mama i córka w sklepie
fot. fotolia.com

Zamiast kary - co może zrobić rodzic

Kara nie zawsze musi się wiązać z zakazami i restrykcjami; często wystarczy zwrócenie dziecku uwagi czy zmartwienie wyrażone przez rodzica. Co jeszcze może zrobić rodzic, jeśli nie chce karać dziecka - radzi psycholog Elżbieta Rakowska. Przeczytaj i wydrukuj!
mama i córka w sklepie
fot. fotolia.com

Zamiast kary - ściągawka dla rodziców 

1. Wyraź swoje uczucia wobec zachowania dziecka, nie atakując jego charakteru
na przykład: Jestem wściekła, że znowu nie chcesz się ubierać, a mamy wyjść na spacer.

2. Wyraź ostry sprzeciw wobec zachowania dziecka
na przykład: Nie zgadzam się, żebyś szedł spać nie myjąc zębów.

3. Określ swoje oczekiwania
na przykład: Oczekuję, że tu przyjdziesz i zaraz będziesz się ubierać do wyjścia.

4. Wskaż dziecku jak może naprawić zło
na przykład: Możesz mi zrobić niespodziankę i teraz szybko ubrać buciki.

5. Zaproponuj dziecku wybór
na przykład: Mogę na ciebie poczekać jeszcze chwilę w korytarzu albo za drzwiami, sam zdecyduj.

6. Przejmij inicjatywę bez tłumaczeń
na przykład: Co trzeba teraz zrobić, ty mi powiedz. Muszę cię ubrać na siłę (i ubierasz).

7. Wspólnie z dzieckiem rozwiąż problem
na przykład: Możemy ustalić, jak to zrobić, żebyśmy mogli wyjść na spacer bez szarpania się i w zgodzie...

8. Daj dziecku odczuć konsekwencje złego zachowania – poinformuj o uczuciach poszkodowanych, zachęć swoje dziecko do samodzielnego zaplanowania rozwiązania tej sytuacji (zadośćuczynienia). Dowiedz się, jak to zrobi i dlaczego właśnie tak; dopilnuj wykonania. Niech dziecko samo sprawdzi, czy nastąpiło wybaczenie i pojednanie, zachęć wtedy do dalszych wspólnych kontaktów. Nie pozwól na „rozmycie” się całej sprawy. Na przykład:

-Sypiesz dzieci piaskiem, więc teraz nie możesz bawić się w piaskownicy. Spójrz! Dzieci są bardzo niezadowolone, że je posypałeś, a ta dziewczynka ma pełno piasku na czapce i jest jej z tym nieprzyjemnie. Jej mama będzie musiała strzepywać piasek z czapki tak, żeby nie wpadł do oczu. Powiedz, co teraz musisz zrobić, żeby wszystkim było milo dalej bawić się z tobą? Chcesz przeprosić? – to spróbuj. Co na to dzieci? Dziewczynka jest nadal zagniewana? Co możesz zrobić na przeprosiny? Może pożyczysz jej swoją foremkę? A teraz? Już się nie gniewa? To co będziecie robić z piasku?

9. Opowiedz dziecku historyjkę o innym, nieznanym mu dziecku, które zachowywało się tak samo niewłaściwie jak twoje dziecko i jakie były tego konsekwencje emocjonalne dla wszystkich, dodając pozytywne zakończenie. Powtarzaj opowiadanie wielokrotnie, ale nie w chwili zdenerwowania, a w spokojnym momencie.

Czytaj też:
Redakcja poleca: Czy to prawda, że wnuki kocha się bardziej niż własne dzieci?
Często słyszy się, że dziadkowie bardziej kochają wnuki niż własne dzieci. To zastanawiające, że dziadkowie, którzy w młodości byli surowi dla swoich dzieci, dla wnuków są pobłażliwi i rozpieszczają je do granic możliwości. Z czego może wynikać tak inne podejście do pociech?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy