załupek
fot. Adobe Stock

Załupek: co to jest, przyczyny, leczenie i zapobieganie

Załupek to bolesny obrzęk żołędzi i zsuniętego z niej napletka. W jego wyniku może dojść do niedokrwienia napletka i żołędzi, co w skrajnej sytuacji prowadzi do ich martwicy.
Ewa Janczak-Cwil
załupek
fot. Adobe Stock
Załupek najczęściej występuje u małych chłopców (jako skutek zsuwania ciasnego napletka) i starszych mężczyzn, ale jest dolegliwością rzadko występującą. Nigdy nie występuje u chłopców i mężczyzn obrzezanych. Dolegliwość polega na utknięciu napletka poza żołędzią, co powoduje obrzęk, ból, a nawet niedokrwienie żołędzi i napletka.

Załupek – spis treści:

Załupek – przyczyny

Wyróżnia się trzy główne przyczyny tej dolegliwości. Należą do nich:
 • Pozostawienie zsuniętego z żołędzi napletka. Może do tego dojść w czasie badania lekarskiego, wprowadzania cewnika, podczas mycia członka, w czasie "zabawy" członkiem przez dzieci czy osoby niepełnosprawne umysłowo.
 • Aktywność seksualna. Może to być stosunek seksualny lub masturbacja, po której członek nie zostaje nasunięty z powrotem na żołądź.
 • Przewlekły stan zapalny napletka i żołędzi np. wskutek cukrzycy.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Załupek – objawy

Są to: obrzęk i ból napletka i/lub żołędzi, zasinienie (a nawet zaczernienie) żołędzi na skutek niedokrwienia lub obumierania żołędzi, ból członka, jąder, krocza, trudności z oddawaniem moczu.

Załupek – leczenie

Wcześnie uchwycony problem można próbować rozwiązać samodzielnie, ostrożnie nasuwając napletek na żołądź. Jeśli jest to niemożliwe albo obrzęk i ból są duże lub występuje zasinienie, trzeba pilnie zgłosić się do lekarza.

Zawsze przy próbie nasunięcia napletka trzeba przestrzegać następujących zasad:
 • umyć ręce przed zabiegiem,
 • nawilżyć napletek i żołądź oliwką lub żelem intymnym, aby zwiększyć poślizg,
 • nasuwać napletek ostrożnie i powoli, aby go nie uszkodzić.

Jeśli niezbędna jest interwencja lekarska, w gabinecie lekarskim można spodziewać się następujących zabiegów:
 • obłożenia prącia lodem, aby zmniejszyć obrzęk,
 • uciskania i masowania w celu zmniejszenia obrzęku żołędzi i napletka,
 • okładów z płynu zmniejszającego opuchliznę,
 • nakłuwania napletka w celu odprowadzenia nagromadzonego płynu,
 • wmasowania kremu lub żelu znieczulającego,
 • po ustąpieniu obrzęku ręcznego naciągnięcia napletka na żołądź.

Jeśli załupkowi towarzyszy stulejka, niezbędne jest nacięcie napletka.

Załupek prawie zawsze udaje się całkowicie wyleczyć. Czasami niezbędne jest dodatkowo zastosowanie środków przeciwzapalnych.

Jeśli jednak doszło do martwicy żołędzi, niezbędna jest jej amputacja, Tak samo postępuje się z obumarłymi częściami napletka. Czasami, aby zapobiec nawrotom dolegliwości, niezbędne jest obrzezanie, czyli całkowite usunięcie napletka.

Załupek – zapobieganie

Jeśli napletek jest ciasny (np. stulejka fizjologiczna, stulejka patologiczna), należy unikać całkowitego zsuwania go poza żołądź. Warto wtedy wykonać operację stulejki.

Przy prawidłowym napletku, po jego zsunięciu (do mycia, podczas seksu, zabiegu medycznego itp.) zawsze należy go potem nasunąć na żołądź. Trzeba też dbać i higienę intymną (myć penis i odsłoniętą żołądź, a następnie nasunąć na nią napletek), unikać podrażnienia penisa, nie dotykać go nieumytymi rękami, uprawiać bezpieczny seks.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy