GRY
 
 

Bakterie w moczu – jak to się leczy

Zakażenie układu moczowego to jedna z najczęstszych infekcji dziecięcych (tuż za wszelkiego rodzaju przeziębieniami) i jednocześnie jedna z tych groźniejszych.

dziecko, wc, toaleta, zdrowie
fot. Panthermedia
Chociaż przeciwko zakażeniu układu moczowego nie można się zaszczepić, to wiadomo już o niej tyle, że czasem udaje się jej po prostu zapobiec. Wiadomo np. to, że zakażeniu sprzyja zimno (pilnuj więc, by szkrab nie siadał na mokrym piasku czy na podłodze w łazience) albo że może ono pojawić się, kiedy maluch ma odparzoną pupę (bo w tym czasie jest na niej trochę więcej bakterii niż zwykle). Co warto jeszcze wiedzieć o tej dolegliwości?

Zakażenie układu moczowego niełatwo rozpoznać

Na pierwszy rzut oka dziecko jest zdrowe: nie kaszle, nie kicha, a gorączka  pojawia się i znika. Jednak takie jej nawroty i skoki – temperatura czasem sięga nawet do 40°C – mogą oznaczać poważną infekcję. O tym, że coś się dzieje niedobrego, podpowie ci również zmiana w zachowaniu malucha. Jeśli np. nagle ostatnio stracił apetyt, przestał przybierać na wadze albo po prostu częściej płacze i to pozornie bez powodu, koniecznie pokaż go lekarzowi.
Redakcja poleca: Szczepienia ratują życie, a dziecko może je polubić! Przekonuje Wojciech Mikołuszko
Szczepienie może być punktem wyjścia do rozmowy na temat chorób. Dziecko może przestać bać się szczepień i zainteresować się nauką - mówi Wojciech Mikołuszko, dziennikarz i popularyzator nauki.

Malec czuje ból, gdy siusia

Ból albo pieczenie podczas siusiania to częste (choć niewystępujące we wszystkich wypadkach zakażenia układu moczowego) objawy zakażenia układu moczowego. Dziecko może też robić siusiu o wiele częściej (w dodatku będzie ono ciemniejsze niż zwykle), a jego pieluszki mogą w tym czasie mieć ostry, nieprzyjemny zapach.

Konieczny będzie antybiotyk

Przyczyną zakażenia układu moczowego są zazwyczaj bakterie, dlatego lekarz na pewno wypisze receptę na antybiotyk albo nawet skieruje malca do szpitala. Ile bakterii znajduje się w moczu (maluch wymaga leczenia, jeśli liczba bakterii przekracza 100 tys./mm³) oraz jaki konkretnie szczep odpowiada za zakażenie, lekarz dowie się z wyniku posiewu moczu.

Dziecko z zakażeniem układu moczowego powinno dużo pić

Mocz wypłukuje bakterie, zatem im więcej organizm smyka będzie go produkował i wydalał, tym lepiej. Zrezygnuj jednak ze słodkich herbatek, bo to właśnie cukier bakterie lubią najbardziej! Najlepsza będzie woda z cytryną albo sok z żurawin. Te napoje zakwaszają mocz, co sprawia, że bakterie mają gorsze warunki do rozwoju.


Na zakażenie układu moczowego chorują nawet noworodki

Infekcje układu moczowego często są przyczyną przedłużającej się, nawet mimo wprowadzenia fototerapii, żółtaczki noworodkowej. O zakażeniu może świadczyć też nadmierny spadek ciała dziecka w pierwszych dniach po narodzinach.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj