mama, kobieta, ciąża, czytać, gazeta

Zakażenia okolic intymnych

Nie wstydź się i nie czekaj. Zakażenia okolic intymnych trzeba szybko leczyć, szczególnie kiedy jesteś w ciąży.
mama, kobieta, ciąża, czytać, gazeta

Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie podczas ciąży, sprzyjają stanom zapalnym dróg rodnych. Inny niż zwykle zapach i wygląd śluzu to pierwszy sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Przyszłym mamom, zwykle między 35. a 37. tygodniem ciąży, wykonuje się posiew z pochwy w kierunku paciorkowców grupy B. A nim do tego dojdzie, bądź czujna i idź do lekarza, jeśli tylko coś cię zaniepokoi.

Dlaczego?

Źródłem zakażeń są zwykle drobnoustroje, które masz w organizmie. Zachwianie równowagi hormonalnej powoduje, że się uaktywniają i wywołują infekcję. Kiedy jesteś w ciąży, odczyn pochwy staje się bardziej zasadowy, a to stwarza idealne warunki do rozwoju grzybicy. W ciąży miewa ją nawet ok. 40 proc. kobiet.
Redakcja poleca: Czy kobiety powinny używać płynów do higieny intymnej?
Czy używanie płynu do higieny intymnej zapobiega, czy sprzyja pojawieniu się infekcji intymnych? Opowiada dr n. med. Grzegorz Południewski.

Czym to grozi?

Infekcja dróg rodnych może wpłynąć nie tylko na stan twojego zdrowia, ale może przyczynić się do kłopotów z ciążą. Lista konsekwencji nieleczonych infekcji okolic intymnych to: poronienie, pęknięcie pęcherza płodowego, zakażenie dziecka czy przedwczesny poród.

Jak to się leczy?

Jeśli upławy nie świadczą o grzybicy, lekarz pobierze wymaz z pochwy. Robi się to także przy niewydolności szyjki macicy czy zagrożeniu porodem przedwczesnym. Leczenie jest inne niż przed ciążą. Nie dostaniesz leków doustnych, tylko dopochwowe globulki lub kremy. Lekarz może przepisać również wspomagający leczenie probiotyk ginekologiczny.

Jak poznać problem?

  • Grzybica – występuje najczęściej.
Objawy: swędzenie i ból okolic intymnych, potem białe lub żółte upławy.
Przyczyna: można zarazić się od partnera podczas stosunku, korzystając ze wspólnych ręczników i mydła
(np. podczas wakacyjnych wyjazdów). Grzybicy sprzyja wyższa temperatura latem.
  • Bakteryjna waginoza – często.
Objawy: upławy pochwowe o intensywnym rybim zapachu albo brak objawów. Przyczyna: nieprawidłowa higiena osobista (zły kierunek mycia od tyłu do przodu), przebyte zabiegi ginekologiczne.
  • Rzęsistek – rzadziej.
Objawy: pieniste upławy o zielonkawej barwie i rybim zapachu, świąd i pieczenie. Przyczyna: można zarazić się od partnera przez wspólne używanie ręczników, a także na basenie.
  • Alergia – czasem.
Objawy: obfite upławy, świąd i zaczerwienienie. Przyczyna: środki do prania, mydło czy płyn do higieny intymnej. Uczulać może też barwnik w papierze toaletowym, chlor na basenie. Zwykle wystarczy unikanie kontaktu z alergenem, ale czasem, podobnie jak przy infekcji, potrzebne jest leczenie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy