Dziecko na zakupach
fot. © Dron - Fotolia.com

Czym zająć dziecko podczas zakupów?

Sklep to nie jest miejsce przyjazne dzieciom. Zbyt dużo impulsów może obniżać ich samopoczucie. Stają się marudne, domagają się twojej uwagi. Czym je zająć podczas zakupów? Poznaj sposoby innych mam.
Monika Karbarczyk
Dziecko na zakupach
fot. © Dron - Fotolia.com
Supermarkety zawsze mnie przygnębiały. Od "dużych" sklepów sto razy bardziej wolę zakupy w lokalnych, osiedlowych sklepikach, gdzie mogę porozmawiać przez chwilę z panią z warzywniaka, pożartować z panem ze sklepu z pysznymi serami.

Gdy mój syn był mały, robiłam wszystko, by nie zabierać go ze sobą do supermarketu na zakupy. Niestety nie zawsze się to udawało. Choć synek był bardzo grzeczny, a ja starałam się maksymalnie skracać czas pobytu w sklepie, czasami zdarzało się, że mały zaczynał marudzić. Głośna muzyka, mnóstwo ludzi wokół – zbyt dużo impulsów pogarszało jego samopoczucie (moje zresztą też).  

Starałam się skupiać jego uwagę na sobie, angażować w zakupy (bierzemy czerwone czy zielone opakowanie?), ale i tak miałam poczucie, że powinnam zamienić alejki sklepowe na alejki parkowe.
Każde wyjście wymagało ode mnie kreatywności – zastanawiałam się, jak wypełnić dziecku czas podczas zakupów. Często korzystałam z podpowiedzi innych mam.

Poniżej kilka sprawdzonych pomysłów na względnie spokojne zakupy z dzieckiem (maksymalny czas 20-30 minut).

Koraliki z cheeriosów lub worek z przekąskami

Wybierając się z dzieckiem do sklepu, możesz przygotować dla niego przekąskę w postaci korali z cheeriosów lub innych chrupek. Aby ją przygotować, wystarczy nawlec chrupki na sznurek, a następnie związać jego oba końce. Gdy dziecko zacznie marudzić, możesz mu takie korale zawiesić na szyi. To na kilka-kilkanaście minut zajmie jego uwagę.
Inną opcją jest worek/pudełko z niespodzianką, czyli opakowanie z ciasteczkami w różnym kształcie. Dziecko sięgając po nie za każdym razem będzie miało niespodziankę. Te sposoby co prawda mogą pokrzyżować nasze plany obiadowe, ale z pewnością są skutecznym "wypełniaczem" czasu.

Zobacz pomysł Raising Miss Matilda:

 

So when I'm out and about I normally try and schedule in Matilda's lunch as we go. But there are times when its not...

Posted by Raising Miss Matilda on 25 marca 2014

Zobacz także: Sklepowa awantura - jak jej uniknąć na zakupach z dzieckiem

Redakcja poleca: Szczepienia skojarzone – co to takiego? [WIDEO]
Czy wiesz, czym są szczepienia wysokoskojarzone? Tak określa się nowoczesne szczepionki 4-, 5- lub 6-składnikowe. Dlaczego są popularne? Ich zaletą jest przede wszystkim to, że wymagają tylko jednego wkłucia, a chronią przed odpowiednio 4, 5 lub 6 różnymi chorobami zakaźnymi. Tym samym to doskonały sposób, by zmniejszyć ból podczas szczepienia u dziecka i związany z nim... stres u rodziców.

Folia bąbelkowa

Folia bąbelkowa to pomysł na zabawę dla dziecka w każdych okolicznościach, ale sprawdza się również podczas zakupów. Wystarczy przygotować niewielkie prostokąty folii (aby dziecku łatwiej trzymało się je w rękach) i podanie ich, gdy dziecko zacznie marudzić. Ta metoda da nam, jakieś 10 minut spokoju. Niestety ma też minusy – dźwięk towarzyszący strzelaniu z bąbelków nie dla wszystkich musi być przyjemny.
Przyznam, że w kilku sytuacjach folia bąbelkowa mi również pomogła rozładować napięcie, m.in. gdy po 10 minutach stania w kolejce do kasy okazało się, że się ona zepsuła.


Polecamy: Mamo, kup mi to, czyli z dzieckiem w sklepie

Organizer

Ulubioną zabawą wszystkich dzieci jest „robienie porządków” w torbie mamy, babci, cioci itp. W sklepie wyciąganie rzeczy z torebki mamy może być niebezpieczne (utrata kluczy, portfela, telefonu jest całkiem możliwa), ale od czego są organizery!
Wybierając się z dzieckiem na zakupy przygotuj dla niego jego własny organizer. Powycinaj kolorowe kartki, obrazki i powkładaj je do przegródek. Możesz dodać ołówek lub długopis, by dziecko mogło robić na karteczkach notatki. Ten sposób na pewno zajmie dziecko przez kilka-kilkanaście minut, a nam pozwoli się skupić na zakupach.


Warto zobaczyć: Kładą się na podłodze, urządzają sceny, uciekają… Co jeszcze robią dzieci podczas zakupów?

Dziecięca lista zakupów

W robienie zakupów możesz zaangażować również dziecko. Wystarczy, że wcześniej – wspólnie z maluchem – przygotujecie listę najpotrzebniejszych produktów, np. pieczywa, bananów, deserków.
Jeśli twoje dziecko nie potrafi czytać, listę możesz przygotować z wycinanek lub rysunków. W sklepie dziecko może trzymać listę zakupów w ręku i zaznaczać te produkty, które znalazły się w waszym koszyku.
To moja ulubiona metoda. Po pierwsze, ogranicza zbędne wydatki (robię zakupy tylko z listy), po drugie skraca czas zakupów (nie biegam po sklepie, zastanawiając się, co jeszcze powinnam kupić).


Zobacz także: Czy waszym zdaniem to dziecko zasłużyło na taką karę? Zobacz film

Weź ze sobą ciekawą książkę dla dzieci

To jeden ze skuteczniejszych sposobów zajęcia dziecka na kilkanaście minut. Pięknie ilustrowana książka (dla młodszych dzieci) opisująca ciekawe historie (dla starszych dzieci) to mój drugi ulubiony sposób na zakupy z dzieckiem. Czasem książeczki brałam ze sobą z domu, czasem kupowałam na miejscu. Mój syn z przyjemnością oglądał ilustracje.


Warto przeczytać: Histeria dziecka - to wszystko wina mózgu - Jak z tym żyć?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy