fot. Fotolia.pl

Zakupoholizm rośnie wśród młodych mam

Z badań wynika, że uzależnienie od zakupów dotyka częściej kobiety. Liczną grupę wśród nich stanowią młode mamy, które po porodzie zostają z dzieckiem w domu i zakupy stają się dla nich atrakcją i odskocznią od codziennych obowiązków.
Aneta Grinberg
fot. Fotolia.pl

Szastanie pieniędzmi nie jest już tylko domeną gwiazd

Zakupoholizm wciąż zbyt często utożsamiany jest ze stylem życia bogatych gwiazd. Przyznaje się do niego wiele osób z pierwszych stron gazet, m.in. Elton John i Victoria Beckham. Zdaniem ekspertów problem kompulsywnego kupowania równie często dotyka gwiazdy, jak i zwykłych ludzi.
Z badań wynika, że w Stanach Zjednoczonych na zakupoholizm cierpi 6-10 proc. społeczeństwa, a w Polsce 2-5 proc. Nałóg ten bywa też błędnie kojarzony z rozrzutnością, tymczasem jest to ciężkie uzależnienie, porównywalne do alkoholizmu i nałogu narkotykowego. Może prowadzić do zaniedbywania niezbędnych wydatków związanych z utrzymaniem i kupowania rzeczy zbyt drogich i niepotrzebnych, a w konsekwencji do długów i bankructwa, niszczącego poczucia winy,  zaniedbania kontaktów z rodziną i znajomymi oraz aktywności zawodowej.
– Zakupoholicy wydają pieniądze w sposób impulsywny, czyli podyktowany silnym napięciem. Osoba taka bardzo często ma poczucie winy, bo wydaje dużo więcej niż ma. Ktoś, kto jest rozrzutny, dysponuje często dużą ilością pieniędzy, ale robi to z głową, tzn. jeszcze coś mu zostaje na koncie. Osoba z problemem z zakupami może wydać pieniądze, które przeznaczyła na czynsz, opłaty bieżące czy np. prezent dla babci – mówi Katarzyna Kucewicz, psycholog i psychoterapeuta.

Polecamy: Sklepowa awantura - jak uniknąć jej na zakupach z dzieckiem.

Redakcja poleca: Jak zrobić kalendarz adwentowy z rolek po papierze [WIDEO]
Kalendarz adwentowy z rolek może być fantastyczną dekoracją domu. Dlatego nie czekaj i już dziś zrób dla dziecka i całej rodziny fantastyczny kalendarz adwentowy.

Młode mamy wydają krocie na kolejne gadżety dla dzieci

Z licznych badań, prowadzonych zarówno w Polsce, jak i na świecie, wynika, że na zakupoholizm cierpią głównie kobiety. Na uzależnienie to podatne są osoby, które bardzo lubią zakupy, a także te, w których rodzinach występowały przypadki alkoholizmu lub depresji. Status materialny nie ma większego znaczenia, jednak zakupoholizm częściej dotyka osób zamożnych, pochodzących z dużych miast.
Coraz częściej ten rodzaj  uzależnienia dotyka młode mamy, które zostały z dzieckiem w domu i zakupy stają się dla nich atrakcyjną formą spędzania czasu (odskocznią), jak również chęcią poprawienia swojej obniżonej samooceny. Co ciekawe, zdaniem ekspertów bardzo często młode mamy nie wydają pieniędzy na siebie, lecz na dziecko. Kobieta nie do końca zadowolona ze swojego wyglądu po ciąży woli wydać majątek na ubrania i zabawki dla swojego dziecka. Po czym rozpoznać mamę, zakupoholiczkę? Po tym, że kupuje dziecku ogromną ilość rzeczy dla malucha. Bywa, że dziecko szybciej wyrasta z ubrań zanim je wszystkie będzie miało na sobie. Podobnie jest z zabawkami. Zakupoholiczki nabywają nadmierną ich ilość zawalając nie tylko pokój dziecka, ale i połowę salonu.

Jak wyrwać się ze szponów nałogu?

Z problemem kompulsywnych zakupów trudno jest uporać się samodzielnie, niezbędna jest długotrwała terapia, która ma nauczyć pacjenta kontrolowania swoich impulsów oraz podwyższyć jego pewność siebie.
– Jeśli czujemy, że mamy problem z kupowaniem, to możemy zastosować kilka trików, które spowodują, że zakupy nie będą regulowane emocji. Możemy np. spróbować kontrolować nasz budżet, wychodząc na zakupy z listą i bez kart kredytowych– mówi Katarzyna Kucewicz.
Zanim zdecydujemy się na zakupy przez internet sprawdźmy, czy oby na pewno potrzebujemy tych rzeczy i wydając na nie pieniądze, nie sprawimy, że zabraknie nam w tym miesiącu na ratę kredytu, czy rachunek telefoniczny.
Trwanie w zakupowym nałogu ułatwiają coraz bardziej popularne w Polsce promocje oraz sezonowe wyprzedaże. Dają one złudne poczucie oszczędności, a tym samym zmniejszają poczucie winy. Symptomami nałogu może być: wydawanie pieniędzy na zakupy, zwłaszcza niepotrzebne, zamiast na opłacenie rachunków, euforia towarzysząca kupowaniu, traktowanie zakupów jako sposobu na poprawienie nastroju lub zmniejszenie lęku, poczucie wstydu po dokonaniu zakupów, odkładanie kupionych rzeczy do szaf bez rozpakowania.
Źródło: Newseria Lifestyle

Polecamy: Zakupy z dzieckiem.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy