GRY
 
 

Zanokcica, czyli zastrzał – jak rozpoznać i leczyć?

Wokół paznokcia pojawia się zaczerwienie, obrzęk czy ropa? To może być zanokcica, potocznie zwana zastrzałem. Sprawdź, jak się leczy ropne zapalenie przy paznokciu.

Moczenie stóp w wodzie
fot. Fotolia
Zanokcica (potoczna nazwa: zastrzał) to inaczej ropne zapalenie wałów paznokciowych, które może pojawić zarówno u stóp, jak i dłoni. Dolegliwość ta pojawia się wskutek urazu naskórka przy paznokciach (na przykład przy usuwaniu naskórka, wrastaniu paznokcia, a u dzieci z powodu ssania kciuka).

Warto przeczytać: 10 pytań o zakażenia skóry dziecka

Objawy zanokcicy

Początkowo wał paznokciowy jest mocno zaczerwieniony. Może się również pojawić obrzęk. Dotykając chore miejsce, odczuwa się tkliwość i ból. Widoczne mogą być również żółtawe plamy, świadczące o tym, że pod skórą znajduje się ropa.
Jeśli zanokcica jest nieleczona (lub niewłaściwie leczona) dolegliwości bólowe się nasilają. Po jakimś czasie – wskutek infekcji – może zejść paznokieć, a w jego miejsce wyrosnąć nowy (często przebarwiony, pofałdowany, pogrubiony). Zdarza się również, że macierz paznokcia ulega całkowitemu zniszczeniu i paznokieć w ogóle nie wyrasta.
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! Czy wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?

Leczenie zanokcicy

Jeśli choroba jest na początkowym etapie (tj. pojawia się zaczerwienie, ból i obrzęk), możesz spróbować domowych sposobów. Spróbuj kilka razy w ciągu dnia moczyć zainfekowany palec w bardzo gorącej wodzie z szarym mydłem. Każdy taki zabieg powinien trwać 5 minut. Poza tym możesz robić również okłady z rivanolu. Te zabiegi ułatwią oczyszczanie rany i pozwolą szybciej zagoić się ranie.
Jeśli jednak po trzech dniach po zastosowaniu powyższej kuracji nie będzie znaczącej poprawy, skontaktuj się z lekarzem. Prawdopodobnie zaleci on kurację antybiotykami lub da skierowanie do chirurga, który oczyści ranę.

Polecamy: Jak leczyć wrastanie paznokci?
Doładuj
Przeładuj