GRY
 
 

Encyklopedia zdrowia w ciąży

A B C D E G K L Ł M N O P R S T W Z Ż Wszystkie

Zakrzepica żył

Jest to powikłanie choroby (niewydolności) żył, w wyniku której w żyłach – zwłaszcza w nogach – powstają skrzepy krwi.

Przyczyną jest zwiększenie się krzepliwości krwi (przez zmiany hormonalne w organizmie) w trakcie ciąży oraz powiększona macica i zwiększony ciężar ciała, które utrudniają krążenie krwi w kończynach dolnych.

Rodzaje zakrzepicy żył:
1. Zakrzepica żył powierzchniowych – jest to najmniej groźna postać choroby, ponieważ jest małe prawdopodobieństwo powstania zatoru tętnicy płucnej. Objawem tej choroby jest zaczerwienienie i ból wzdłuż linii żyły lub żylaka – występuje on zwykle na udzie lub łydce. Leczenie polega na przeciwzapalnym leczeniu miejscowym przy pomocy przepisanych przez lekarza maści. Ponadto zaleca się siedzenie i leżenie z nogą uniesioną do góry.

2. Zakrzepica żył głębokich – dotyczy żył położonych głęboko w organizmie. Jest to groźna postać choroby, ponieważ może doprowadzić do zatoru tętnicy płucnej i tym samym dużych duszności i zagrożenia życia matki i dziecka. Objawami tego rodzaju zakrzepicy jest ból kończyny, szczególnie przy podnoszeniu stopy i palców do góry, ociężałość kończyn, skurcze oraz obrzęki. Do opisanych dolegliwości może również dołączyć gorączka. W skrajnych przypadkach pojawia się zasinienie kończyny. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwzakrzepowych (heparyna) i monitorowaniu stanu ciężarnej i dziecka. Leczenie kontynuuje się również po porodzie. Bardzo ważne jest powiadomienie lekarza o dolegliwościach mogących świadczyć o zakrzepicy i jak najszybsze podjęcie leczenia.

3. Zakrzepica żył miednicy – jest trudna do rozpoznania. Oprócz dolegliwości takich jak bóle i obrzęki kończyn, skurcze, ociężałość pojawiają się nieprawidłowości w oddawaniu moczu (jego nadmierna lub za mała ilość), problemy jelitowe, bóle podbrzusza (nietypowe).
Wszystkie dolegliwości wyżej opisane należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi, który zadecyduje o formie leczenia.

Tekst: Dorota Pierzchalska
Konsultacja: Anna Durko, położna, pracownica Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Akademii Medycznej w Warszawie