noworodek karmiony piersią
fot. Fotolia

Zapach mleka mamy działa cuda! Jaki ma wpływ na wcześniaki i noworodki?

Najnowsze badania dowodzą, że zapach mleka mamy ma wyjątkowe działanie w przypadku noworodków, a zwłaszcza maluszków urodzonych przed terminem. Tego o kobiecym mleku do tej pory jeszcze nie mówiono!
Weronika Zagojska
noworodek karmiony piersią
fot. Fotolia
W najnowszym Journal of Human Lactation opublikowano wyniki badań, które stwierdzają, że zapach mleka matki działa przeciwbólowo na wcześniaki i noworodki. Jak naukowcy to zbadali? Porównano działanie dwóch zapachów – mleka matki i sztucznej mieszanki.

Zobacz: Karmienie piersią nie swojego dziecka jest ohydne?

Najpierw 50 wcześniaków urodzonych pomiędzy 32 a 37 tygodniem ciąży podzielono losowo na 2 grupy. Podczas pobierania dzieciom krwi z pięty użyto zapachu sztucznego mleka w jednej grupie i mleka matki w drugiej. Dzieciom podkładano pod nosek papier nasączony mlekiem - od 3 minut przed ukłuciem do 9 minut po. Zmierzono natężenie bólu (PIPP) oraz oceniano długość trwania płaczu i poziom kortyzolu w ślinie dzieci przed i po ukłuciu.

Przeciwbólowe działanie samego zapachu mleka mamy!

Po pobraniu krwi natężenie bólu było znacznie niższe w grupie, która mogła poczuć zapach mleka mamy, niż w grupie ze sztucznym mlekiem (współczynnik 5.4 do 9 z p< 0.001). Poziom kortyzolu, a więc stres, był znacznie wyższy u dzieci, które nie mogły poczuć zapachu mleka matki (25.3 nmol/L do 17.7 nmol/L (p,0.001).

Badania jednoznacznie potwierdziły przeciwbólowe działanie zapachu mleka matki i ten sposób można wykorzystywać w przypadku wcześniaków i noworodków jako bezpieczną, niefarmakologiczną metodę łagodzenia bólu.
Redakcja poleca: Zapach a emocje. Jak docenić zmysł węchu? [LIVECZAT]
Dlaczego zmysł węchu jest taki ważny? Kiedy się rozwija? Czy kosmetyki zapachowe są bezpieczne dla niemowląt? Dlaczego małe dziecko zawsze tak pięknie pachnie? Na wszystkie te pytania podczas liveczatu na fanpagfe’u MamoToJa odpowiedziała senselierka Marta Siembab. „Nic tak mocno jak zapach nie koduje wspomnień i emocji”

Ból i stres w pierwszych dniach życia źle wpływa na rozwój mózgu

Dzieci urodzone przed terminem często są poddawane wielu medycznym procedurom, które w większości wypadków są bardzo inwazyjne i bolesne. Wynika z nich wiele komplikacji. Neurolodzy dowodzą, że ból i stres z tym związany ma negatywny wpływ na rozwój mózgu. Dlatego badacze poszukiwali sposobów redukcji bólu zarówno w formie lekarstw, jak i tych poza farmakologicznych.
Zapachy, które są znane dziecku, takie jak zapach matki, mają kojący wpływ i dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Maluszki już pierwszego dnia życia, zanim zostaną nakarmione piersią, są w stanie wytropić pierś mamy – właśnie po zapachu!
Dzieci, które już były karmione mlekiem matki (od 4 do 15 dni po narodzinach) preferują zapach mleka własnej matki niż innych opiekujących się nimi matek. Dzieci mające od 1 do 10 dni są zdolne poczuć zapach karku, pach i innych części ciała matki i odróżnić je od innych.

To niesamowite, prawda?

Mleko kobiece ma tę moc

O tym, że mleko kobiece ma mnóstwo cennych składników, że dopasowuje się do stanu zdrowia dziecka i pory dnia, że wpływa na rozwój mózgu nie trzeba już nikogo przekonywać. Wszyscy już chyba też wiedzą, jak  ogromny wpływ ma mleko z piersi jeśli chodzi o budowanie odporności dziecka. Dlaczego teraz właśnie dowiadujemy się coraz więcej o mleku kobiecym i jego właściwościach? Kiedyś nie prowadzono tylu badań nad mlekiem kobiecym i laktacją, a pewne utarte przekonania i niepotwierdzone teorie krążyły nawet w środowiskach medycznych. Nic dziwnego, że same młode mamy bywają często zdezorientowane sprzecznymi opiniami na ten temat.

Mity i zabobony dotyczące karmienia piersią pokutują do dziś

Mojej mamie lekarz mówił, że mleko, które zmienia kolor nie ma już właściwie żadnych wartości odżywczych dla dziecka (!). Co gorsza nawet mnie, w dzisiejszych czasach, spotkała krytyka ze strony lekarzy, którzy słyszeli, że karmię piersią dziecko w wieku powyżej 1 roku. Niestety lekarze, pielęgniarki i położne często nie aktualizują swojej wiedzy dotyczącej karmienia piersią, nie zapoznają się z najnowszymi badaniami, a nawet jeśli mają z nimi styczność – z uporem maniaka i postawą „ja wiem swoje” bazują na tym, czego kiedyś, dawniej ich uczono. Więc nie ma co się dziwić, że wśród samych matek pokutują jeszcze mity na temat karmienia, a tylko około 4% mam karmi piersią dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Dlatego tak ważne, a jednocześnie fascynujące są najnowsze badania i dlatego warto edukować się w tym temacie.

Zobacz: Karmienie piersią jest wstydliwe? Nie dla tej mamy!

Kiedy urodziłam córkę ponad 2 lata temu w swoim otoczeniu miałam kilka młodych mam, ale byłam niemal jedyną matką, która karmiła swoje dziecko wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia. I miałam wrażenie, że trochę jestem uważana za "dziwną". I to w dużym mieście, gdzie wydawałoby się mamy powinny mieć łatwiejszy dostęp do najnowszych informacji na temat laktacji i karmienia piersią oraz pomocy związanej z karmieniem.

Czy spotkałyście się z takimi opiniami lekarzy i położnych, które negatywnie wpłynęły na wasze karmienie piersią? Czy w waszym otoczeniu dużo mam karmiło dzieci wyłącznie piersią?

Źródło: Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, pediatr-neonatol.com, Journal of Human Lactation, journals.sagepub.com

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy