Czy podoba Ci się zakaz handlu w niedzielę? [SONDA ULICZNA]

O to, czy podoba im się zakaz handlu w niedzielę, zapytaliśmy przechodniów. Od 1 marca 2018 roku w dwie niedziele każdego miesiąca sklepy będą zamknięte.

Zobacz inne z serii: Sonda MamoToJA (28)

"Ludzie powinni mieć wolne" – mówi starsza pani. Wtóruje jej starszy pan: "Bardzo mi się podoba ten zakaz. To jest godziwe, że pracujemy 5 dni w tygodniu, a w weekend odpoczywamy".

Ludzie powinni mieć wybór?

"Nie mam nic przeciwko temu. Będę robiła zakupy w piątek" – mówi kobieta. Inna dodaje: "Jestem wierząca i w niedzielę nie kupuję, tylko idę do kościoła i świętuję w domu" – stwierdza. To jednak na pewno utrudnienie dla młodych rodziców. "Oboje z mężem pracujemy, będziemy musieli teraz wszystko zrobić w sobotę. Dobrze było mieć niedzielę" – mówi mama dwójki dzieci.

Młodym ludziom zakaz się nie podoba. Przeszkadza im także to, że odgórnie decyduje się o tym, co mają robić w wolne dni. "Jako przyszła studentka myślałam, że będą mogła dorobić sobie pracując w niedzielę" – żali się młoda dziewczyna. Obawiają się także, w jaki sposób zakaz odbije się na wynikach gospodarczych kraju. "Będzie zmniejszenie zatrudnienia w korporacjach" – przewiduje młody ojciec.

Dla sprzedawcy smażonych kiełbasek na warszawskiej Starówce zakaz nie jest dobrym rozwiązaniem. "Najlepiej by było, gdyby za pracę w niedzielę były dodatkowe pieniądze" – uważa.

Od 1 marca centra handlowe zamknięte

Handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany. Od 1 marca dozwolony będzie tylko w dwie niedziele miesiąca - pierwszą i ostatnią, od 2019 roku w jedną, a od 2020 roku niedziele będą całkowicie niehandlowe. Zakaz nie obejmie wszystkich miejsc pracy, bo np. sprzedaż w kwiaciarniach, piekarniach, lodziarniach czy cukierniach będzie dozwolona. Czynne będą także apteki i stacje benzynowe.
Sprawdź kalendarz dni objętych zakazem handlu w 2018 roku (możesz go wydrukować!).

O tym, że coraz więcej czasu wolnego spędzamy w centrach handlowych i nie potrafimy pielęgnować więzi rodzinnych w wolnym czasie, socjologowie piszą już od dawna. Czy taki zakaz scali nasze relacje z najbliższymi? Zobaczymy, czas pokaże!

A wy co sądzicie na ten temat? Jesteście zadowolone, że centra handlowe będą zamknięte w niedziele? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy