Moczenie stóp w wodzie
fot. Fotolia

Zanokcica, czyli zastrzał – jak rozpoznać i leczyć?

Wokół paznokcia pojawia się zaczerwienie, obrzęk czy ropa? To może być zanokcica, potocznie zwana zastrzałem. Sprawdź, jak się leczy ropne zapalenie przy paznokciu.
Monika Karbarczyk
Moczenie stóp w wodzie
fot. Fotolia
Zanokcica (potoczna nazwa: zastrzał) to inaczej ropne zapalenie wałów paznokciowych, które może pojawić zarówno u stóp, jak i dłoni. Dolegliwość ta pojawia się wskutek urazu naskórka przy paznokciach (na przykład przy usuwaniu naskórka, wrastaniu paznokcia, a u dzieci z powodu ssania kciuka).

Warto przeczytać: 10 pytań o zakażenia skóry dziecka

Objawy zanokcicy

Początkowo wał paznokciowy jest mocno zaczerwieniony. Może się również pojawić obrzęk. Dotykając chore miejsce, odczuwa się tkliwość i ból. Widoczne mogą być również żółtawe plamy, świadczące o tym, że pod skórą znajduje się ropa.
Jeśli zanokcica jest nieleczona (lub niewłaściwie leczona) dolegliwości bólowe się nasilają. Po jakimś czasie – wskutek infekcji – może zejść paznokieć, a w jego miejsce wyrosnąć nowy (często przebarwiony, pofałdowany, pogrubiony). Zdarza się również, że macierz paznokcia ulega całkowitemu zniszczeniu i paznokieć w ogóle nie wyrasta.
Redakcja poleca: #MamaBezPorównania: z tatą na kajaki [WIDEO]
Uprawianie sportów z dzieckiem jest ważne dla rodziców - wynika z badań IQS i Mamo, To Ja. A jak to wygląda w praktyce? Ten zabawny filmik wyjaśnia wszystko.

Leczenie zanokcicy

Jeśli choroba jest na początkowym etapie (tj. pojawia się zaczerwienie, ból i obrzęk), możesz spróbować domowych sposobów. Spróbuj kilka razy w ciągu dnia moczyć zainfekowany palec w bardzo gorącej wodzie z szarym mydłem. Każdy taki zabieg powinien trwać 5 minut. Poza tym możesz robić również okłady z rivanolu. Te zabiegi ułatwią oczyszczanie rany i pozwolą szybciej zagoić się ranie.
Jeśli jednak po trzech dniach po zastosowaniu powyższej kuracji nie będzie znaczącej poprawy, skontaktuj się z lekarzem. Prawdopodobnie zaleci on kurację antybiotykami lub da skierowanie do chirurga, który oczyści ranę.

Polecamy: Jak leczyć wrastanie paznokci?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

O tym się mówi!

Zdrowie dziecka najważniejsze