zagadki dla dzieci
fot. Adobe Stock

Zagadki dla dzieci – różne rodzaje i stopnie trudności

Zagadki dla dzieci to pomysł na dobrze spędzony czas z najmłodszymi. Zgadywanki dla dzieci uczą kojarzenia, trenują pamięć i abstrakcyjne myślenie.
Ewa Janczak-Cwil
zagadki dla dzieci
fot. Adobe Stock
Podpowiadamy 7 pomysłów na zagadki dla dzieci, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby potraktować je jedynie jako inspirację do wymyślenia własnych zagadek. W ten sposób, drogi rodzicu, ty też potrenujesz swoją kreatywność! A na pod materiałem podajemy listę innych zgadywanek dla dzieci, także matematycznych!

Spis treści:

Zagadki dla dzieci z puzzle

Macie puzzle ze zwierzętami? Super! Wysypcie obrazki na podłogę albo stół tak, aby je było wszystkie widać. Wybierz sobie jeden obrazek, a właściwie pokazane na nim zwierzę. Zacznij je dziecku opisywać, np. ma okrągłe uszka albo ma szare futerko. Dziecko ogląda obrazki i typuje, o jakie zwierzę chodzi. Tak długo opisujesz zwierzę, aż dziecko odgadnie, o które chodzi i pokaże odpowiedni obrazek. Dziecko też może ci zadawać zagadki dokładnie w ten sam sposób!
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Zagadki dla dzieci – rysowanki

Zacznij rysować jakieś zwierzę albo przedmiot. Rób to powoli i nie zaczynaj od najbardziej charakterystycznego elementu. Im szybciej dziecko zgadnie, co rysujesz, tym większe brawa mu się należą. Spróbujcie też odwrócić role: to dziecko rysuje zagadkę, ty zgadujesz.

Zgadywanki dla dzieci – o czym myślę?

Umówcie się, że osoba zadająca zagadkę wybiera sobie przedmiot z pomieszczenia, w którym jesteście, albo rzecz, która jest w zasięgu waszego wzroku.

Zobacz też: Zagadki dla dzieci o zwierzętach

Wersja 1 zgadywanki dla dzieci: Zacznij opisywać ten przedmiot – możesz o nim opowiadać albo podawać wskazówki, gdzie się rzecz, o której myślisz, znajduje.

Wersja 2 zagadki dla dzieci: to dziecko ma tak zadawać pytania, aby zgadnąć, o czym myślisz. Np. Czy ta rzecz znajduje się przede mną, czy za mną? Jest wysoko czy nisko? Jest mała czy duża itd.

Zagadki dla dzieci – co ci to przypomina?

Nie są to stricte zagadki, ale zabawa pokrewna, która mobilizuje dziecko do kreatywnego myślenia. Potrzebna wam będzie kartka i długopis albo ołówek. Jedno z was bierze do rąk pisak, zamyka oczy i robi niewielki "bazgroł" na kartce. Druga osoba ma, dorysowując inne elementy, zrobić z "bazgroła" coś konkretnego: zwierzę, postać, przedmiot itp. Zamieniajcie się rolami.

Zgadywanka dla dzieci literowo-słowna

Waszym zadaniem jest wypowiadanie słów zaczynających się na literę, na jaką kończy się słowo powiedziane przez poprzednika. Uwaga! Należy unikać wypowiadania słów, które kończą się na literę, na jaką zaczyna się mało słów. Przykładowy ciąg słów: noga – agrafka – ale – eukaliptus – styk – kogut – taczka itd.

Zagadki dla dzieci – dotykowe

Weź nieprzezroczysty woreczek i włóż do niego jakiś przedmiot. Dziecko ma włożyć rączki do środka i badając przedmiot dotykiem, zgadnąć, co jest w środku. Zamiast woreczka możecie użyć kartonowego pudełka z otworami na ręce. Jeśli przez otwory widać schowane przedmioty, można dziecku zasłonić oczy szalikiem.

Dźwiękowe zgadywanki dla dzieci

Przygotuj różne przedmioty, które będą po postukaniu w nie wydawać różne dźwięki (szklanka, butelka szklana, pudełko, kubek, talerzyk, garnek, pokrywka, butelka plastikowa z wodą itp.). Pokaż dziecku te przedmioty. Następnie na środku pokoju umieść krzesło dla dziecka. Zasłoń dziecku oczy i posadź je na krześle.

Przygotowane przedmioty rozmieść dokładnie przed oraz dokładnie za krzesłem, po prawej i lewej od niego. Następnie wydobywaj z wybranego przedmiotu dźwięki i proś, aby malec zgadywał, w jaki przedmiot stukasz. I gdzie on jest: z przodu, z tyłu, po lewej czy po prawej.
Ciekawostka: nie zawsze da się określić, czy przedmiot jest przed, czy za słuchającym. To normalne i warto to zaobserwować. Ale uwaga: jeśli malec jest sprytny, zawsze zgadnie kierunek, bo usłyszy, dokąd się przemieszczasz.

Chcesz więcej pomysłów na zagadki? Tu je znajdziesz w atrakcyjnych cenach (i kupisz bez wychodzenia z domu!):Więcej zgadywanek i zagadek dla dzieci:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy