Zasady higieny w walce z koronawirusem
fot. AdobeStock

10 dodatkowych zasad higieny, których musisz przestrzegać, jeśli nie chcesz zarazić się koronawirusem

Eksperci przekonują, że standardowe dbanie o higienę może nie wystarczać w walce z rozprzestrzeniającym się chińskim wirusem.
Milena Oszczepalińska
Zasady higieny w walce z koronawirusem
fot. AdobeStock
Standardowe dbanie o higienę może być niewystarczające w obliczu szerzącego się koronawirusa. Aby zminimalizować ryzyko zarażenia, eksperci radzą, na co zwracać szczególną uwagę podczas sprzątania i w zakresie codziennej higieny. Potraktujcie je poważnie!

Zalecenia higieniczne na czas kwarantanny opublikowane w „The Times”

1. Starannie czyść blaty, uchwyty i klamki

To miejsca, które często dotykamy. Jeśli na powierzchni znajdzie się patogen i „jeden z domowników dotknie jej ręką, a następnie jego dłoń zetknie się z ustami, nosem lub oczami”, może dojść do zakażenia. Sally Bloomfield, profesor London School of Hygiene and Tropical Medicine, uspokaja jednak, że nie trzeba w szczególny sposób szorować podłóg. Ryzyko, że ktoś zetknie się w ten sposób z patogenem leżącym na podłodze, jest niewielkie.

Zobacz też: Jak odróżnić koronawirusa od grypy? Porównaj objawy

2. Częściej niż zwykle czyść toaletę

„Wirus może być obecny w fekaliach, dlatego ważne jest nie tylko częstsze niż zazwyczaj sprzątanie toalety, ale i zamykanie jej pokrywy przed spuszczeniem wody. Mikrocząsteczki fekaliów pod wpływem mocnego strumienia wody mogą bowiem unosić się w powietrzu i oblepić ściany łazienki i innych urządzeń sanitarnych” – wyjaśnia w magazynie „The Times” ekspertka w sprawie zdrowia środowiskowego, Lisa Ackerley.

3. Używaj mocniejszej chemii do sprzątania

Chusteczki nawilżane do sprzątania czy płyny do mycia szyb zawierające niewielkie stężenie alkoholu mogą nie być wystarczająco skuteczne. Owszem, wirus jest w stanie namnażać się wyłącznie w żywym organizmie, jednak w tym szczególnym czasie warto bardziej postawić na odkażanie powierzchni, mebli, ale też pilota do tv, klawiatury komputera czy rączki czajnika.

4. Regularnie i dokładnie czyść telefon

Prof. Sally Bloomfield przestrzega: „Komórki są dziś przedłużeniem dłoni, a co za tym idzie, to właśnie ich dotykamy najczęściej i najdłużej w ciągu dnia. Co więcej – regularnie przykładamy je do twarzy”. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wiele zarazków się na nich znajduje, dlatego istotne jest, by myć lub dezynfekować ręce przy każdym użyciu telefonu i czyścić go zarówno z przodu, jak i z tyłu.
 
Wytyczne magazynu „The Times” dotyczące czyszczenia telefonu
Gazeta poleca, by wyłączyć telefon i odłączyć kabel do ładowania, a następnie:
  • przetrzeć ekran ściereczką z mikrofibry nasączoną wodą z mydłem,
  • wysuszyć ekran kawałkiem jednorazowego ręcznika papierowego,
  • ponownie przetrzeć telefon ściereczką z mikrofibry nasączoną roztworem o wysokim stężeniu alkoholu,
  • dokładnie wytrzeć całą obudowę.

5. Miej własną pastę do zębów i ręcznik do rąk

To, że ręczniki kąpielowe czy szczoteczki do zębów są akcesoriami, którymi nie wolno się dzielić z innymi (nawet domownikami), jest rzeczą oczywistą. Często jednak mamy w łazience jeden ogólny ręcznik do rąk czy wspólną dla całej rodziny tubkę pasty do zębów. Ekspert z londyńskiej szkoły uważa, że to błąd i zaleca: „Warto, żeby każdy domownik był zaopatrzony w tubkę pasty do zębów na własny użytek, to samo tyczy się też ręczników do rąk. Szczoteczki warto chować do czystych torebek i trzymać poza łazienką”.

Zobacz też: Koronawirus: włosy musisz myć częściej, niż myślisz!

6. Myj owoce i warzywa dokładniej niż zwykle

Badania naukowe aktualne na ten moment mówią, że nie ma dowodów na to, że koronawirus może być przenoszony przez żywność. Dla pewności jednak zaleca się, by myć warzywa i owoce dokładniej, a także przed i po myć ręce. Nigdy nie wiadomo, czy ktoś przed nami nie przeniósł patogenu na te produkty przez dotyk albo kichnięcie. Na szczęście w ostatnich dniach wiele sklepów spożywczych zaostrzyło zasady higieniczne i wprowadziło obowiązek używania rękawiczek jednorazowych na działach warzyw i owoców oraz pieczywa, czyli wszędzie tam, gdzie wcześniej zdarzało się, że sięgaliśmy po produkty gołymi rękami (co tak naprawdę nigdy nie powinno mieć miejsca!).

Zobacz też: Jak zrobić żel antybakteryjny w domu?

7. Pierz rzeczy w możliwie wysokiej temperaturze

Nastawiaj pralkę na minimum 60 stopni (wyjątkowo delikatne ubrania, które nie mogą być prane w tak wysokich temperaturach, warto schować i używać ich dopiero po okresie kwarantanny). Dodatkowo po umieszczeniu brudnych rzeczy w pralce nie zapomnij o umyciu rąk. Do prania możesz dodać odrobinę wybielacza lub środka zawierającego aktywny tlen w celu odkażenia rzeczy.

8. Wymień wszystkie gąbki i ściereczki

Gąbki i ścierki to prawdziwe siedliska zarazków. Aby zminimalizować ilość bakterii, grzybów i wirusów w przestrzeni domowej, najlepiej wyrzucić wszystkie stare akcesoria do mycia i sprzątania i zastąpić je nowymi. Jeszcze bardziej higienicznym (choć niestety nieekologicznym) rozwiązaniem jest używanie jednorazowych ręczników papierowych. Zmywając naczynia w zmywarce, warto włączać wyższe programy (minimum 60 stopni).

9. Ubrania wierzchnie noś rotacyjnie

Jeśli masz taką możliwość, po zdjęciu jednej kurtki po powrocie do domu z dworu włóż ją do reklamówki albo zanieś do mało używanego pomieszczenia na 3 dni i następnym razem załóż inne okrycie wierzchnie. Pewność, że koronawirus zginął, mamy dopiero po upływie 72 godz. od ewentualnego kontaktu. Innym, choć bardzo wymagającym, rozwiązaniem jest pranie okrycia wierzchniego po każdym przebywaniu na dworze.

Zobacz też: 15 "czystych" rzeczy, które tak naprawdę są brudniejsze niż WC

10. Używaj sprayu do nosa

Zabezpieczysz w ten sposób śluzówkę przed drobnoustrojami. To szczególnie istotne dla osób, które muszą przebywać przez kilka godzin dziennie w jednym pomieszczeniu, np. w pracy lub często podróżować. Preparat stosowany zwykle podczas przeziębienia czy infekcji górnych dróg oddechowych może pomóc w uchronieniu się przed atakiem koronawirusa.

Źródło:onet.pl

Zobacz więcej informacji na temat koronawirusa:
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy