zakupy, zakaz handlu w niedziele
fot. Adobe Stock

Zakaz handlu w niedzielę złagodzony: czy po epidemii sklepy będą otwarte codziennie?

W ramach przepisów tarczy antykryzysowej zakaz handlu w niedzielę ma zostać złagodzony jako forma wsparcia przedsiębiorców. Przepisy jasno wyjaśniają, kto może pracować tego dnia.
Magdalena Drab
zakupy, zakaz handlu w niedziele
fot. Adobe Stock
Przez pandemię koronawirusa sklepy w całej Polsce notują olbrzymie straty, wiele firm upada, ludzie tracą pracę. Czy tarcza antykryzysowa daje możliwość zrobienia zakupów w te niedziele, w które sklepy miały być zamknięte? Czy zakaz handlu w niedziele zostanie zniesiony, gdy minie pandemia?

Koronawirus: jakie sklepy mogą być otwarte?

Od 1 kwietnia obowiązują w Polsce nowe, bardziej restrykcyjne ograniczenia dotyczące zachowania dystansu społecznego. Przestały działać wszystkie punkty usługowe (salony fryzjerskie, kosmetyczne), a w weekendy będą zamykane sklepy budowlane. Wcześniej rząd zdecydował o zawieszeniu handlu w galeriach handlowych (sklepy o powierzchni powyżej 2 tys. m kw.) z wyłączeniem sklepów spożywczych, aptek oraz sklepów z artykułami kosmetycznymi, środkami czystości, artykułami dla zwierząt i paliwami.

Jakie sklepy mogą być otwarte?

  • sklepy spożywcze
  • ​apteki
  • drogerie 
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!

Złagodzenie zakazu handlu w niedzielę – czy sklepy będą otwarte?

Koronawirus spowodował zastój w handlu, który z czasem może tylko powiększać straty przedsiębiorców. Mało tego – w sklepach brakuje towaru, półki z makaronem, kaszami czy papierem toaletowym świecą pustkami, trudno o mąkę, mydło i pieczywo. Zakaz handlu w niedziele jeszcze bardziej ogranicza ludziom dostęp do podstawowych środków czystości czy jedzenia. 

Nic dziwnego więc, że przedsiębiorcy apelują o przywrócenie niedziel handlowych. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji stoi na stanowisku, że po ustaniu zagrożenia epidemiologicznego zakaz handlu w niedziele powinien zostać zniesiony. Miałoby to nie tylko pomóc odrobić straty przedsiębiorcom, ale i zagwarantować obywatelom stały dostęp do produktów pierwszej potrzeby.

Tarcza antykryzysowa – czy będzie złagodzenie zakazu handlu w niedzielę?

Niestety, zapisy tarczy antykryzysowej, czyli pakietu ustaw mających przeciwdziałać i zwalczać skutki pandemii koronawirusa, łagodzą zakaz handlu w niedziele tylko pozornie i dotyczą jedynie dostaw towaru. Niedziele handlowe na razie nie zostaną przywrócone. Co zatem oznacza złagodzenie zakazu handlu w niedziele?
  • możliwość przyjmowania towaru w sklepach w niedziele
  • możliwość rozładowywania i wykładania na półki sklepowe towaru w niedziele

„W pakiecie ustaw tzw. Tarczy Antykryzysowej zaproponowano jedynie możliwość przyjmowania towaru w sklepach w niedziele – to tylko pozorne złagodzenie zakazu, który należy natychmiast znieść dla naszego bezpieczeństwa! Skończmy z politycznymi kalkulacjami, społeczeństwo oczekuje realnego wsparcia” - czytamy w komunikacie organizacji Pracodawcy RP.

Organizacja zwraca uwagę, że samo dopuszczenie do przyjmowania i eksponowania w sklepie towarów pierwszej potrzeby w niedziele niewiele pomoże ludziom, którzy z zakupem i tak będą musieli czekać do poniedziałku. Ponadto przywrócenie handlu w niedziele mogłoby zmniejszyć zagęszczenie kupujących w sklepach i tym samym zminimalizować ryzyko zarażania się koronawirusem.

Niedziele handlowe 2020

Od 1 marca 2018 obowiązuje w Polsce zakaz handlu w niedziele, który jest stopniowo rozszerzany na kolejne niedziele. W 2019 roku zakupy można było zrobić tylko w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Na 2020 rok zaplanowano już tylko 7 niedziel handlowych w ciągu 12 miesięcy. Sprawdź kalendarz niedziel handlowych 2020.

Źródło: pracodawcyrp.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy