niemowlę, zakupy

Zakupy z dzieckiem

Pięknie ubrany maluch to sama przyjemność. Ale tylko ty wiesz, ile trzeba się czasem namęczyć, by osiągnąć taki efekt. Bo zakupy z dzieckiem bywają prawdziwą drogą przez mękę.
Aleksandra Sobieraj
niemowlę, zakupy
Pewnie nieraz widziałaś w sklepie spoconych, rodziców i uciekające maluchy, które za nic nie chcą przymierzyć ubranek. Czapka to nie problem, ale osobną historię można napisać o bucikach. A wcale nie musi tak być, jeśli tylko dobrze przygotujecie się do tej operacji.
Pamiętaj, by wybrać dobrą porę – gdy dziecko nie jest głodne, śpiące, a w sklepie nie ma tłumów. Nie przeciągaj zakupów – idź najwyżej do jednego, dwóch sklepów. Nawet najbardziej cierpliwe maluchy zwykle zaczynają marudzić już po godzinie. Odbijesz sobie to, gdy umówisz się na zakupy z koleżanką, zostawiając pociechę pod opieką taty.

1. Przygotuj dziecko na wspólne zakupy
Wyjaśnij, po co idziecie i co będziecie robić w sklepie. Kilkulatkowi powiedz, że będzie mógł wybrać buty czy ubranko – to zachęci do zakupów.

2. Idźcie do sklepu przyjaznego malcom
Są tam zwykle stoliki z kredkami lub klockami. Zwłaszcza bucików nie kupuj na oko, na nic zda się też tradycyjny patyk. Buciki muszą być dobrane w szerokości, by nie były ani zbyt luźne, ani za ciasne. Jeśli twoje dziecko ma tylko rok, najlepiej jeśli podczas zakupów będzie ci towarzyszyć druga osoba. Zajmie się malcem, gdy ty będziesz wybierać odpowiednie fasony. Ze starszym dzieckiem wybierz dwie sztuki lub pary praktycznych ubranek i pozwól mu wybrać spośród nich. Uszanuj jego wybór. Nie stwarzaj okazji, by dziecko buszowało po półkach lub ściągało ubrania z wieszaków, bo oboje szybciej się zmęczycie takimi zakupami.

3.Poproś sprzedawcę, by dobrał rozmiar
W sklepach są miarki stóp i wzrostu. Sprzedawca pomoże ci ustalić rozmiar. Ubranko możesz kupić lekko na wyrost, ale nie za duże – dziecku będzie niewygodnie. Bucik musi być zaś o 1–1,5 centymetra większy niż długość stopy.

4. Przymierz malcowi but lub ubranko
To bywa niełatwe, bo dziecko może wcale nie mieć na to ochoty. Teraz przyda się pomoc drugiej osoby, która zajmie uwagę twojej pociechy.

5. Pozwól malcowi przejść się w butach
Obserwuj, czy dobrze mu się chodzi. Jeśli masz wątpliwości co do rozmiaru, przymierzcie buty większe lub mniejsze – to pomoże podjąć decyzję. Podobnie z ubrankami. Starsze dziecko umie już ocenić, czy jest mu wygodnie.

Teraz nagroda. Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem i malec zachował się na zakupach tak, jak się umówiliście, możecie np. pójść na wybrany przez niego placyk zabaw. I sprawdzić, jak sprawuje się nowa garderoba.

Zakupowe ABC czyli o czym pamiętać w sklepie.
- Kupuj rzeczy z pozytywną opinią IMiD, CZD, buty mające znak Zdrowej Stopy.
- Szukaj takich produktów, które są laureatami konkursów, np. Hit „Mamo, to ja”.
- Nie oszczędzaj na butach. 100–200 zł to dużo, ale używane mogą deformować stopę.


Dyskutuj na forum: Robicie zakupy w sklepach z używaną odzieżą?

td_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Kupujemy krzesełko do karmienia - film
Po ukończeniu szóstego miesiąca życia dziecka stajesz przed wyborem krzesełka do karmiena. Podpowiadamy, jak wybrać krzesełko dla niemowlaka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy