Encyklopedia zdrowia dziecka

Zakrztuszenie

Słyszysz gwałtowny kaszel, widzisz czerwoną twarz dziecka, które usiłuje złapać powietrze – Twój maluch zakrztusił się. Nie wpadaj w panikę, tylko szybko reaguj.

Dlaczego się zakrztusza?
Dzieci biorą do buzi co tylko mają pod ręką. Wszystkiego chcą spróbować. Dzieje się tak dlatego, że jama ustna jest miejscem, gdzie znajdują się tysiące receptorów nerwowych, pozwalających dziecku na uzyskanie nowych doznań. Duże niebezpieczeństwo dla maluszków stanowią małe przedmioty, które w całości można połknąć. Często dochodzi przy tym do zakrztuszenia.

Jak to się dzieje?
Jednym z odruchów organizmu jest zamykanie dróg oddechowych w chwili, kiedy pokarm przechodzi przez przełyk. Jeśli zamknięcie dróg jest niepełne, dochodzi do zakrztuszenia. Zwykle organizm reaguje odruchem obronnym – dziecko kaszle, wymiotuje i przedmiot zazwyczaj wypada. Jeśli natomiast pozostaje on w drogach oddechowych, zmniejsza ich drożność i może dojść do uduszenia.

Najlepiej zapobiegać
Zmysł smaku jest dla dzieci jednym z ważniejszych źródeł poznawania świata. Dlatego nie sposób zabronić dziecku brania do buzi różnych przedmiotów. Zadaniem rodziców jest więc zapewnienie maluszkowi bezpieczeństwa i usunięcie z zasięgu jego rąk wszystkich przedmiotów mogących stanowić dla niego zagrożenie: rzeczy drobnych i ostrych, lekarstw i środków chemicznych. Pamiętaj, że to Ty musisz przewidzieć zachowanie dziecka. Nawet jeśli np. nie dosięgnie rzeczy położonej na stole, może pociągnąć za serwetę i wszystkie przedmioty znajdą się na podłodze. Jeśli maleństwo raczkuje, pamiętaj o dokładnym zamknięciu wszystkich szafek i szuflad.
Przyczyną zachłyśnięcia się malca może być także pokarm. Jeśli karmisz butelką, nigdy nie rób tego, gdy dziecko śpi. Kiedy malec je łyżeczką, karm go bez pośpiechu i zadbaj, aby łyżeczka nie była zbyt duża.

Jeśli się zakrztusi...
Zachowaj przede wszystkim spokój i natychmiast podejmij następujące działania.
Dziecko kaszle:
- Kaszel pomaga mu usunąć połknięty przedmiot. Możesz ułożyć maleństwo na brzuszku i lekko poklepywać po plecach. Starsze dziecko możesz pochylić do przodu, aby dzięki temu wzmocnić kaszel.
Dziecko nie kaszle:
- Ułóż je na brzuchu z główką położoną niżej niż tułów i uciskając policzki uderzaj w plecy brzegiem dłoni.
- Jeśli opisany sposób zawodzi, ułóż dziecko na plecach na swoim przedramieniu i uciśnij jego pierś pięć razy dwoma palcami.

Kiedy dziecko nie może oddychać
- Posadź je na swoich kolanach, tak aby jego plecy były oparte o twoje piersi. Uciśnij brzuszek kilka razy palcem wskazującym i serdecznym, aż powróci oddech.
- Chwyć malucha za nóżki i energicznie odwróć głową w dół.

Czego nie robić?
- Nie krzycz ani nie okazuj strachu.
- Nie próbuj wyciągnąć przedmiotu z buzi, gdyż w ten sposób możesz wepchnąć go głębiej.
- Nie podawaj nic do picia ani nie układaj dziecka na plecach.
- Nie klep malca po plecach, gdy już pojawi się kaszel.

Zwróć szczególną uwagę na:
- ubranie – wybieraj ubranka zapinane z tyłu, aby maluch nie manipulował przy guziczkach. Nie zostawiaj monet w zasięgu ręki dziecka;
- zabawki – dla maluchów do trzeciego roku życia wybieraj takie zabawki, których nie można rozmontować na małe części. Zwróć uwagę, dla jakich dzieci przeznaczył je producent. Pamiętaj, że oczy i noski pluszowych maskotek łatwo oddzielić od reszty; najlepiej, aby dziecko bawiło się zabawkami na baterie jedynie pod kontrolą dorosłych;
- jedzenie – malec zajęty zabawą nie pamięta np. o ssaniu cukierka; zazwyczaj odruchowo go połyka.

Zobacz także:
Reanimacja
Utrata przytomności

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra

Przycztaj także artykuł:
Zakrztusiło się!
Jak udrożnić drogi oddechowe