GRY
 
 

15 kroków do... ciąży

Sądzisz, że wystarczy odstawić tabletki antykoncepcyjne, by zajść w ciążę? To trochę bardziej skomplikowane, ale wysiłek się opłaci! Oto co, możesz zrobić, by być gotową na ciążę, krok po kroku.

Zanim zaczniesz starać się o dziecko, sprawdź, czy nie masz kłopotów ze zdrowiem.
fot. Edipresse
Ciąża wymaga odpowiednich przygotowań. Bo zmiany wymagają czasu. Wielu ginekologów zaleca przyszłym mamom i tatusiom, aby zaczęli bardziej dbać o siebie nawet rok przed planowaną ciążą. Minimalny czas to trzy miesiące – tyle czasu potrzebuje twój organizm, by zgromadzić zapas potrzebnych maleństwu minerałów i witamin. Znamy odpowiedź na pytanie, jak obliczyć dni płodne i jak zajść w ciążę.

Proponujemy półroczny plan przygotowań do ciąży krok po kroku, który sprawdziła prof. Ewa Dmoch-Gajzlerska, ginekolog położnik. A co będzie potem? Potem pozwól działać naturze...

1. Poszukaj lekarza

Takiego, do którego będziesz mieć zaufanie. Dobra metoda to ankieta wśród koleżanek, które ciążę mają już za sobą.

Radzimy, jak wybrać gabinet ginekologiczny.
Redakcja poleca: Pierwsze ruchy dziecka - wideo
Kiedy kobieta w ciąży powinna poczuć pierwsze ruchy dziecka i co robić, gdy ruchy dziecka nie są wyczuwalne?


2. Zacznij dbać o formę

Ciąża to zwiększony wysiłek dla organizmu. A ponieważ obowiązuje cię sportowa zasada: im lepsza kondycja, tym łatwiej go znieść, zapisz się na aerobik lub basen (a może taneczny aerobik –video?). Zrzucisz zbędne kilogramy, a w ciąży mniej będą ci dokuczać bóle pleców.
 

3. Popraw dietę

Odpowiedz sobie na kilka pytań:

• Czy twoje menu jest urozmaicone?
• Czy dostarczasz organizmowi przynajmniej 800 mg wapnia dziennie (tyle jest go w trzech szklankach mleka)?
• Jesz przynajmniej trzy posiłki?


Jeśli choć na jedno odpowiedziałaś przecząco, zmiany są konieczne. Właściwe odżywianie chroni przed infekcjami i pomaga oczyścić organizm z toksyn (polecamy przepisy na 6 dań, które poprawiają płodność). Powstanie więc zdrowe środowisko dla malca, który wkrótce będzie się w tobie rozwijać.

Dieta ma też wpływ na zwiększenie szansy zapłodnienia. Jak to możliwe? Weźmy pod lupę jadłospis mężczyzny. Jeśli zamiast kolejnej kawy wypije szklankę soku pomarańczowego, dostarczy organizmowi 124 mg witaminy C, która poprawia stan plemników. Dbaj więc, by twój partner przyjmował przynajmniej 60 g tej witaminy dziennie, więcej – najmniej 100 mg – jeśli pali. Przypomnij mu, że nawet krótki niedobór cynku zmniejsza ilość nasienia. Źródło tego pierwiastka to np. wołowina i fasola. Więcej o tym, jak poprawić jakość plemników.
 

4. Zważ się

Musisz pilnować wagi, ale nim zaczniesz się odchudzać, porozmawiaj z lekarzem. Gwałtowny spadek wagi wywoła zaburzenia hormonalne prowadzące do zahamowania owulacji, a to wyklucza zajście w ciążę. Radykalna dieta oznacza dla organizmu stratę zapasów odżywczych, a przed ciążą nie jest to rozsądne. Otyłość z kolei to kłopoty z owulacją, a potem większe ryzyko powikłań ciążowych – cukrzyca i nadciśnienie (więcej o tym, jaki wpływ na ciążę ma nadmierna waga, czyli otyłość a ciąża).


5. Rzuć palenie

Większość dzieci, które urodziły się za wcześnie, i te z niską wagą (to główna przyczyna chorób okresu noworodkowego i problemów w rozwoju) mogą winić za to swoje palące mamy! Z tym nałogiem wiąże się też ryzyko ciąży pozamacicznej, poronienia i problemów z łożyskiem. Palenie przez tatę z kolei obniża jakość plemników i zwiększa ryzyko wad u nienarodzonego dziecka.


6. Ogranicz alkohol

Jeśli pijesz go regularnie, musisz to zmienić. Dotyczy to was obojga. Alkohol upośledza pracę wielu narządów, pozbawia organizm ważnych witamin i mikroelementów. Badania wykazują, że codzienne picie choćby wina czy piwa może zmniejszyć stężenie testosteronu i liczbę plemników, a także przyczynia się do zwiększenia liczby uszkodzonych plemników.
 

7. Licz filiżanki kawy

Badania dowodzą, że wypicie więcej niż trzech dziennie może zmniejszyć szansę zapłodnienia.

Zobacz też: Jak przygotować się do ciąży?


Doładuj
Przeładuj