GRY
 
 

Wszystko o zajęciach adaptacyjnych przyszłych przedszkolaków

Pierwsze dni w przedszkolu to ciężkie przeżycie. Możesz jednak sprawić, by maluch rozpoczął ten nowy etap życia z uśmiechem.

Przedszkole to nie to samo co zabawa z dziećmi w parku pod okiem mamy, która siedzi tuż obok. Nawet niekwestionowany król piaskownicy w pierwszych dniach, a nawet tygodniach swej przedszkolnej kariery będzie miał nie lada problem, żeby się z mamą lub tatą rozstać.

Zastanawiasz się, jak ułatwić dziecku start w przedszkolne życie? Może dobrym pomysłem będzie przyjście na dni otwarte.

Zajęcia przygotowawcze
Zajęcia przygotowawcze dla maluchów prowadzą kluby osiedlowe, domy kultury, niektóre przedszkola lub specjalizujące się w tym firmy.

Rozważasz, w jakim wieku zapisać na nie dziecko?

Według psychologów dobry czas to ukończone 2–2,5 roku życia. Właśnie wtedy malec zaczyna garnąć się do rówieśników i coraz lepiej porozumiewa się z innymi ludźmi.
Oczywiście nie wszystkie dwulatki potrafią pięknie mówić, wiele z nich posługuje się językiem, który rozumie tylko najbliższa rodzina. Nie znaczy to jednak, że nie mogą wziąć udziału w zajęciach. Dla doświadczonego pedagoga kontakt z takim maluchem nie będzie problemem.
Jeśli uważasz, że twoje dziecko jest bystre, a ma zaledwie półtora roku, też możesz spróbować. Porozmawiaj jednak z osobą, która prowadzi zajęcia. Upewnisz się, czy nie będą dla dziecka zbyt dużym wyzwaniem.
Redakcja poleca: Czy warto wybrać się z przedszkolakiem do Centrum Nauki Kopernik? (video)
Przedszkolak nie jest za mały, by świetnie się bawić w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Zobacz, co go może tam zainteresować i czego nauczy się podczas zabawy.

Cel zajęć adaptacyjnych

Najważniejsze cele zajęć adaptacyjnych to nauka rozstawania się z mamą, ale również poznawanie rytuałów, które są podstawą życia przedszkolnego. Najpierw jest powitanie. Z dziećmi wita się pacynka, bo być może niektórym z nich na początku może sprawić problem przywitanie się z innymi dziećmi czy nieznaną im jeszcze panią. Zwykle część czasu jest przeznaczona na luźne zabawy, ale są również zajęcia sprofilowane, inicjowane przez pedagogów czy psychologów, którzy je prowadzą. – Najczęściej są to zabawy muzyczne, plastyczne, słowno-logopedyczne, a czasem również zabawy z językiem angielskim czy parateatralne. Program zajęć dostosowujemy do możliwości grupy i niekoniecznie musi on być realizowany ściśle według schematu – mówi Renata Żabko z poznańskiego ośrodka Trampolina. Nawet wspólne jedzenie posiłków jest dla dzieci wielkim wydarzeniem i przygotowuje je do przedszkolnego życia – dodaje.

Czy zostawiać dziecko same na zajęciach adaptacyjnych?

Zajęcia adaptacyjne przydają się nie tylko maluszkom, ale również ich mamom. Bywa, że dziecko łatwo zaczyna funkcjonować w grupie, za to mama ma kłopot, by rozstać się ze swoją pociechą. – Często się zdarza, że maluchy doskonale się bawią, a mamy koniecznie chcą cały czas czuwać na dzieckiem – mówi Marta Nowak, psycholog z Klubu Malucha we Wrocławiu. – Wtedy musimy rodzicom uświadomić, że właśnie po to są te zajęcia, by start w przedszkolu był łatwiejszy i dla nich, i dla dzieci – dodaje. Na początku rodzice są obecni w czasie zajęć, stopniowo ich rola maleje, ogranicza się do obserwacji. Aż przychodzi moment, gdy trzeba dziecko zostawić. To często jest dla mam trudne. Trzeba namawiać je, by zdecydowały się wyjść z zajęć pod jakimś pretekstem.

Zobacz też: Dzień otwarty w przedszkolu pomoże ci wybrać przedszkole dla dziecka

Doładuj
Przeładuj