GRY
 
 

Zanim kupicie zwierzaka

„Mamoooo, ja chcę psa/ kota/ rybkę!” Na pewno jeszcze nie raz i nie dwa usłyszysz takie zdanie. Nie odpowiadaj automatycznie „Nie ma mowy”. Może to wcale nie jest taki zły pomysł?

dziecko, zwierzęta, pies, dziewczynka
Radość z czworonożnego przyjaciela, który na nasz widok niemal wyskakuje ze szczęścia ze skóry. Zabawa z kotem, który z powagą godną tygrysa zaczaja się na kulkę papieru. Siedzenie z nosem przylepionym do szyby akwarium i obserwowanie rybek, dla których samodzielnie wybrało się w sklepie roślinki... Tego nie zastąpią książki z obrazkami ani nawet regularne wizyty w zoo.

Posiadanie zwierzaka naprawdę dużo daje: nie tylko frajdę, ale także uczy empatii i szacunku dla zwierząt, dla natury i przyrody. Sprawia także, że nasz przedszkolak staje się jakby… bardziej dorosły. To on jest teraz tym mądrzejszym, odpowiedzialnym za jakieś stworzenie, tym, który ma kogoś pod opieką (a nie tylko jest czyimś podopiecznym).
Nie odmawiaj dziecku na zasadzie: „Nie, bo nie”. Obiecaj, że się zastanowisz, i zrób to naprawdę. Może sierść na dywanie czy konieczność wymiany trocin w klatce nie są aż tak wysoką ceną za radość i korzyści, jakie niesie posiadanie pupila? Ale z drugiej strony – nie decyduj o przyjęciu pod swój dach żywego stworzenia pochopnie. Zanim powiesz „tak”, dobrze się zastanów, bo nawet myszki nie należy kupować pod wpływem impulsu. Schroniska pełne są porzuconych zwierząt. I prawie każdy z tych zwierzaków mógłby mieć na imię... Kaprys.


7 stworzeń, o których marzą przedszkolaki

1. Pies

Łatwo z nim nawiązać kontakt, szybko się uczy, wita domowników jak wierny fan. Potrafi kochać jak żadne inne zwierzę! Jest absorbujący (spacery, nauka posłuszeństwa, pielęgnacja sierści). Jako szczeniak gryzie wszystko co mu wpadnie w zęby, a niezależnie od wieku brudzi (jego sierść można znaleźć dosłownie wszędzie). Źle znosi samotność i nie może siedzieć całymi dniami sam w domu.
2. Kot
Chadza własnymi ścieżkami, ale też potrzebuje uwagi. Może niszczyć pazurkami tapicerkę i meble, wchodzić na kuchenny blat (da się go tego oduczyć). Jest czysty, ale może roznosić żwirek. Jeśli wychodzi na dwór, pewnego dnia może pojawić się z martwym wróbelkiem
w zębach. W końcu to drapieżnik!
3. Gryzoń
Królik, szynszyla, szczurek, myszka, świnka morska czy chomik to kontaktowe i miłe zwierzęta. Są delikatne – nie można ich mocno przytulać. Prowadzą nocny tryb życia – gdy przedszkolak wraca do domu, powinien obudzić pupila i dopiero potem głaskać – wyrwany ze snu zwierzak może capnąć ząbkami. Gryzonie nie są wymagające, ale trzeba im regularnie czyścić klatkę. Jeśli pozwala się im spacerować po mieszkaniu, trzeba uważać na kable. Królikom należy przycinać pazurki i zęby.
4. Rybki
Miło na nie patrzeć, to bardzo wycisza i relaksuje. Właśnie dlatego w Anglii akwaria są stawiane w poczekalniach
u dentysty. Nie da się ich co prawda głaskać, ale gdy się puka w akwarium, chętnie podpływają. Są mało kłopotliwe, choć oczywiście trzeba je karmić, zmieniać im wodę w akwarium i je czyścić.
5. Żółw
Choć nie łasi się i trudno go głaskać, da się nawiązać z nim kontakt, np. wysuwa na przywitanie głowę ze skorupy. Może sporo urosnąć. Wbrew pozorom całkiem szybko chodzi – i może po prostu zwiać! Potrzebuje terrarium, które musi być sprzątane.
6. Ptaszek
Papużki, kanarki można podglądać godzinami, bo w klatce zawsze dzieje się coś ciekawego. Można nauczyć je, by siadały na ramieniu lub dłoni. Jednak wstają o świcie i hałasują, więc nie są dobre dla śpiochów. Bałaganią i trzeba codziennie czyścić im klatkę.
7. Patyczaki
Niewymagające i tanie – jedzą liście jeżyny, które przez cały rok rosną w lasach. Trudno z nimi o kontakt (często ich nie widać, są tak podobne do gałązek w terrarium), więc raczej polecane dla zapalonych przyrodników.
Redakcja poleca: Zobacz, jak Anna Dereszowska znalazła talent w sobie i co odkryła u swojej córki! [WIDEO]
"Szkoliłam rysunek, bo miałam być architektem" – mówiła aktorka podczas spotkania w Akademii 5.10.15. Zdradziła jedną ważną rzecz, która pomogła jej znaleźć klucz do tego, co chce w życiu robić!

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj