Zalety i wady starszej niani [WIDEO]

Czy starsza niania oznacza drugą teściową w domu? – o tych i o innych wątpliwościach rodziców związanych z zatrudnieniem starszej niani mówi Joanna Jakubiak, właścicielka agencji niań i autorka poradnika "Zaufana niania". Zobacz film, w którym dowiesz się, co jest najczęstszą obawą rodziców przy zatrudnianiu starszych pań do opieki nad dzieckiem.

Zobacz inne z serii: zaufana niania (14)

W tym odcinku cyklu mamotoja.pl pt. "Zaufana niania", w którym Joanna Jakubiak, właścicielka agencji niań i autorka poradnika "Zaufana niania" udziela porad, jak znaleźć dobrą opiekunkę do dziecka zapytałyśmy o zalety i wady zatrudnienia starszej niani. Prawda jest taka, że rodzice w takich paniach widzą więcej wad niż zalet. Przede wszystkim patrzą na ich metrykę i to z góry przesądza o ich niechęci do zatrudniania takiej osoby.

Lęk przed "drugą teściową w domu"

Wadą starszych niań, zniechęcającą do nich młodych rodziców, jest paradoksalnie wiek i doświadczenie takich pań. Rodzice obawiają się, że w związku z tym będzie wtrącanie się we wszystko. Jakubiak opisuje to jako lęk przed tzw. "drugą teściową w domu".

"Przez lata spotykania się z klientami mogę powiedzieć, że jest to zarzut, powtarzający się najczęściej" – mówi autorka poradnika o nianiach. Rodzice nie chcą być pouczani. "Mamy do czynienia z bardzo młodymi ludźmi, to często jest ich pierwsze dziecko, wszystko robią po omacku i nie chcą, aby ktoś im zwracał uwagę" – mówi Jakubiak.

A takie uwagi nie są rzadkością. "Źle ubrałaś, źle nakarmiłaś - tak niestety bardzo często się zdarza" – stwierdza. Chociaż, jak dodaje, panie te nie robią tego w złej wierze. "One są z pokolenia, kiedy się mówiło wszystko wprost i uważają, że to jest w porządku i nikogo nie urazi" – opisuje niania. Jednak młodej mamie może to zrobić dużą krzywdę.

Kondycja, kondycja i jeszcze raz kondycja!

Zdaniem Jakubiak, w dzisiejszych czasach, w oczach rodziców, wady starszych niań przeważają nad ich zaletami. Głównym zarzutem jest wiek, a co za tym idzie ich kondycja fizyczna. Rodzice podczas poszukiwania niani podkreślają, że nie chcą , aby była to pani po 60-ce. Dla wielu rodziców jest to już wiek starczy"- dziwi się niania. Rodzice uważają, że pani w takim wieku nie poradzi sobie w opiece nad ruchliwym dzieckiem.

Autorka poradnika nie polemizuje z takim zarzutem, przyznając, że jest to z pewnością wada. "Ale są panie, które mają 60 czy 65 lat i biegają w maratonach i są w fantastycznej kondycji" – mówi. Jej zdaniem, wiekiem niani nie należy się przejmować, tylko spojrzeć na taką panią i ocenić, czy jest to osoba wysportowana, pełna siły i dająca sobie radę w opiece nad energicznym dzieckiem.

Znajdź idealną nianię dla dziecka na niania.pl

Jakubiak uważa, że największą zaleta starszych niań są ich doświadczenie i posiadana wiedza. Jak dziecko będzie miało gorączkę, to taka niania ma już 5 sposobów jak się jej pozbyć. "Pewnie nawet do nas nie zadzwoni w tej sprawie, gdyż takie rzeczy w ogóle ją nie przejmują. Tyle już dzieci wychowała, że nie jest to dla niej problem" – opisuje. Ponadto starsze nianie uchodzą za ciepłe osoby, bardzo chętnie tulące dziecko i dające mu poczucie bezpieczeństwa.

Joanna Jakubiak jest nianią z wieloletnim doświadczeniem i właścicielką agencji niań "Zaufana niania". We współpracy z wydawnictwem Edipresse wydała książkę poradnik "Zaufana niania", w której w bardzo przystępny i dowcipny sposób pokazuje jak skutecznie znaleźć nianię dla naszego dziecka.

A wy jakie macie doświadczenia z zatrudnieniem niani? Czy bez obaw powierzałyście opiekę nad dzieckiem starszej pani? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy