Darmowe przejazdy dla rodziców Kolejami Śląskimi w niedziele
fot. AdobeStock

W niedziele rodzice nie zapłacą za bilet kolejowy. Gdzie i kiedy?

Zakaz handlu w niedziele stał się faktem - od 1 marca obowiązuje ustawa. Koleje Śląskie wpadły na pomysł, aby w niedziele rodzice mogli za darmo jeździć pociągami.
Agnieszka Majchrzak
Darmowe przejazdy dla rodziców Kolejami Śląskimi w niedziele
fot. AdobeStock
Kiedy przymierzano się do wprowadzenia zakazu niedzielnego handlu, jego autorzy liczyli na to, że nakłonią w ten sposób Polaków do ciekawszego niż rajd po galeriach handlowych spędzania wspólnie niedzieli. Aby jak za dawnych lat był to czas dla rodziny - rozmów, spacerów, obiadów. Dobrą koniunkturę wykorzystały koleje nas Śląsku i zachęcają rodziny do aktywnego spędzania niedziel i rodzinnego podróżowania.

Rodzice pociągiem za darmo - od kiedy?

Oferta nazywa się "Rodzinne Niedziele" i pierwsza okazja do darmowego przejazdu będzie już 11 marca. Z bezpłatnych przejazdów będą mogli korzystać rodzice lub opiekunowie podróżujący z dziećmi do 16-ego roku życia. Bilet musi posiadać jedynie dziecko – rodzic lub dwójka rodziców podróżują całkowicie za darmo. I tak będzie w każdą pierwszą niehandlową niedzielę miesiąca - 1 kwietnia, 13 maja, 10 czerwca, 8 lipca, 12 sierpnia, 9 września, 14 października, 11 listopada oraz 9 grudnia.
Redakcja poleca: Czy podoba Ci się zakaz handlu w niedzielę? [SONDA ULICZNA]
O to, czy podoba im się zakaz handlu w niedzielę, zapytaliśmy przechodniów. Od 1 marca 2018 roku w dwie niedziele każdego miesiąca sklepy będą zamknięte.

Będzie można za darmo pojechać w góry

Promocja obejmie wszystkie połączenia Kolei Śląskich z wyjątkiem odcinka transgranicznego Chałupki – Bohumin, pociągów Ornak na odcinku Żywiec – Zakopane oraz pociągów specjalnych. "Możliwości na ciekawe wycieczki kolejowe jest zatem bez liku – można się zdecydować na wyprawę w góry (np. do Wisły albo Żywca), pozwiedzać Cieszyn czy wybrać się na rowerową podróż Leśną Rajzą" – mówi rzecznik Kolei Śląskich Magdalena Iwańska.

Koleje zapowiadają, że to nie koniec udogodnień dla podróżnych i mają jeszcze kilka atrakcji w zanadrzu. Pojawia się jeszcze w tym roku. "Chcielibyśmy, aby 2018 rok upływał w Kolejach Śląskich pod znakiem zdrowia i ekologii. Stąd też nasza propozycja do rodziców, by niedziele wolne od handlu poświęcić na aktywny wypoczynek i wybrać się z dziećmi na wycieczkę" - wyjaśnia rzecznik kolei.

Zobacz, jak karuzele świetnie wpływają na rozwój i zmysły dziecka

Rodzinne Niedziele to kolejna przyjazna rodzinom oferta Śląskich Kolei. Zniżkowe bilety u tego przewoźnika, mogą także mieć osoby mające Karty Dużej Rodziny oraz Bilet Rodzinny, który daje 30 proc. ulgi osobom podróżującym z dziećmi.

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od 1 marca. Będzie wprowadzany stopniowo aż obejmie wszystkie niedziele. Najpierw sklepy będą otwarte tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a od 2019 roku tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. W 2020 roku handel w niedziele zostanie całkowicie zakazany. Wyjątkiem będą 2 niedziele przed Bożym Narodzeniem oraz 1 niedziela przed świętami wielkanocnymi, a także ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Źródło: money.pl, kolejeslaskie.com

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy