zabawa z dzieckiem
fot. fotolia.com

Zalety zabawy z dzieckiem – wydrukuj i powieś na lodówce!

Odłóż na bok swoje dorosłe "ja" i rzuć się z dzieckiem w wir zabawy! Skorzystacie na tym oboje. Zabawa rozwija umiejętności dziecka, rozładowuje napięcia i daje mnóstwo radości!
Adela Prochyra
zabawa z dzieckiem
fot. fotolia.com
Wspólna zabawa to nie jest tylko zabijanie czasu. Przynosi mnóstwo korzyści: odpręża, uczy, rozwija zmysły i, co bardzo ważne, wzmacnia relację między dzieckiem a jego rodzicami. Sprawdź, jakie zalety ma zabawa z dzieckiem i jakie konkretnie zabawy warto proponować maluchowi.

Korzyści z ruchu

Nie tylko ciało kocha ruch, mózg także! Po ćwiczeniach rosną jego możliwości. Dobre są zwłaszcza ćwiczenia, od których można dostać zadyszki ;) Berek, piłka, konkurs podskoków na jednej nodze – wszystkie będą świetne. Dziecko uczy się przy okazji, że aktywność fizyczna to fajna część życia.
Zaproponuj dziecku: wyścigi, berek, podskoki, piłkę
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Czas tylko dla was

Każdy dzień jest pełen okazji do zabawy! Znajdź w sobie odpowiednie nastawienie, a zabawę urządzicie sobie nawet w drodze do sklepu. Wygospodaruj chociaż 15 minut dziennie tylko na zabawę z dzieckiem. Pilnuj, aby nic Wam nie przeszkodziło. Rezerwacja czasu pomoże Ci wykrzesać z siebie więcej entuzjazmu, a dziecku doda pewności siebie!  
Zaproponuj dziecku: układankę, klocki, kręgle, basen 

Podtrzymanie bliskości 

Zabawa burzy dystans i odbudowuje więź między rodzicem a dzieckiem. Nie zadowalaj się powierzchowną relacją z dzieckiem.  Ono bardzo Cię potrzebuje, chociaż czasami może dawać przeciwne sygnały! W zabawie możecie się do siebie zbliżać bez poczucia skrępowania. 
Zaproponuj dziecku: siłowanie, łaskotki

Rozładowanie emocji

W zabawie dziecku łatwiej będzie wyrazić, co je gryzie. Zwłaszcza dziecko, które jeszcze dobrze nie mówi, może odtworzyć sytuację, która zapadła mu w pamięć. Być może twoje dziecko będzie miało do wyrażenia same pozytywne emocje? Dołącz do niego, a będziesz na bieżąco z jego sprawami!
Zaproponuj dziecku: rysowanie, teatrzyk

Uspołecznienie

W zabawie dziecko przećwiczy nowe role – klienta w sklepie, zawodnika w drużynie, pracownika. Wszystko na wesoło i na niby, ale będzie musiało ustalić swoją pozycję w grupie. Dowie się też czegoś o relacjach między ludźmi. Ty pokażesz mu kolejny kawałeczek świata.
Zaproponuj dziecku: zabawę w sklep, w przychodnię, w przedszkole

Nauka i rozwój

Zabawa pomaga się dziecku rozwijać. Jest świetną okazją do poznania świata. Nawet najprostsza zabawa uczy koncentracji, ćwiczy zdolności motoryczne i poszerza horyzonty. Nauczcie się razem układać domino, pójdźcie do zoo i obejrzyjcie najdziwniejsze zwierzęta świata. Dowiecie się czegoś oboje.
Zaproponuj dziecku: wycieczkę do zoo, klocki Duplo, domino, malowanie

Radość

Zabawa daje radość. Rodzice i dzieci mają to zakodowane w mózgu. Po prostu się jej poddajcie! 
Zaproponuj dziecku: każdą zabawę, którą wybierzecie wspólnie.

Kliknij i wydrukuj ściągawkę z zaletami wspólnych zabaw:Tekst powstał w ramach akcji Miasteczko Zmysłów, którego Partnerem jest:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy