
Zakażenia okolic intymnych
Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie podczas ciąży, sprzyjają stanom zapalnym dróg rodnych. Inny niż zwykle zapach i wygląd śluzu to pierwszy sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Przyszłym mamom, zwykle między 35. a 37. tygodniem ciąży, wykonuje się posiew z pochwy w kierunku paciorkowców grupy B. A nim do tego dojdzie, bądź czujna i idź do lekarza, jeśli tylko coś cię zaniepokoi.
Dlaczego?
Źródłem zakażeń są zwykle drobnoustroje, które masz w organizmie. Zachwianie równowagi hormonalnej powoduje, że się uaktywniają i wywołują infekcję. Kiedy jesteś w ciąży, odczyn pochwy staje się bardziej zasadowy, a to stwarza idealne warunki do rozwoju grzybicy. W ciąży miewa ją nawet ok. 40 proc. kobiet.Czym to grozi?
Infekcja dróg rodnych może wpłynąć nie tylko na stan twojego zdrowia, ale może przyczynić się do kłopotów z ciążą. Lista konsekwencji nieleczonych infekcji okolic intymnych to: poronienie, pęknięcie pęcherza płodowego, zakażenie dziecka czy przedwczesny poród.Jak to się leczy?
Jeśli upławy nie świadczą o grzybicy, lekarz pobierze wymaz z pochwy. Robi się to także przy niewydolności szyjki macicy czy zagrożeniu porodem przedwczesnym. Leczenie jest inne niż przed ciążą. Nie dostaniesz leków doustnych, tylko dopochwowe globulki lub kremy. Lekarz może przepisać również wspomagający leczenie probiotyk ginekologiczny.Jak poznać problem?
- Grzybica – występuje najczęściej.
Przyczyna: można zarazić się od partnera podczas stosunku, korzystając ze wspólnych ręczników i mydła
(np. podczas wakacyjnych wyjazdów). Grzybicy sprzyja wyższa temperatura latem.
- Bakteryjna waginoza – często.
- Rzęsistek – rzadziej.
- Alergia – czasem.