GRY
 
 

Encyklopedia zdrowia w ciąży

Zapalenie dróg moczowych

Infekcja dróg moczowych w ciąży jest chorobą dość powszechną, przy czym u wielu kobiet może ona nawracać przez cały okres ciąży.

Zwykle sprowadza się ona do zapalenia pęcherza moczowego lub cewki moczowej i jest leczona lekami przepisanymi przez lekarza. Leczenie zawsze należy doprowadzić do końca, aby zminimalizować ryzyko nawrotu choroby.

Objawy
Oznakami zapalenia pęcherza są: pieczenie przy oddawaniu moczu, uczucie ciągłego parcia na pęcherz, ból podbrzusza. W ostrzejszym przebiegu choroby pojawia się krew w moczu i gorączka.

Zagrożenia
Zaniedbane zapalenie pęcherza może przerodzić się w zapalenie nerek (przebieg choroby w tym wypadku jest o wiele ostrzejszy; oprócz wcześniej opisanych objawów dołącza się wysoka gorączka, mdłości, dreszcze). Zapalenie nerek może doprowadzić do porodu przedwczesnego.

Domowe sposoby leczenia i zapobieganie
Przede wszystkim należy pić dużo płynów, najlepiej wody. Bardzo dobre działanie w tym wypadku ma również sok z żurawiny. Ponadto nie należy powstrzymywać się przed oddawaniem moczu. Trzeba dbać o higienę narządów płciowych oraz pamiętać, żeby wycierać okolice intymne od przodu do tyłu, aby bakterie z odbytu nie dostały się do układu moczowego lub narządów rodnych. Unikaj też basenów publicznych i drażniących kosmetyków. Pamiętaj, że o każdym nieprawidłowym badaniu moczu trzeba powiadomić lekarza prowadzącego ciążę.

Tekst: Dorota Pierzchalska
Konsultacja: Anna Durko, położna, pracownica Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Akademii Medycznej w Warszawie