Zakrztuszenie niemowlaka: co zrobić, by pomóc dziecku? [Film]

Zakrztuszenie u niemowlaka zdarza się stosunkowo często – malec działa instynktownie, dlatego nierzadko dochodzi o zadławień mlekiem czy śliną. Aby udzielić pierwszej pomocy niemowlęciu, które się zachłysnęło, rodzic powinien szybko odstawić dziecko od pokarmu. W przypadku poważnego zakrztuszenia się należy wykonać uciski klatki piersiowej, a nawet resuscytację.

Zobacz inne z serii: Bezpieczeństwo w domu (16)

Zobacz inne z serii: Niemowlę - najlepsze filmy o pielęgnacji i wychowaniu [WIDEO] (18)

Zakrztuszenie się niemowlaka nigdy nie powinno być bagatelizowane przez rodziców – nawet jeżeli jest to zakrztuszenie śliną czy mlekiem. Warto pamiętać, że niemowlę oddycha 40 razy na minutę (przy czym dorośli około 16 razy na minutę) i każda niedrożność dróg oddechowych spowodowana obecnością ciała obcego u tak małego dziecka może grozić niedotlenieniem.

Zakrztuszenie się niemowlaka:

 

Co zrobić, gdy niemowlę krztusi się mlekiem?

Jeśli niemowlę zakrztusi się mlekiem, w pierwszej kolejności należy odstawić je od źródła płynu. Następnie należy pozbyć się tego, co maluch ma już w buzi i w nosie. To samo wykonuje się, gdy dojdzie do zakrztuszenia niemowlęcia śliną. Najprościej pomóc dziecku, obracając je twarzą do powierzchni, na której się znajduje, tak, żeby mleko lub ślina wypłynęły z buzi. Jeśli udało ci się w ten sposób pozbyć płynu, dziecku już nic nie zagraża. Sytuacja może się bardziej skomplikować, kiedy dziecko połknie jakiś przedmiot. Jak należy mu wtedy pomóc?

Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu się niemowlaka


Co zrobić gdy niemowlę się zakrztusi jakimś przedmiotem? Połóż je na swoim przedramieniu głową w dół, podtrzymując jego brodę. Zwróć uwagę, by głowa niemowlaka była w pozycji neutralnej (nie przyciskaj jej do klatki piersiowej).                Nie odwracaj niemowlęcia do góry nogami!

  • Następnie złóż dłoń w łódeczkę i ruchem wypychającym wykonaj 5 uderzeń w plecy niemowlęcia (między łopatkami).

  • Jeśli dziecko nadal nie płacze, a jego twarz jest czerwona, przekręć je na plecy i połóż je sobie na ręku (nie doginając głowy dziecka do klatki piersiowej). Przyłóż 2 palce (wskazujący i środkowy) w dolnej części mostka, w miejscu powyżej połączenia łuków żebrowych wynoszącym szerokość 1 palca i wykonaj energicznie 5 ucisków klatki piersiowej.

  • Powtarzaj czynność, póki ciało obce nie wypadnie z ust niemowlęcia.

  • Jeśli niemowlę straci przytomność i nie oddycha, rozpocznij resuscytację niemowlaka (od 5 wdechów wstępnych).

Pamiętaj, że nawet jeżeli uderzenia lub uciski będą skuteczne, musisz iść z niemowlakiem do lekarza!


Film powstał przy współpracy PCK
www.pck.pl


Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 4 na 16 głosy

Zobacz także

Popularne tematy