lamblie u dzieci objawy
fot. Adobe Stock

Objawy lamblii u dzieci – 10 sygnałów, że dziecko ma pasożyty

Lamblie u dzieci są podstępne i mogą nie dawać żadnych objawów. Dopiero gdy zakażenie jest zaawansowane, pojawiają się objawy w postaci dolegliwości układu pokarmowego – biegunki, bóle brzucha i wzdęcia. Dziecko może stać się osowiałe, bez energii, nie przybierać na wadze, a nawet chudnąć. Przez to, że pasożyty są trudne do zdiagnozowania, ich leczenie często jest utrudnione. A jest ono konieczne, aby u dziecka nie doszło m.in. do odwodnienia, anemii i zahamowania wzrostu.
Aleksandra Sobieraj
lamblie u dzieci objawy
fot. Adobe Stock
Objawy zakażenia lambliami pojawiają się tylko u ok. 10 proc. wszystkich zakażonych dzieci, stąd rodzice mogą nie wiedzieć, że dziecko ma pasożyty. Pierwsze najbardziej charakterystyczne objawy zakażenia mogą pojawić się dopiero po 14 dniach od momentu zarażenia i utrzymywać się przez dwa-cztery tygodnie.


Lamblie u dzieci objawy:

Objawy początkowej fazy zarażenia lambliami

Zakażenie lambliami u dzieci, tak jak i u dorosłych przebiega podobnie i najczęściej ma postać łagodną i bezobjawową. Rodzicowi małego dziecka (a pasożyty atakują głównie 2-5-latków) trudno się zorientować, że zaraziło się ono lambliami. Maluch może nie mieć żadnych oznak obecności pasożytów w swoim układzie pokarmowym lub mogą być one bardzo mało wyraźne i pojawiać się sporadycznie.

W początkowej fazie objawami zakażenia mogą być:

  • brak energii u dziecka,
  • słaby apetyt lub jego brak,
  • czasami kłucie i wzdęcia brzuszka.


Bywa, że kilka razy w ciągu dnia dziecko powie, że boli je brzuch, a potem przez następne dni nie będzie zgłaszało żadnych dolegliwości.

Co zaskakujące – dziecko może mieć nadmierną ochotę na słodycze. I to powinno być dla rodzica sygnałem, że być może doszło do zakażenia pasożytami, gdyż lamblie żywią się węglowodanami.

Także zmiany w wyglądzie dziecka mogą świadczyć o zakażeniu lambliami. Dzieci zarażone pasożytami często mają bladą cerę, sińce pod oczami.

Lamblie są pasożytami żyjącymi w jelicie cienkim oraz w przewodach żółciowych, pęcherzyka żółciowego i w przewodzie trzustkowym. Dostają się do organizmu drogą pokarmową i wywołują chorobę pasożytniczą nazywaną lambliozą (giardiozą). Do zarażenia dochodzi przede wszystkim przez brudne ręce w wyniku kontaktu z osobą zakażoną lub spożycia pokarmu i wody skażonej kałem ludzkim lub zwierzęcym, a nawet poprzez kąpiele w zanieczyszczonej wodzie.
Redakcja poleca: Objawy pasożytów u dzieci: po czym poznać, że dziecko je ma?
Objawy pasożytów u dzieci to najczęściej biegunka, nieokreślone bóle brzucha, wymioty, brak apetytu czy stan podgorączkowy. Objawy te nie są jednoznaczne i mogą być oznaką także innych chorób u dziecka. Pasożyty mogą także zamieszkiwać organizm i nie dawać żadnych objawów.

Objawy ostrej fazy zakażenia lambliami u dzieci

Dopiero ostre zakażenie pasożytami daje wyraźne bolesne objawy, dotyczące głównie układu pokarmowego i samopoczucia dziecka. Mogą się one utrzymywać od tygodnia do nawet czterech tygodni.

U dziecka mogą pojawić się następujące objawy:

Przewlekła lamblioza u dzieci - objawy

Lamblie błyskawicznie rozmnażają się w jelicie cienkim i po okresie ostrego zakażenia lamblioza może przejść w stan przewlekły. Jego objawami są:

  • luźne, ale nie wodniste stolce,
  • chudnięcie,
  • ciągłe zmęczenie,
  • częste wzdęcia brzucha.

Leczenie lambliozy u dzieci

Obecność lamblii w przewodzie pokarmowym u dzieci wywołuje zaburzenia w trawieniu tłuszczów i węglowodanów, co może doprowadzić do niedoboru witamin (m.in. witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K).

Z kolei częste biegunki są przyczyną niedożywienia, a w konsekwencji zaburzeń rozwoju fizycznego dziecka. Lamblie mogą być też przyczyną anemii u dziecka albo nasilonych alergii i astmy.

Stąd koniecznością jest leczenie zakażenia pasożytami. Aby mieć pewność, że dziecko zaraziło się lambliami, trzeba wykonać badania kału na pasożyty (pobiera się aż trzy próbki w odstępie kilku dni). Ponieważ lambliami można bardzo łatwo się zarazić, należy przebadać całą rodzinę, a nie tylko nosiciela pasożyta.

Zazwyczaj w leczeniu lambliozy u dzieci stosuje się lek przeciw pasożytom na bazie pyrantelu (mogą go otrzymywać dzieci powyżej 2. roku życia) lub antybiotyki, np. metronidazol lub tynidazol.

Skutki zakażenia leczy się także objawowo w postaci podawania dodatkowej ilości płynów, aby uniknąć odwodnienia organizmu z powodu biegunki oraz stosowaniu leków przeciwbólowych i rozkurczowych dla uśmierzenia bólu brzucha.

Zapobieganie nawrotom zakażenia lambliami u dziecka

Trzeba pamiętać, że przechorowanie nie daje trwałej odporności i na lambliozę można zachorować kilka razy. Stąd najważniejsze staje się zapobieganie zakażeniu w postaci przestrzegania zasad higieny i wpajania ich dziecku od najmłodszych lat.

Warto od małego uczyć dziecko:

  • dokładnego mycia rąk po wyjściu z toalety, przed jedzeniem, po zabawie na świeżym powietrzu i ze zwierzętami,
  • picia wody z pewnego źródła,
  • mycia owoców i warzyw przed ich spożyciem.

Rodzice powinni regularnie dbać o czystość toalety i innych urządzeń sanitarnych oraz częstą wymianę pościeli i ręczników.


Źródło: pediatria.mp.pl, healthline.com

Zobacz także:

 

Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy