GRY
 
 

Encyklopedia zdrowia w ciąży

A B C D E G K L Ł M N O P R S T W Z Ż Wszystkie

Zakażenie wewnątrzmaciczne

Jest to zakażenie wód i błon płodowych. Dochodzi do niego w wyniku przeniknięcia przez łożysko różnego typu drobnoustrojów, jak również z powodu przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, co daje drobnoustrojom bezpośredni dostęp do worka owodniowego.

Konsekwencją zakażenia wewnątrzmacicznego może być przedwczesne pęknięcie błon płodowych oraz poród przedwczesny. Ponadto drobnoustroje, które spowodowały zakażenie wewnątrzmaciczne, mogą przeniknąć do organizmu dziecka, powodując u niego wiele komplikacji zdrowotnych; mogą też spowodować jego śmierć jeszcze w organizmie matki.

Objawy
Często zakażenie wewnątrzmaciczne przebiega bezobjawowo, ale może również wystąpić wysoka gorączka, a przy badaniu krwi matki wykrywa się podwyższony poziom leukocytów, co świadczy o infekcji w organizmie. W bardziej zaawansowanym stanie choroby, gdy błony płodowe pękły, wyciekające wody płodowe mogą mieć nieprzyjemny zapach i zmieniony kolor. W przypadku gdy błony płodowe nie pękły, upławy z szyjki macicy również mają nieprzyjemny zapach.

Postępowanie
Zakażenie wewnątrzmaciczne jest stanem zagrożenia dla płodu, zarówno dla jego życia, jak i zdrowia. W związku z tym ustala się źródło zakażenia i jak najszybciej podejmuje leczenie. Jeżeli jest za wcześnie na poród, ciężarnej podaje się odpowiednie antybiotyki i ściśle kontroluje się stan dziecka. W przypadku, kiedy dziecko już jest zdolne do przeżycia poza organizmem matki, a błony płodowe pękły, zakażenie wewnątrzmaciczne jest wskazaniem do wcześniejszego zakończenia ciąży.
Źródłem zakażenia są najróżniejszego typu drobnoustroje, dlatego przed rozpoczęciem terapii antybiotykami należy zbadać, co wywołało chorobę.

Tekst: Dorota Pierzchalska
Konsultacja: Anna Durko, położna, pracownica Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Akademii Medycznej w Warszawie