dziewczynka
fot. fotolia.com

Przegląd zajęć dodatkowych dla przedszkolaka

Dopiero decydowałaś, do jakiego przedszkola zapisać dziecko, a teraz czeka cię kolejny wybór. Tym razem dotyczy on zajęć dodatkowych dla twojego kilkulatka. Ułatwi ci to na pewno nasz przegląd. Zobacz, na jakie zajęcia warto zapisać dziecko!
Konsultacja: Beata Chrzanowska-Pietraszak, pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny
dziewczynka
fot. fotolia.com
Jeszcze niedawno maluch szedł do przedszkola i kropka. Tam doskonalił swoje umiejętności, uczył się nowych, a przede wszystkim dobrze się bawił. Świat idzie jednak do przodu i teraz dzieci mają szansę na wcześniejsze rozwijanie talentów na zajęciach dodatkowych. Czy to dobrze? To zależy.

Jakie zajęcia dodatkowe wybrać dla dziecka

Jeśli smyk poprzez zajęcia rzeczywiście odkrywa swoje pasje i realizuje marzenia (a nie ambicie rodziców), wszystko jest w jak najlepszym porządku. Malec zaczyna coraz bardziej wierzyć we własne siły (bo coś, co robi się z pasją, zwykle dobrze wychodzi), ma poczucie, że jest wyjątkowy, uczy się, że warto eksperymentować. Jednak gdy kilkulatek na angielski czy judo chodzi niechętnie albo ze względu na dużą liczbę zadań domowych brakuje mu czasu na zabawę, to dodatkowe zajęcia mogą narobić więcej szkody niż pożytku. Maluch jest przemęczony, ma wrażenie, że musi spełniać oczekiwania rodziców, a sam nie może o niczym decydować...

Wniosek? Jak zwykle potrzebny jest umiar i słuchanie tego, co ma do powiedzenia samo dziecko. Dzięki temu ćwiczenia, na które poślesz malca, będą dla niego wspaniałą przygodą i szansą na odkrycie talentów. Sprawdź zatem, jakie dodatkowe zajęcia smyk ma do wyboru.
Redakcja poleca: Jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego? - film
Co możemy zrobić, żeby zachęcić nasze dziecko do nauki języka angielskiego? Odpowiada nauczyciel z British Council.

Zajęcia plastyczne dla dzieci

To m.in. rysunek, lepienie z plasteliny, wydzieranki, wyklejanki i inne techniki plastyczne), malarstwo, garncarstwo, origami.

Dla kogo: Na takie zajęcia z pewnością chętnie pójdą maluchy garnące się do malowania i mające do tego talent. Ale warto też na nie zapisać dzieci, które nie lubią plastyki albo powinny poprawić swoje umiejętności manualne.

Co dają: Rysowanie to dla kilkulatka jedna z podstawowych form wyrażania emocji, dlatego jest tak bardzo pomocne przy analizowaniu ewentualnych problemów dziecka. Krótko mówiąc, studiowanie rysunków ułatwia rodzicom (wychowawcom czy psychologom) dotarcie do tego, co maluch czuje. Plastyka to zajęcie, które uruchamia wyobraźnię (jak namalować smutek), rozwija pomysłowość (a może pokolorować bałwanka pastą do zębów) i pozwala na tworzenie nowych abstrakcyjnych światów (kto powiedział, że trawa musi być zielona). Maluchy uczą się również zasad kompozycji, kolejności postępowania w czasie malowania itp. Poza tym mają szansę poznać sztukę przez duże „S”, bo na zajęciach prowadzący pokazują reprodukcje znanych dzieł, często też organizowane są wycieczki do muzeów. W ten sposób smyk od samego początku oswaja się z dobrami kultury i za kilka lat nie będziesz musiała go namawiać do oglądania malarskich wystaw.

Na co uważać: Sprawdź, jak prowadzone są zajęcia. Zapytaj, czy będziesz mogła np. uczestniczyć w jednej z lekcji, możesz też poprosić, by maluch opowiedział Ci, co robił na plastyce. Dobrze, gdy takie ćwiczenia są wszechstronne i twórcze. Nie wystarczy dać dziecku kredek oraz kartki i zadać temat rysunku. Maluch powinien poznawać różne techniki i być zachęcany do pomysłowych rozwiązań (np. wykonania wyklejanki z kaszy czy makaronu o różnych kształtach, zrobienia wydzieranki, malowania rękami itp.).

Zajęcia muzyczne dla dzieci

To np. rytmika (w przedszkolu jest obowiązkowa), gra na instrumencie, taniec (nowoczesny albo klasyczny), balet, śpiew, zespoły muzyczno-taneczne.

Dla kogo: Tak naprawdę zajęcia muzyczne powinny mieć wszystkie kilkulatki (nie bez powodu rytmika jest obowiązkowa). Gra na instrumencie czy taniec spodobają się maluchom utalentowanym w tym kierunku i dzieciom, które po prostu uwielbiają muzykę.

Co dają: Ich największym plusem jest wyrabianie poczucia rytmu. Jak wykazują badania, maluchy, które je mają, lepiej sobie później radzą z matematyką. Mózg bowiem to skomplikowany zwój połączeń, które odpowiadają za wiele funkcji wzajemnie od siebie zależnych. Taniec poprawia koordynację ruchową, uczy gracji. Śpiewając czy tańcząc z innymi, malec zdobywa też umiejętność dopasowania się do grupy.
A to w przyszłości ułatwi mu nawiązywanie kontaktów i dostosowanie się do wymogów sytuacji (np. na wycieczce smyk będzie potrafił dostosować się do tempa marszu).

Na co uważać: Dla kilkulatka znacznie lepsze są zajęcia, na których muzyka jest połączona z ruchem. A to dlatego, że przedszkolaki mają dużo energii i ruch jest im wręcz niezbędny do rozwoju. Gra na instrumencie to dobry pomysł dla dzieci w tym kierunku uzdolnionych (zdolności pomoże ci ocenić wychowawczyni czy muzyk prowadzący zajęcia).
 

Zajęcia artystyczne dla dzieci

To przede wszystkim kółka teatralne, ale też elementy tańca. 

Dla kogo: Z ćwiczeń teatralnych będą zadowolone maluchy, które uwielbiają błyszczeć i występować na scenie. Ale to także dobry pomysł dla dzieci, które są bardzo nieśmiałe i mają kłopoty
z nawiązywaniem kontaktów.

Co dają: Maluchy uczą się pokonywać tremę, oswajają z występami przed szerszym audytorium (dzięki temu w szkole nie będą miały problemów z odpowiadaniem przy tablicy). Nawiązują nowe znajomości i stają się bardziej otwarte. Występy pozwalają im nabrać pewności siebie. Na zajęciach kilkulatki uczą się poprawnej i wyraźnej wymowy, ćwiczą pamięć, rozwijają wyobraźnię. Wcielając się w różne postacie, muszą wczuć się w rolę, co rozwija empatię (umiejętność dostrzegania i rozumienia doznań innych), staje się też łatwiejsze nazywanie emocji.

Na co uważać: Przede wszystkim nie nakłaniaj smyka do grania od razu głównych ról. Nieśmiałe maluchy potrzebują czasu, by oswoić się ze sceną: dla nich prawdziwym wyzwaniem jest nawet zagranie drzewa. Czasem zdarza się, że dziecko wchodzi w rolę za bardzo i nawet w domu nadal odgrywa postać, np. psa. Warto wtedy zastanowić się, skąd bierze się jego zachowanie (nie zawsze musi to być poważny problem, może malec marzy o własnym zwierzaku).

Czytaj też: Na co postawić w rozwoju dziecka - pomysły na zabawy i zajęcia dodatkowe
Beata Chrzanowska-Pietraszak
Konsultacja: Beata Chrzanowska-Pietraszak, pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny

Pracuje w poradni Uniwersytet dla Rodziców oraz w Gabinecie Psychologicznym Filtrowa w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy