To zakazane, a to limitowane

Dla dziecka można zrobić wszystko. Czasem nie muszą to być wcale wielkie wyrzeczenia. Wystarczy przez kilka miesięcy trochę bardziej niż zwykle troszczyć się o swoje menu.
kobieta, kuchnia, ciążą, jeść, pizza, brzuszek

Nie od dziś mówi się, że zdrowe odżywianie to medycyna przyszłości. Od tego, co jemy, zależy nasze zdrowie, samopoczucie, wygląd skóry, jakość włosów. A jeśli jesteś w odmiennym stanie - z korzyści wynikających ze zdrowego jedzenia czerpie siłę również twoje dziecko. Zachęcając do zdrowego ożywiania w ciąży, przypominamy, czego nie powinno zawierać menu przyszłej mamy przez kilka najbliższych miesięcy.  

Zakazane w ciąży

Choć niektóre z tych produktów zaliczają się do normalnego zdrowego jedzenia, w ciąży mogą przyczynić się do kłopotów. 

 • Wątróbka
  Choć uchodzi za zdrowe danie, w ciąży nie powinno się jej jeść. Nie tylko ze względu na wysoką zawartość cholesterolu. Wątróbka jest źródłem witaminy A, i choć powinnaś teraz dbać, by nie zabrakło ci witamin, w przypadku tej nadmierne ilości nie są wskazane w ciąży, ponieważ mogą  zaburzać rozwój dziecka. 
   
 • Fast-food
  W produktach tego typu występują duże ilości niekorzystnych składników, np. tłuszczu czy soli. Jako przyszła mama powinnaś stać się zwolenniczką slow foodu, czyli jedzenia, które przyrządzane jest zgodnie z tradycjami, ze zdrowych, sprawdzonych produków.
   
 • Sery pleśniowe
  Na cenzurowanym są te, które wyprodukowano z niepasteryzowanego mleka, ich jedzenie niesie ze sobą ryzyko zarażenia się groźną dla dziecka listeriozą. Na opakowaniu sera szukaj informacji, z jakiego mleka go wyprodukowano.
   
 • Surowe jajka
  Jedzenie ich wiąże się z ryzykiem zarażenia się salmonellą. Przed ugotowaniem umyj jajka w ciepłej wodzie.
   
 • Owoce morza (frutti di mare) i surowych ryb (tatar, sushi)
  Bywają zakażone groźnymi bakteriami lub pasożytami. Natomiast ryby gotowane i duszone są bardzo ważnym składnikiem diety przyszłej mamy. Obfitują w zdrowe tłuszcze, które niezbędne są m.in. do prawidłowego rozwoju mózgu. Kwasy tłuszczowe omega-3 wpływają m.in. na inteligencję dziecka.
   
 • Surowe lub niedogotowane mięso
  Zjedzenie tatara czy krwistego befsztyku w ciąży wiąże się z ryzykiem zakażenia pokarmowego, np.  toksoplazmozą, która może mieć poważne skutki dla dziecka (uszkodzenie mózgu, ślepota). 
   
 • Słodziki
  Chociaż nie wykazano ich szkodliwego działania na płód, lepiej je wyeliminować, ponieważ nie zawierają żadnej wartości odżywczej.
   
 • Orzeszki ziemne
  Zwiększają ryzyko wystąpienia alergii u dziecka, ponadto znajduje się w nich aflatoksyna, mogąca uszkadzać płód.
   
 • Alkohol
  Nawet jeśli wypijesz symbolicznego drinka, możesz zaszkodzić dziecku, alkohol przenika bowiem przez barierę łożyskową i wnika do krwiobiegu dziecka. Skutkiem tego może być płodowy zespół alkoholowy (FAS) objawiający się opóźnieniem rozwoju, niską masą urodzeniową, nieprawidłowym rozwojem mózgu i serca. 

  Rozwiąż test: Jak dbać o zdrowie w ciąży 
   

Limitowane w ciąży

Postaw na produkty wysokiej jakości, dzięki nim twój organizm lepiej zniesie twój odmienny stan. Przez 9 miesięcy możesz znaleźć się w sytuacji, kiedy nie masz większego wpływu na to, co jesz. Jeśli od czasu do czasu w twoim menu pojawi się coś mniej zdrowego, nic się nie powstanie. Staraj się jednak, by takie sytuacje zdarzały się naprawdę rzadko. Zobacz, jakie produkty powinnaś jadać jedynie okazjonalnie.

 • Napoje gazowane
  Oprócz kofeiny i fosforanów zawierają dwutlenek węgla, sztuczne barwniki i konserwanty, podrażniające przewód pokarmowy. Dostarczają także dużych ilości cukrów prostych, na które ciężarna powinna uważać. Ich nadmiar, podobnie jak tłuszczu, może spowodować nadmierny przyrost masy ciała w ciąży.

Redakcja poleca: Czy w ciąży można jeść majonez i sernik na zimno? [WIDEO]
Masz ochotę na pyszny sernik na zimno, ciastka z kremem a może domowy majonez? Każda z tych potraw może zawierać surowe jajka. Sprawdź, czy w ciąży możesz sobie pozwolić na ich zjedzenie.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy