zakupy, zakaz handlu w niedziele
fot. Adobe Stock

Zakaz handlu w niedzielę złagodzony: czy po epidemii sklepy będą otwarte codziennie?

W ramach przepisów tarczy antykryzysowej zakaz handlu w niedzielę ma zostać złagodzony jako forma wsparcia przedsiębiorców. Przepisy jasno wyjaśniają, kto może pracować tego dnia.
Magdalena Drab
zakupy, zakaz handlu w niedziele
fot. Adobe Stock
Przez pandemię koronawirusa sklepy w całej Polsce notują olbrzymie straty, wiele firm upada, ludzie tracą pracę. Czy tarcza antykryzysowa daje możliwość zrobienia zakupów w te niedziele, w które sklepy miały być zamknięte? Czy zakaz handlu w niedziele zostanie zniesiony, gdy minie pandemia?

Koronawirus: jakie sklepy mogą być otwarte?

Od 1 kwietnia obowiązują w Polsce nowe, bardziej restrykcyjne ograniczenia dotyczące zachowania dystansu społecznego. Przestały działać wszystkie punkty usługowe (salony fryzjerskie, kosmetyczne), a w weekendy będą zamykane sklepy budowlane. Wcześniej rząd zdecydował o zawieszeniu handlu w galeriach handlowych (sklepy o powierzchni powyżej 2 tys. m kw.) z wyłączeniem sklepów spożywczych, aptek oraz sklepów z artykułami kosmetycznymi, środkami czystości, artykułami dla zwierząt i paliwami.

Jakie sklepy mogą być otwarte?

  • sklepy spożywcze
  • ​apteki
  • drogerie 
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Złagodzenie zakazu handlu w niedzielę – czy sklepy będą otwarte?

Koronawirus spowodował zastój w handlu, który z czasem może tylko powiększać straty przedsiębiorców. Mało tego – w sklepach brakuje towaru, półki z makaronem, kaszami czy papierem toaletowym świecą pustkami, trudno o mąkę, mydło i pieczywo. Zakaz handlu w niedziele jeszcze bardziej ogranicza ludziom dostęp do podstawowych środków czystości czy jedzenia. 

Nic dziwnego więc, że przedsiębiorcy apelują o przywrócenie niedziel handlowych. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji stoi na stanowisku, że po ustaniu zagrożenia epidemiologicznego zakaz handlu w niedziele powinien zostać zniesiony. Miałoby to nie tylko pomóc odrobić straty przedsiębiorcom, ale i zagwarantować obywatelom stały dostęp do produktów pierwszej potrzeby.

Tarcza antykryzysowa – czy będzie złagodzenie zakazu handlu w niedzielę?

Niestety, zapisy tarczy antykryzysowej, czyli pakietu ustaw mających przeciwdziałać i zwalczać skutki pandemii koronawirusa, łagodzą zakaz handlu w niedziele tylko pozornie i dotyczą jedynie dostaw towaru. Niedziele handlowe na razie nie zostaną przywrócone. Co zatem oznacza złagodzenie zakazu handlu w niedziele?
  • możliwość przyjmowania towaru w sklepach w niedziele
  • możliwość rozładowywania i wykładania na półki sklepowe towaru w niedziele

„W pakiecie ustaw tzw. Tarczy Antykryzysowej zaproponowano jedynie możliwość przyjmowania towaru w sklepach w niedziele – to tylko pozorne złagodzenie zakazu, który należy natychmiast znieść dla naszego bezpieczeństwa! Skończmy z politycznymi kalkulacjami, społeczeństwo oczekuje realnego wsparcia” - czytamy w komunikacie organizacji Pracodawcy RP.

Organizacja zwraca uwagę, że samo dopuszczenie do przyjmowania i eksponowania w sklepie towarów pierwszej potrzeby w niedziele niewiele pomoże ludziom, którzy z zakupem i tak będą musieli czekać do poniedziałku. Ponadto przywrócenie handlu w niedziele mogłoby zmniejszyć zagęszczenie kupujących w sklepach i tym samym zminimalizować ryzyko zarażania się koronawirusem.

Niedziele handlowe 2020

Od 1 marca 2018 obowiązuje w Polsce zakaz handlu w niedziele, który jest stopniowo rozszerzany na kolejne niedziele. W 2019 roku zakupy można było zrobić tylko w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Na 2020 rok zaplanowano już tylko 7 niedziel handlowych w ciągu 12 miesięcy. Sprawdź kalendarz niedziel handlowych 2020.

Źródło: pracodawcyrp.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy