GRY
 
 

9 objawów zakażenia lambliami

Lamblioza to typowa choroba brudnych rąk. Najczęściej chorują na nią dzieci uczęszczające do żłobków i przedszkoli. Czy wiesz, jak ją rozpoznać? Oto 9 objawów zakażenia lambliami.

Ból brzucha lamblie
fot. Fotolia
Bardzo często zakażenie lambliami przebiega łagodnie i bezobjawowo. Dopiero ostre zakażenie lambliami daje wyraźne objawy, utrzymujące się nawet do dwóch tygodni. Najważniejsze objawy zakażenia takimi pasożytami jak lamblie pochodzą ze strony przewodu pokarmowego.

Jakie są objawy zakażenia lambliami?

Ostra faza zakażenia lambliami może u dziecka dawać poniższe objawy: 
 1. nawracająca wodnista biegunka
 2. kurczowe bóle brzucha
 3. wzdęcia
 4. wymioty
 5. bóle głowy
 6. zmęczenie
 7. reakcje alergiczne, np. wysypka
 8. stany podgorączkowe
 9. tłuste, cuchnące stolce
Redakcja poleca: Stop robakom! Doktor Ozimek podpowiada, jak uniknąć pasożytów
W przedszkolu co chwila ktoś ma owsiki, tasiemca czy lamblie? Robaki to częsty problem kilkulatków. Dr Wojciech Ozimek, specjalista chorób odkleszczowych i pasożytniczych tłumaczy, jak zapobiegać zbyt bogatemu życiu wewnętrznemu dziecka.

A jakie są objawy przewlekłej lambliozy? 

Po okresie ostrego zarażenia, lamblioza może przejść w stan przewlekły, którego objawami są:
 • luźne, ale nie wodniste stolce (ale nie wodniste)
 • chudnięcie
 • ciągłe zmęczenie
 • częste wzdęcia
U dzieci obecność lamblii w przewodzie pokarmowym wywołuje zaburzenia w trawieniu tłuszczów i węglowodanów, co może doprowadzić do niedoboru witamin (m.in. witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K). Z kolei częste biegunki są przyczyną niedożywienia, a w konsekwencji zaburzeń rozwoju fizycznego dziecka. Lamblie mogą być też przyczyną anemii u dziecka albo nasilonych alergii i astmy.

Czy lambliozę trzeba leczyć u całej rodziny?

Warto zrobić badanie na obecność lamblii u całej rodziny, bo nie każda osoba wymaga leczenia farmakologicznego. Jeśli pacjenci nie mają objawów i lamblioza nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego, np. w rodzinie nie ma osoby z niedoborem odporności, to leczenie nie jest konieczne. Lamblie u zdrowej osoby same ustępują po 2–3 miesiącach. 

Zobacz też: Pasożyty na wakacjach - jak chronić dzieci przed owsikami, tasiemcami, glistami [WYWIAD]

 

Doładuj
Przeładuj