załatwianie się po porodzie, problem w toalecie, mama po porodzie, dolegliwości po porodzie
fot. Fotolia

Problemy w toalecie po porodzie

Problem z załatwianiem się po porodzie dotyka większości młodych mam. Kiedy zniknie? Jak możesz sobie pomóc? Sprawdź!
Aleksandra Sokalska
załatwianie się po porodzie, problem w toalecie, mama po porodzie, dolegliwości po porodzie
fot. Fotolia

Pieczenie i ból w okolicy krocza powodują, że kobieta po porodzie może czuć obawę przed wizytą w ubikacji. Jednak nie warto zwlekać z wypróżnieniem, ponieważ im dłużej będziesz czekała, tym trudniej będzie ci się do tego zmusić.

Dlaczego możesz mieć problem z siusianiem?

 • Po porodzie pęcherz nagle odzyskuje więcej przestrzeni, dlatego właśnie rzadziej odczuwasz parcie i potrzebę oddania moczu.
 • Wewnętrzne obrażenia podczas narodzin dziecka mogą sprawić, że kobieta nie odczuwa potrzeby siusiania, mimo że ma pełny pęcherz.
 • Stosowanie podczas porodu środków znieczulających może spowodować, że jeszcze kilka godzin po upływie ich działania nie będziesz odczuwać parcia na pęcherz.
 • Często trudności są natury psychicznej: strach przed urażeniem obolałego krocza (szczególnie, kiedy podczas porodu miałaś je nacinane), wstyd przed siusianiem do szpitalnego naczynia na mocz.
Sprawdź, jakie jeszcze mogą być dolegliwości w połogu
Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.

Co robić, by wreszcie opróżnić pęcherz?

Aby uniknąć infekcji dróg moczowych, staraj się najpóźniej osiem godzin po porodzie oddać mocz. Nie zdziw się, jeśli zostaniesz poproszona przez położną o kilkakrotne nasiusianie do specjalnego słoja z podziałką i potem zaznaczenie ilości moczu w specjalnej tabeli. Ten zabieg pomaga sprawdzić lekarzowi, czy twój pęcherz jest prawidłowo opróżniany. W razie trudności z oddawaniem moczu po porodzie zastosuj się do poniższych zaleceń:
 • jak najwcześniej wstań z łóżka po porodzie
 • spaceruj po korytarzu ile tylko możesz
 • idź pod prysznic, gdzie możesz wysiusiać się na stojąco
 • pij jak najwięcej niegazowanej wody mineralnej
 • spróbuj ciepłych nasiadówek lub zimnych okładów, które uśmierzą ból krocza.
A jak zaradzić nietrzymaniu moczu? Radzi ginekolog

Dlaczego lepiej nie zwlekać z oddaniem stolca?

Po porodzie kobiety obawiają się, że parcie podczas wydalania może uszkodzić szwy w kroczu lub spowodować większe krwawienie. Tak się z pewnością nie stanie. Pamiętaj za to o tym, że im dłużej będziesz zwlekać z wypróżnieniem, tym większa możliwość, że skończy się to nieprzyjemnym zaparciem. Mogą też powstać lub powrócić hemoroidy, może też dojść do poważnego zatrucia całego organizmu. Dlatego nie odwlekaj dłuższej wizyty w toalecie i już w drugiej-trzeciej dobie po porodzie postaraj się wypróżnić. Pomoże ci w tym dieta bogata w błonnik, np. jabłka, razowe pieczywo, morele i suszone śliwki. Pij też dużo płynów, które rozmiękczą stolec i ułatwią wypróżnienie.

Co robić, by wreszcie się załatwić?

 • Gdy wstaniesz już po porodzie z łóżka, staraj się jak najwięcej spacerować, ponieważ ruch poprawia perystatykę jelit.
 • Unikaj długotrwałego siedzenia na sedesie, a także parcia, ponieważ w ten sposób możesz doprowadzić do hemoroidów, a wtedy wypróżnianie będzie jeszcze trudniejsze.
 • Jeśli mimo wszystko nadal nic się nie dzieje, poproś pielęgniarkę o czopek glicerynowy.
 • Pomaga również wypicie kawy – możesz sobie na nią pozwolić, ale wypij ją tuż po karmieniu, aby kofeina nie dostała się do twojego mleka.
 • Nie jedz czekoladek: nie tylko powodują zaparcia, ale też mogą uczulić maluszka.
Sprawdź również, jak powinna wyglądać dieta podczas połogu
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy