kobieta, piersi, biust, stanik

Zadbany biust młodej mamy - wszystko zaczyna się w ciąży

Choć ciąża i karmienie dziecka nie są łaskawe dla twoich piersi, możesz sporo zrobić, aby odzyskały dawny kształt. Kiedy i jak zacząć działać?
kobieta, piersi, biust, stanik
Już w okresie ciąży zachodzi większość zmian, które będą miały wpływ na wygląd piersi po porodzie, dlatego ważne jest abyś systematyczną pielęgnację rozpoczęła jak najszybciej.

Jak dbać o biust w czasie ciąży?

W pierwszym trymestrze ciąży, pod wpływem estrogenu i progesteronu, piersi zaczynają zwiększać swoją wagę. Zdarza się, że tempo ich rozrostu jest tak szybkie, że pojawiają się rozstępy. Na skutek działania siły ciążenia, biust zaczyna opadać, gdyż skóra nie jest w stanie go utrzymać. Aby zapobiec utracie elastyczności piersi należy stosować kosmetyki zawierające składniki napinające skórę i poprawiające mikrokrążenie krwi. Warto, aby zapobiegały także powstawaniu rozstępów.
  • Kosmetyk nakładaj ruchem okrężnym, zaczynając od dołu i kierując się ku górze.
  • Biorąc prysznic, kieruj naprzemiennie strumień raz ciepłej raz zimnej wody – zabieg ten poprawi ukrwienie skóry, co korzystnie wpłynie na jej jędrność.
  • Istotne jest także wzmacnianie mięśni klatki piersiowej – jeżeli nie masz czasu ćwiczyć na siłowni, wykonuj proste ćwiczenia w domu – unoszenie handelek (lub nawet butelek z wodą).
  • Kilkakrotnie w ciągu dnia możesz złożyć dłonie jak do modlitwy, rozkładając szeroko łokcie, a następnie naciskając dłonią o dłoń z maksymalną siłą przez kilka sekund.
  • Bardzo ważne jest także noszenie odpowiedniego stanika. Powinien od dobrze podtrzymywać piersi i zapobiegać ich opadaniu. W okresie karmienia unikaj staników, które mogą podrażnić biust. Powinnaś zrezygnować z noszenia biustonoszy typu „push up”, a także z takiego, który spłaszcza brodawki. Istotne jest, aby biustonosz nie był zbyt ciasny, a kształt miseczek odpowiadał naturalnemu ułożeniu piersi.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Co pomoże po porodzie na wrażliwe brodawki?

W okresie karmienia częstym problemem młodych mam są podrażnione brodawki. Często zdarza się, że bywają krwawiące i popękane. Jednym z głównych powodów bolących brodawek jest nieprawidłowe, zbyt płytkie przystawienie dziecka do piersi (wówczas dziecko ssie tylko koniuszek brodawki). Bolesność brodawek występuje najczęściej w pierwszych dniach karmienia piersią. Zachowując zasady prawidłowego karmienia dziecka, ból powinien szybko ustąpić. Jeżeli jednak dziecko nieprawidłowo uchwyciło brodawkę, ból może się utrzymywać. W późniejszym okresie karmienia przyczyną bolesności brodawek jest ząbkowanie dziecka. Podrażnienia można łatwo złagodzić dzięki specjalnym preparatom do pielęgnacji brodawek sutkowych. Są to bezzapachowe kremy łagodzące ból i uczucie napięcia w początkowym okresie ciąży. W okresie karmienia natomiast natłuszczają, nawilżają i regenerują pęknięcia.

Mimo wielu czynników wpływających niekorzystnie na wygląd twoich piersi w okresie ciąży i po porodzie, systematyczna pielęgnacja pomoże ci zniwelować niepożądane zmiany. Istotne jest to, że wspomniane zabiegi możesz wykonywać w domu, bez wysiłku i nie ponosząc wysokich kosztów.

Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy