GRY
 
 

Nauka wkładania butów: na którą nogę, a co ze sznurówkami?

Samodzielne wkładanie bucików to prawdziwe wyzwanie. Pomóż dziecku je podjąć: najpierw musi nauczyć się odróżniać lewy bucik od prawego, potem pora na sznurówki!

dziecko, buty
Wkładanie butów to dla dziecka skomplikowane zadanie z wieloma niewiadomymi. Który bucik na którą nóżkę? Co zrobić, żeby język się nie zwinął? Jak zawiązać sznurówki na kokardkę? To wcale nie jest takie łatwe! Podpowiadamy, jak ułatwić dziecku naukę wkładania butów – rozróżniania lewego i prawego bucika oraz wiązania sznurówek.

Wkładanie butów - mamo, ja sam!

Już dwulatki same radzą sobie z wsunięciem nóżki do buta. Najchętniej wybierają kapcie taty lub mamine szpilki, które głośno stukają o podłogę. To świetna zabawa! A ponieważ buty są duże, łatwo włożyć do nich nóżkę. Jeśli chcesz, by dziecko wkładało samodzielnie także własne obuwie:
  • kupuj odpowiednie buty dla dziecka. Zamiast ciasnych, sztywnych trzewików ze zwijającym się językiem, sznurówkami i klamerkami, wybieraj buty zapinane na rzepy, tenisówki i trampki. Są miękkie, niezbyt głębokie i mają wystarczająco szerokie zapięcia.
  • proś o pomoc. Jeśli sznurowane buciki stoją już na półce, proś swojego dwulatka, by pomagał ci przy ich wkładaniu: "Trzymaj prosto nóżkę, nie zginaj palców, wciśnij piętę" itd.
Redakcja poleca: Jak dziecko poznaje swoje ciało - film
Na co rodzice powinni pozwalać dziecku, żeby wspierać jego prawidłowy rozwój?

Wkładanie butów na dobrą nóżkę

Małe dzieci nie mają pojęcia, który bucik nałożyć na którą nóżkę. Nawet starszaki mają z tym problemy i wciąż wkładają prawy bucik na lewą stopę i odwrotnie. Jak pomóc dziecku?
  • ustawiaj buciki tak, by były gotowe do włożenia. To ułatwi dziecku zadanie.
  • Pokaż szczegóły. Starszemu dziecku wyjaśnij, że sprzączki znajdują się zwykle po zewnętrznej stronie buta. Maluchowi możesz narysować wewnątrz obu bucików jakiś wzorek, albo nakleić w każdym połowę naklejki i powiedzieć, że mają się one zawsze spotkać w środku.
  • Pokazuj. Postaw stopę dziecka na tenisówce lub kapciu i zwróć mu uwagę na to, że linia palców pokrywa się z kształtem buta.

Wiązanie sznurowadeł

Wiązanie sznurowadeł to sztuka, którą opanowują zazwyczaj dopiero czterolatki, ale warto ćwiczyć i z młodszymi dziećmi. Dzięki temu już teraz możesz kupować dziecku nie tylko buty na rzepy, ale i na sznurówki.
  • Przygotuj małe paluszki. Nawlekaj z dzieckiem korale lub okrągły makaron na grubą nitkę, bawcie się w "Sznurki i dziurki" (Wyd. Granna), wiążcie lalce kokardy.
  • Zademonstruj. Pokaż dziecku, jak zawiązać sznurowadła. Rób to bardzo powoli. To wcale nie jest proste! Wykorzystaj przyjazne dziecku metody nauki wiązania butów.

Doładuj
Przeładuj