GRY
 
 

Problemy w toalecie po porodzie

Problem z załatwianiem się po porodzie dotyka większości młodych mam. Kiedy zniknie? Jak możesz sobie pomóc? Sprawdź!

załatwianie się po porodzie, problem w toalecie, mama po porodzie, dolegliwości po porodzie
fot. Fotolia

Pieczenie i ból w okolicy krocza powodują, że kobieta po porodzie może czuć obawę przed wizytą w ubikacji. Jednak nie warto zwlekać z wypróżnieniem, ponieważ im dłużej będziesz czekała, tym trudniej będzie ci się do tego zmusić.

Dlaczego możesz mieć problem z siusianiem?

  • Po porodzie pęcherz nagle odzyskuje więcej przestrzeni, dlatego właśnie rzadziej odczuwasz parcie i potrzebę oddania moczu.
  • Wewnętrzne obrażenia podczas narodzin dziecka mogą sprawić, że kobieta nie odczuwa potrzeby siusiania, mimo że ma pełny pęcherz.
  • Stosowanie podczas porodu środków znieczulających może spowodować, że jeszcze kilka godzin po upływie ich działania nie będziesz odczuwać parcia na pęcherz.
  • Często trudności są natury psychicznej: strach przed urażeniem obolałego krocza (szczególnie, kiedy podczas porodu miałaś je nacinane), wstyd przed siusianiem do szpitalnego naczynia na mocz.
Sprawdź, jakie jeszcze mogą być dolegliwości w połogu
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Co robić, by wreszcie opróżnić pęcherz?

Aby uniknąć infekcji dróg moczowych, staraj się najpóźniej osiem godzin po porodzie oddać mocz. Nie zdziw się, jeśli zostaniesz poproszona przez położną o kilkakrotne nasiusianie do specjalnego słoja z podziałką i potem zaznaczenie ilości moczu w specjalnej tabeli. Ten zabieg pomaga sprawdzić lekarzowi, czy twój pęcherz jest prawidłowo opróżniany. W razie trudności z oddawaniem moczu po porodzie zastosuj się do poniższych zaleceń:
  • jak najwcześniej wstań z łóżka po porodzie
  • spaceruj po korytarzu ile tylko możesz
  • idź pod prysznic, gdzie możesz wysiusiać się na stojąco
  • pij jak najwięcej niegazowanej wody mineralnej
  • spróbuj ciepłych nasiadówek lub zimnych okładów, które uśmierzą ból krocza.
A jak zaradzić nietrzymaniu moczu? Radzi ginekolog

Doładuj
Przeładuj