pierwszy dzień w przedszkolu
fot. fotolia

Zanim pójdzie do przedszkola

Jeśli chcesz, by twój malec we wrześniu powędrował do przedszkola, już teraz zacznij go do tego przygotowywać. Jego debiut będzie wtedy łatwiejszy.
pierwszy dzień w przedszkolu
fot. fotolia
Przede wszystkim zorientuj się, czy maluch jest gotowy na codzienne kilkugodzinne rozstania z tobą. Chociaż zdarza się, że już dwuipółlatki czują się w przedszkolu znakomicie, to są i takie trzylatki albo nawet czterolatki, które nie potrafią znieść, że zostają bez mamy. Zwykle tak bywa z dziećmi, które do tej pory spędzały całe dnie tylko w domu, pod maminą opieką.

Jeżeli tak właśnie jest w przypadku twojego dziecka, już teraz postaraj się jak najczęściej stwarzać sytuacje, w których zaopiekuje się nim ktoś inny niż ty i w innym miejscu niż wasze mieszkanie. Możesz np. wybrać się do kina, a dziecko odprowadzić do sąsiadki lub zawieźć do babci. Dziecko protestuje i płacze? Nie wpadaj w panikę. Każde dziecko po pewnym czasie uświadamia sobie, że mama wychodzi z domu tylko po to, aby po kilku godzinach wrócić. Stopniowo staraj się wydłużać czas swojej nieobecności. Wkrótce wizyty u miłej sąsiadki lub babci staną się dla malucha przyjemnością.

Warto zadbać też o to, by maluch bawił się z innymi dziećmi, jeśli nie miał dotychczas takiej okazji. W ich towarzystwie łatwiej nauczy się zasad życia w społeczeństwie (np. dzielenia się). Wspólna zabawa z rówieśnikami, umiejętność współpracy w grupie i radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych na pewno ułatwią mu przedszkolny start.

Ułatw dziecku start

W przedszkolu malec dozna wiele radości, ale będzie też musiał stawić czoła problemom. Co możesz zrobić, aby było ich jak najmniej?
  • Zachęć do posługiwania się sztućcami. Trzylatek raczej nie  pokroi sobie sam kotleta, ale powinien sprawnie posługiwać się łyżką i bez rozlewania pić z kubeczka.
  • Naucz samodzielnego korzystania z toalety. Dobrze by było, gdyby maluch w najbliższych miesiącach pożegnał się z pieluchą.
  • Zachęć, by sam się ubierał. Trzylatek potrafi się sam rozebrać, ale zadbaj, by umiał włożyć majtki, spodenki na gumkę, bluzę, kapcie.
  • Przyzwyczaj do wykonywania poleceń i przestrzegania reguł. Rób to np. podczas zabawy w przedszkole. Pamiętaj, że przyzwyczajanie do dyscypliny nie może jednak zabijać w dziecku spontaniczności.

A może integracyjne? Wybór jest coraz większy. Jak wybrać przedszkole?

Nie warto zapisywać dziecka do przedszkola, które jest daleko od domu. Codzienne dojazdy utrudnią życie całej rodziny. Dobrze jest wybrać przedszkole, w którym odbywają się zajęcia adaptacyjne . Istotne jest też położenie przedszkola (nie powinno być przy ruchliwej ulicy) i wyposażenie przedszkolnego ogródka, tak aby dziecku nie groziła nuda. Nieśmiały malec lepiej odnajdzie się w prywatnym lub społecznym przedszkolu, w którym grupy są zazwyczaj mniejsze, a pań przedszkolanek – więcej. A może warto zastanowić się nad przedszkolem integracyjnym, w których dzieci uczą się wrażliwości podczas zajęć z niepełnosprawnymi rówieśnikami?

Zobacz też: Dzień otwarty w przedszkolu pomoże ci wybrać przedszkole dla dziecka

Konsultacja: Magdalena Gąssowska psycholog, mama jedenastoletniej Ady, zajmuje się psychoterapią, wykłada w Wyższej Szkole Pedagogicznej ZNP.
Redakcja poleca: Wybieramy plecak dla przedszkolaka - film
Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, kupując pierwszy plecak dla dziecka. Zobacz te najładniejsze i najbardziej praktyczne! Poznaj kontrowersyjne plecaki ze smyczą i dokonaj najlepszego wyboru plecaka dla twojego dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy