zabawa z dzieckiem
fot. fotolia.com

Zalety zabawy z dzieckiem – wydrukuj i powieś na lodówce!

Odłóż na bok swoje dorosłe "ja" i rzuć się z dzieckiem w wir zabawy! Skorzystacie na tym oboje. Zabawa rozwija umiejętności dziecka, rozładowuje napięcia i daje mnóstwo radości!
Adela Prochyra
zabawa z dzieckiem
fot. fotolia.com
Wspólna zabawa to nie jest tylko zabijanie czasu. Przynosi mnóstwo korzyści: odpręża, uczy, rozwija zmysły i, co bardzo ważne, wzmacnia relację między dzieckiem a jego rodzicami. Sprawdź, jakie zalety ma zabawa z dzieckiem i jakie konkretnie zabawy warto proponować maluchowi.

Korzyści z ruchu

Nie tylko ciało kocha ruch, mózg także! Po ćwiczeniach rosną jego możliwości. Dobre są zwłaszcza ćwiczenia, od których można dostać zadyszki ;) Berek, piłka, konkurs podskoków na jednej nodze – wszystkie będą świetne. Dziecko uczy się przy okazji, że aktywność fizyczna to fajna część życia.
Zaproponuj dziecku: wyścigi, berek, podskoki, piłkę
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Czas tylko dla was

Każdy dzień jest pełen okazji do zabawy! Znajdź w sobie odpowiednie nastawienie, a zabawę urządzicie sobie nawet w drodze do sklepu. Wygospodaruj chociaż 15 minut dziennie tylko na zabawę z dzieckiem. Pilnuj, aby nic Wam nie przeszkodziło. Rezerwacja czasu pomoże Ci wykrzesać z siebie więcej entuzjazmu, a dziecku doda pewności siebie!  
Zaproponuj dziecku: układankę, klocki, kręgle, basen 

Podtrzymanie bliskości 

Zabawa burzy dystans i odbudowuje więź między rodzicem a dzieckiem. Nie zadowalaj się powierzchowną relacją z dzieckiem.  Ono bardzo Cię potrzebuje, chociaż czasami może dawać przeciwne sygnały! W zabawie możecie się do siebie zbliżać bez poczucia skrępowania. 
Zaproponuj dziecku: siłowanie, łaskotki

Rozładowanie emocji

W zabawie dziecku łatwiej będzie wyrazić, co je gryzie. Zwłaszcza dziecko, które jeszcze dobrze nie mówi, może odtworzyć sytuację, która zapadła mu w pamięć. Być może twoje dziecko będzie miało do wyrażenia same pozytywne emocje? Dołącz do niego, a będziesz na bieżąco z jego sprawami!
Zaproponuj dziecku: rysowanie, teatrzyk

Uspołecznienie

W zabawie dziecko przećwiczy nowe role – klienta w sklepie, zawodnika w drużynie, pracownika. Wszystko na wesoło i na niby, ale będzie musiało ustalić swoją pozycję w grupie. Dowie się też czegoś o relacjach między ludźmi. Ty pokażesz mu kolejny kawałeczek świata.
Zaproponuj dziecku: zabawę w sklep, w przychodnię, w przedszkole

Nauka i rozwój

Zabawa pomaga się dziecku rozwijać. Jest świetną okazją do poznania świata. Nawet najprostsza zabawa uczy koncentracji, ćwiczy zdolności motoryczne i poszerza horyzonty. Nauczcie się razem układać domino, pójdźcie do zoo i obejrzyjcie najdziwniejsze zwierzęta świata. Dowiecie się czegoś oboje.
Zaproponuj dziecku: wycieczkę do zoo, klocki Duplo, domino, malowanie

Radość

Zabawa daje radość. Rodzice i dzieci mają to zakodowane w mózgu. Po prostu się jej poddajcie! 
Zaproponuj dziecku: każdą zabawę, którą wybierzecie wspólnie.

Kliknij i wydrukuj ściągawkę z zaletami wspólnych zabaw:Tekst powstał w ramach akcji Miasteczko Zmysłów, którego Partnerem jest:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy