zakrztuszenie u dziecka
fot. Adobe Stock

Dziecko się zakrztusiło? Działaj szybko!

Zakrztuszenie to jeden z najczęstszych i najgroźniejszych wypadków, jakim ulegają małe dzieci. Nie wiesz, co wtedy robić? Nauczymy cię na wszelki wypadek!
zakrztuszenie u dziecka
fot. Adobe Stock

Zbyt duży kęs jabłuszka, koralik, guzik, drobna moneta, orzeszek, zbyt mała zabawka... Wszystko może znaleźć się w dziecięcej buzi. Wszystko to może być przyczyną zakrztuszenia dziecka.

Wydrukuj ściągawkę: jak udrożnić drogi oddechowe dziecka, które się zakrztusiło.

Redakcja poleca: Uwaga! Nagłe wypadki - zasady udzielania pomocy dzieciom - film
Pediatra radzi, jak zachować się, gdy dziecko się zakrztusi, oparzy lub skaleczy.

Zakrztuszenie zdarza się często

Po pierwsze dlatego, że wszystkie dzieci poznają świat nie tylko oglądając, dotykając, ale przede wszystkim „smakując” to, co wpadnie im w ręce. Po drugie – ich układ nerwowy stale dojrzewa i dopiero muszą się nauczyć sprawnie połykać pokarm. Nie staraj się więc przemycić kolejnej łyżki zupki, gdy niemowlak jest rozbawiony lub z przejęciem opowiada ci coś w swym własnym języku. Wtedy o zakrztuszenie naprawdę nietrudno! Niektóre dzieci krztuszą się nawet mlekiem, bez względu na to, czy ssą pierś, czy dostają butelkę. Wtedy karmienie musi przebiegać bardzo spokojnie.

Pamiętaj też, że częściej od innych dzieci krztuszą się te zmuszane do jedzenia. I nigdy podczas karmienia nie kładź dziecka. Lepiej, by jego główka wraz z górną połową ciała były lekko uniesione.

Możesz zapobiec zakrztuszeniu dziecka

• Po każdym praniu sprawdź, czy guziczki i ozdoby na ubrankach dziecka są mocno przyszyte. Upewnij się też, że od jego zabawek nie można czegoś łatwo oderwać. Schowaj te, które są przeznaczone dla dzieci powyżej 3. roku życia. Nigdy nie pozwalaj niemowlęciu bawić się sflaczałym lub pękniętym balonem. No i pilnuj starszego rodzeństwa, aby nie karmiło go swoim jedzeniem ani nie dawało mu swych zabawek.

• Nie połykaj też przy dziecku żadnych leków (maluch może spróbować cię naśladować, poza tym możesz nie zauważyć, że maleńka tabletka potoczyła się pod stół).

• Tuż przed karmieniem nie smaruj dziąsełek niemowlaka żelem łagodzącym swędzenie towarzyszące ząbkowaniu.

• Sprawdź też, czy tarcza smoczka nie jest na tyle mała, by dziecko mogło go włożyć do buzi w całości.

• I nigdy nie zostawiaj dziecka samego, gdy je. Powodem zakrztuszenia może być nawet miękka kukurydziana chrupka!

Dziecko kaszle? To dobrze!

Nie każdy przypadek zakrztuszenia jest niebezpieczny. Jeśli twoje dziecko może płakać, nie ma trudności z oddychaniem, pozwól, by zadziałały naturalne mechanizmy obronne, czyli kaszel. Dzięki niemu dziecko pozbędzie się przeszkody tkwiącej w drogach oddechowych. Gdy więc zakrztusi się jedzeniem lub niechcący połknie jakiś drobny przedmiot, a potem zacznie kasłać – nie przeszkadzaj! Ale gdyby kaszel przedłużał się (trwał 2- 3 minuty), maluch musiałby walczyć o oddech, wydawał chrapliwe dźwięki, nie czekaj – zacznij działać. Co robić? Tu znajdziesz ściągawkę, jak udrożnić drogi oddechowe dziecka, które się zakrztusiło.

Kaszel mokry, suchy? Sprawdź, jak leczyć różne rodzaje kaszlu u dziecka.

Kiedy dzwonić na pogotowie?

Zrób to natychmiast, gdy zauważysz, że u twojego dziecka pojawiły się jakiekolwiek problemy z oddychaniem lub zacznie ono tracić przytomność. Prawdopodobnie ciało obce nadal blokuje drożność jego dróg oddechowych.

Co robić po zakrztuszeniu?

• Przez dłuższy czas obserwuj dziecko, które się zakrztusiło – także, gdy wszystko wróci do normy: czy z czasem nie zmieni się ton podczas płaczu, czy oddech nie staje się cichszy, nie pojawia się świst, kaszel bez przyczyny, sinienie wokół ust, paznokci lub ogólne sinienie skóry. Gdybyś zauważyła któryś z tych objawów, jak najszybciej zawieź dziecko do lekarza. Możliwe, że w dolnym odcinku dróg oddechowych nadal tkwi ciało obce.

• Na wszelki wypadek powieś w widocznym miejscu telefony ratunkowe: 999 lub 112 (tylko z komórki) – to obowiązujący numer alarmowy w całej Unii Europejskiej. Gdy z dzieckiem dzieje się coś złego, ze zdenerwowania łatwo je pomylić lub zapomnieć.

Ważne numery alarmowe - wydrukuj i powieś na lodówce

Konsultacja: dr Stanisław Bogucki, chirurg dziecięcy, specjalista medycyny ratunkowej. Szpital Dziecięcy im. prof. dr. Jana Bogdanowicza w Warszawie
Oceń artykuł

Ocena 3 na 13 głosy

Zobacz także

Popularne tematy