dzień kobiet
fot. Fotolia

"Zamiast kwiatka, doceń mnie!" Tego życzę sobie – i innym mamom – na Dzień Kobiet

Nie zawsze pachnę różami, chodzę w sukience i mam czyste włosy. Ale zawsze jestem matką dwójki wspaniałych dzieci i to wystarczy, żeby wymagać od ciebie, mężu: "Doceń mnie!"
Sylwia Niemczyk
dzień kobiet
fot. Fotolia
Kolejny miesiąc zaczął się kolejną chorobą moich dzieci, więc jak zawsze jadąc do przychodni, mijam z 15 billboardów. Na wszystkich – od reklamy dachówek po ofertę nowego konta w banku – same piękne kobiety: bez cieni pod oczami, bez zmarszczek i zupełnie, ale to zupełnie bez dzieci. 

A potem wchodzę do przychodni i widzę 15 innych kobiet. Takich jak ja. Każda z dzieckiem, każda z podkrążonymi oczami, każda z włosami, które wołają o fryzjera. 

I to właśnie na nie patrzę z zachwytem: tak, to właśnie my, matki, jesteśmy prawdziwymi, wspaniałymi kobietami – a nie te plastiki z billboardów!

Wspaniale by było, gdyby ciąża, poród i macierzyństwo utwierdzały nas w poczuciu kobiecości. Zwykle jednak jest dokładnie odwrotnie. Doskonale pamiętam te pierwsze tygodnie po porodzie, kiedy pod dresami nosiłam siatkowe majtasy na gumce, kiedy blizna po cięciu nie pozwalała mi się wyprostować, kiedy moje piersi żyły własnym życiem i albo tryskały fontanną, albo się zatykały i trzeba je było okładać mrożoną kapustą.

I chociaż wiedziałam, że nie ma nic bardziej kobiecego niż ciąża, poród i macierzyństwo, to w tamtym okresie – taka zgięta wpół, z bolącymi piersiami i z kapustą w staniku – czułam się raczej robotem do karmienia i przewijania, a nie kobietą. 

Patrzyłam w lustro i widziałam tylko rozstępy, cellulit i bliznę na brzuchu. Patrzyłam – i nie dostrzegałam w tym lustrze kobiety, która zasługuje na wielki zachwyt. Nie widziałam kobiety, która dała życie, która to nowe życie pielęgnuje, karmi własnym pokarmem, która buduje miłość i dla tego małego życia jest całym światem. Dziś sama się z siebie śmieję: jaka ja wtedy byłam ślepa! 

Kwiatek na Dzień Kobiet? No pewnie, że się z niego ucieszę! Ale żaden bukiet nie da mi tej radości, jaką czułam, gdy po porodzie mój mąż powtarzał, że właśnie taka przygarbiona i kapuściana jestem kobietą jego marzeń. 

Każda z nas potrzebuje takich słów, które przypominają, że kobiecość to nie jest gładka skóra i wyciągnięte na prostownicy włosy. Kobiecość to coś innego. To siła, która pozwala nam nie spać latami, karmić mimo bolących piersi, godzinami tulić i nosić płaczące dziecko. Pamiętajcie o tej sile – ma ją każda z nas!

I przypomnijcie o niej swoim mężom czy partnerom. Oni też czasem muszą od nas coś ważnego usłyszeć. Na przykład to: "W tym roku na Dzień Kobiet, zamiast dawać mi kwiaty, doceń mnie". 
 
Redakcja poleca: Macierzyństwo wzbudza w Joannie Kulig skrajne uczucia. Jakie i dlaczego?
Jaki jest sposób aktorki na łączenie pracy zawodowej i rodzicielstwa? Co sądzi na temat macierzyństwa? Zobaczcie materiał wideo!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy