GRY
 
 

Dlaczego zakrzepica żył częściej pojawia się u kobiet w ciąży?

Dlaczego u kobiety w ciąży rośnie ryzyko pojawienia się zakrzepicy żył głębokich? Jakie są objawy tej choroby? W jaki sposób diagnozuje się chorobę zakrzepicę oraz jak przeciwdziałać tej chorobie? Opowiada prof. dr hab. Witold Tomkowski, prezes Polskiej Fundacji do Walki z Zakrzepicą Thrombosis oraz kierownik oddziału Intensywnej Terapii Pneumonologiczno-Kardiologicznej.

Kobieta w ciąży
fot. Fotolia

Jak zdefiniować pojęcie "żylna choroba zakrzepowo-zatorowa"?

prof. dr hab. Witold Tomkowski: Pod pojęciem żylna choroba zakrzepowo-zatorowa kryją się dwie jednostki chorobowe: zakrzepica żył głębokich i zator tętnicy płucnej. Choroba polega na powstaniu w żyłach głębokich skrzepów, których oderwane fragmenty mogą powędrować z prądem krwi do tętnicy płucnej i spowodować natychmiastową śmierć człowieka. Zakrzepy najczęściej tworzą się w kończynach dolnych – łydkach i udach, ale również w żyłach miednicy.
Na pierwsze objawy trzeba reagować szybko, bo zator tętnicy płucnej zabija w kilka sekund i zbiera spore żniwo (rocznie w Polsce z powodu zatoru płucnego umiera około 40 tys. osób). Im później zgłosimy się do lekarza i im później zostanie postawiona diagnoza, tym większe ryzyko dla naszego życia. Kawałek skrzepliny, który odrywa się od zakrzepu, np. w łydce pacjenta, płynie z prądem krwi do serca, następnie do płuc i może doprowadzić do zatkania światła tętnicy, przez co płuco ma upośledzone ukrwienie i pojawiają się trudności z oddychaniem, czasem tak poważne, że dochodzi do śmierci. 

Jakie są pierwsze objawy zakrzepicy żył głębokich? 

prof. dr hab. Witold Tomkowski: Zakrzepica nie zawsze daje objawy lub nie są one jednoznaczne, bo mogą również występować w innych chorobach. Do najczęściej występujących objawów, pojawiających się w ciągu kilku dni od rozwoju zakrzepu, należą:
obrzęk – widoczny początkowo wokół kostki, stopy czy łydki lub całej nogi (przy bardziej zaawansowanych przypadkach zakrzepicy). Charakterystyczny dla zakrzepicy jest obrzęk jednej nogi, co odróżnia ją od zwykłego przemęczenia nóg czy zatrzymania limfy;
ból nogi, który nasila się podczas chodzenia, ale mija przy unieruchomieniu. Zwykle pojawia się tkliwość i bolesność przy dotyku,
podwyższona ciepłota nogi czy zaczerwieniona skóra na jednej nodze. 
W momencie pojawienia się niepokojących objawów należy jak najszybciej pójść do lekarza. Wykona ona USG żył głębokich i postawi właściwą diagnozę. Niestety większość osób lekceważy te objawy i stosuje domowe sposoby (masaże, zimne okłady itp.), które są nieskuteczne. 

Do jakiego lekarza pójść z obrzękami nóg? Do lekarza pierwszego kontaktu?

prof. dr hab. Witold Tomkowski: Tak, choć lekarz pierwszego kontaktu niestety nie może zlecić wykonania USG żył głębokich bezpłatnie w ramach NFZ. Może on jednak oznaczyć prawdopodobieństwo kliniczne wystąpienie zakrzepicy, stosując np. skalę Wellsa. Chorych z wysokim prawdopodobieństwem klinicznym należy wysłać na pilny test diagnostyczny. U chorych z niskim lub umiarkowanym prawdopodobieństwem klinicznym należy oznaczyć stężenie D-dimeru. Wynik dodatni przesądza o konieczności wykonania testu diagnostycznego. 
Aby jednoznacznie potwierdzić obecność skrzeplin w organizmie, niezbędne jest wykonanie badań obrazowych, czyli badanie USG. Nie jest ono bolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Polega na uciskaniu żył głowicą, żeby sprawdzić czy w ich świetle znajdują się skrzepliny. Skierowanie na badanie USG żył powinno być w gestii każdego lekarza, w tym lekarza pierwszego kontaktu. W Polsce jednak w ramach NFZ, na takie badanie może wydać skierowanie tylko lekarz z odpowiednią specjalizacją. Ten anachronizm powinien być natychmiast zmieniony. Rozwiązaniem może być udanie się na izbę przyjęć do szpitala lub wykonanie badania USG żył prywatnie. Średni koszt takiego badania to ok. 150 zł.

Zobacz także: Krwawienie z nosa w ciąży – jakie mogą być przyczyny?

Redakcja poleca: Pierwsze ruchy dziecka - wideo
Kiedy kobieta w ciąży powinna poczuć pierwsze ruchy dziecka i co robić, gdy ruchy dziecka nie są wyczuwalne?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu