Przedszkolaki bardzo interesują się różnicami płci [WIDEO]

Dzieci w wieku przedszkolnym bardzo interesują się szczegółami budowy ciała wynikającymi z różnicy płci - mówi psycholog i seksuolog kliniczny dr Agnieszka Izdebska. Dlatego bardzo często w tym wieku dzieci bawią się z rówieśnikami w dom lub w doktora, starając się w ten sposób zaspokoić swoją ciekawość.

Zobacz inne z serii: Rozwój seksualny dziecka (8)

Temat seksualności dzieci był jednym z przedmiotów dyskusji 11. Ogólnopolskiej Konferencji "Ostrożnie dziecko! Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci" zorganizowanej w czerwcu przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Zakład Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dlaczego jedni mają takie ciało, a inni inne?

Jak mówi seksuolog, przedszkolaki to bardzo ciekawe istoty, do tego coraz bardziej rozwinięte intelektualnie, więc ich ciekawość jest jeszcze większa niż wcześniej.

Jednym z tematów ich zainteresowań jest też kwestia różnic między płciami. "Dlaczego jedni wyglądają tak, jak wyglądają, a inni mają inne ciała?" - zastanawiają się maluchy. Dlatego też różnice dotyczące ciała, seksualności i budowy ciała bardzo je fascynują.

Wśród rówieśników znajdą odpowiedź na swoje pytania

Psycholog wyjaśnia, że dzieci w tym wieku zdają sobie już sprawę, że na nurtujące je pytania nie znajdą już w bezpośredni sposób odpowiedzi. - Przedszkolaki zdążyły się zazwyczaj już dowiedzieć, że nie mają co podglądać rodziców, bo oni nie są chętni pokazywać swoje ciała i nie mają ochoty bawić się z nimi w takie zabawy, które jakoś bardzo angażują ciało czy płciowość, dlatego zwracają się z tymi potrzebami czy zainteresowaniami do rówieśników - wyjaśnia seksuolog.

Podczas zabaw w doktora lub w dom, dzieci mogą np. wcielić się w role mamy albo taty i w ten sposób eksperymentować za swoją rozwijającą się płcią - powiedziała ekspert.

Dr Agnieszka Izdebska jest psychologiem i seksuologiem klinicznym z Instytutu Psychologii oraz Pracowni Seksuologii Społecznej i Klinicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jak reagujecie na zainteresowanie dzieci tematami dotyczącymi różnic między płciami? Napiszcie w komentarzach.
 
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy