypuścić z dętki powietrze.

5. Używaj właściwych preparatów do konserwacji

Zdaniem naszego konsultanta jest właściwie tylko jeden preparat, który warto polecić: suchy teflon w sprayu (kupuje się go w sklepach z akcesoriami do rowerów oraz miejscach, w których sprzedaje się motocykle) czyli smar, z którego po  napyleniu na konserwowane miejsce odparowuje rozpuszczalnik. - Jest świetny, bo nie przywiera do niego ani kurz, ani piasek,  jak to się dzieje w przypadku WD40 czy wazelin technicznych. To ważne, bo posklejany, tkwiący w zakamarkach brud niszczy gniazda osi,  nity itd. – mówi Domanik.


6. Sprawdź w jakiej temperaturze i w jakich środkach można prać tapicerkę

Na ogół trzeba to robić w letniej wodzie i delikatnych proszkach albo płynach. Wrzucona do pralki na 90 stopni może zblaknąć i zdeformować się.


7. Dokładnie przejrzyj wózek

Sprawdź, czy nie zawieruszyły się w nim jakieś drobiazgi, którymi malec mógłby sobie zrobić krzywdę albo które mogłyby coś uszkodzić. Sądzisz, że to nadmiar ostrożności? Nic z tych rzeczy. – Kiedyś dostaliśmy do reklamacji wózek, w którym nie działały pasy. Okazało się, że zablokowała je tkwiąca w zamku pięciogroszówka – opowiada Domanik. Strach pomyśleć co by się stało, gdyby moneta zamiast do zamka dostała się do buzi pasażera.


8. Unikaj prowizorki

Jeśli coś naprawiasz, rób to porządnie, a jeśli nie wiesz jak, oddaj wózek do serwisu. Dzięki temu można uniknąć efektu  domina: prowizoryczne rozwiązanie sprawia, że psują się kolejne elementy.  - Najczęściej powtarzające się błędy to postępowanie na zasadzie "coś stuka i klekoce, więc wcisnę tu i tam trochę pierwszego lepszego smaru" (efekt: po chwili spokoju do wózka  przykleja się piach i jest jeszcze gorzej) i zastępowanie zniszczonych części, np. systemów mocowań, czymś, co miało się pod ręką, np. drutem – wylicza Piotr Domanik. -  Ostatnio trafił do mnie wózek, którego wspornik został zniszczony, bo oryginalną śrubę zastąpiono meblową. Ta śruba w dodatku wystawała, więc  dziecko mogło się o nią skaleczyć. Zdarzały się też daszki podklejone "Kropelką", kosze podwiązywane sznurkiem itd.

9. Sprawdź plastikowe elementy

Zdarza się, że plastikowe elementy pękają podczas nieostrożnego  wsadzania wózka do bagażnika czy np. przytrzaśnięcia go klapą.

10. Nigdy nie przeciążaj wózka

W instrukcji można znaleźć informację na temat maksymalnego obciążenia wózka, jednak nie wszyscy zawracają sobie nią głowę: maluchy wozi się wraz z zakupami, a czasem nawet ze starszym bratem. Bywa, że wózek zamiast dopuszczalnych 15 kg musi wytrzymać 25 kg i więcej. - I na ogół wytrzymuje, ale do czasu: w końcu zaczynają pękać plastikowe klamry mocujące kosz i niszczą się inne elementy – mówi Domanik. - Trzeba też uważać, jak rozmieszcza się ciężary. Rodzice czasem zapominają o tym, że jeśli zawieszą zbyt duży ciężar na rączkach zamiast w koszu, wózek może się przewrócić wraz z maluchem.

Polecamy także: Wózki spacerowe - przegląd i opinie
Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy