Zanieczyszczenia powietrza przedostają się do łożyska płodu
fot. AdobeStock

Smog przedostaje się do łożyska! Naukowcy przebadali ciężarne

To kolejny dowód na to, że powinniśmy zacząć bardziej dbać o środowisko, w którym żyjemy.
Milena Oszczepalińska
Zanieczyszczenia powietrza przedostają się do łożyska płodu
fot. AdobeStock
Według najnowszych badań naukowych spaliny samochodowe i smog znajdujące się w powietrzu mogą przedostawać się do macicy, w której rozwija się płód. Odkładają się one na ściankach łożyska. Na razie nie wiadomo, czy mogą również bezpośrednio zagrażać płodowi, ale eksperci nie wykluczają, że tak właśnie jest.

Zanieczyszczenia z powietrza dostają się do łożyska w macicy

Naukowcy z Uniwersytetu Hasselt w Belgii odkryli, że do łożyska rozwijającego się płodu mogą przedostawać się zanieczyszczenia z powietrza. Tym większe jest ich stężenie w macicy, im gorsza jest jakość powietrza, którym na co dzień oddycha przyszła mama. Badacze swoje wnioski opisali w czasopiśmie „Nature Communications”.
 
Jeden z autorów badania, Tim Nawrot z Uniwersytetu Hasselt, w wywiadzie dla „The Guardian” przyznał, że okres płodowy to „najbardziej wrażliwy okres życia. Wszystkie układy narządów są w fazie rozwoju. Aby chronić przyszłe pokolenia, musimy zmniejszyć stopień zagrożenia”.

Toksyczne cząstki unoszące się w zanieczyszczonym powietrzu zostały wcześniej zauważone w łożysku, a badanie przedstawione na konferencji w 2018 r. wykazało, że wdychany czarny węgiel – składnik sadzy – może dostać się do łożyska przez pępowinę z krwi matki.
Redakcja poleca: Dlaczego powstaje smog? – tłumaczy dr Dąbrowiecki [WIDEO]
Alergolog, dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, opowiada o przyczynach smogu, skąd się bierze smog i czy rzeczywiście jest niebezpieczny dla każdego dziecka i dorosłego. Zobacz koniecznie nasz film, chyba będziesz nieco zaskoczona...

Badanie przeprowadzone przez belgijskich naukowców

Eksperci zebrali próbki łożyska od ponad 20 niepalących kobiet w belgijskim mieście Hasselt i wystawili tkankę na ultraszybkie rozbłyski laserowe, jak podaje Science News. W wyniku obserwacji odkryli, że w łożysku kobiet mieszkających w dużej odległości od głównych dróg i obszarów o wysokim stopniu zanieczyszczenia znajdowało się średnio 9500 cząstek sadzy na milimetr sześcienny (objętość ziarenka soli). Dla porównania kobiety mieszkające w bardziej zanieczyszczonych obszarach gromadziły około 20,900 cząstek czarnego węgla na milimetr sześcienny po płodowej stronie ich łożyska.

„Nie ma wątpliwości, że zanieczyszczenie powietrza szkodzi rozwijającemu się dziecku”, powiedziała Amy Kalkbrenner, epidemiolog środowiskowy z University of Wisconsin-Milwaukee, w wywiadzie dla Science News. Narażenie matki na zanieczyszczenie powietrza od dawna wiązało się ze zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego, niską masą urodzeniową i poronieniem, ale niebezpieczeństwa przypisywano stanom zapalnym pojawiającym się u samej matki. Nowe badanie sugeruje, że zagrożenie jest bardziej bezpośrednie. „Zanieczyszczenie powietrza samoistnie przenika do rozwijającego się dziecka” – przyznała Amy Kalkbrenner.

Szacuje się, że 91% światowej populacji żyje w regionach, w których poziom zanieczyszczenia powietrza przekracza zalecane maksimum Światowej Organizacji Zdrowia. Belgijskie badanie to kolejne przypomnienie, że musimy dbać o nasze środowisko możliwie mocno w trosce o przyszłe pokolenia.

Źródło: www.livescience.com

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy