zapalenie gruczołu Bartholina
fot. Adobe Stock

Zapalenie gruczołu Bartholina: przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie gruczołu Bartholina to kobieca dolegliwość, dotycząca gruczołów wydzielających śluz nawilżający przedsionek pochwy. Nieleczone może mieć przykre konsekwencje.
Ewa Janczak-Cwil
zapalenie gruczołu Bartholina
fot. Adobe Stock
Zapalenie gruczołu Bartholina najczęściej dotyka kobiet w wieku 20-40 lat. Jest to stan zapalny niewielkiego gruczołu przedsionkowego większego. Każda kobieta ma dwa takie gruczoły – po jednym w każdej z warg sromowych większych. Odpowiadają one za produkcję wydzieliny, która nawilża ścianki przedsionka pochwy, ułatwiając stosunek seksualny. Stan zapalny najczęściej dotyka jeden z gruczołów, choć zdarza się i obustronne zapalenie.

Przyczyny zapalenia gruczołu Bartholina

Najczęściej dochodzi do zakażenia kanalików odprowadzających wydzielany przez gruczoły śluz. Bakterie mogą tam się dostać w wyniku niedostatecznej higieny, a że położone są w okolicach odbytu i ujścia cewki moczowej, wcale o to nietrudno. Drobnoustroje mogą dotrzeć do samego gruczołu Bartholina i w nim wywołać stan zapalny.
Redakcja poleca: Czy kobiety powinny używać płynów do higieny intymnej?
Czy używanie płynu do higieny intymnej zapobiega, czy sprzyja pojawieniu się infekcji intymnych? Opowiada dr n. med. Grzegorz Południewski.

Objawy zapalenia gruczołu Bartholina

Infekcja gruczołu przedsionkowego większego początkowo przebiega dość łagodnie, z czasem dolegliwości nasilają się. Do najczęstszych objawów zapalenia należą:
  • początkowo niewielki ból dość szybko narasta i staje się ostry,
  • ucisk dotkniętego gruczołu wywołuje silny ból,
  • narastający obrzęk w ściance przedsionka pochwy.

Zaawansowany stan zapalny może przekształcić się w ropień, wtedy następuje gromadzenie się ropy. Ropień może osiągnąć spore rozmiary i być bardzo bolesny.

Sprawdź: Jak zapobiegać infekcjom intymnym

Diagnozowanie i leczenie zapalenia gruczołu Bartholina

Lekarz stawia diagnozę na podstawie wywiadu i badania ginekologicznego. Czasami wykonuje się też posiew z wydzieliny gruczołu, aby sprawdzić, jakie drobnoustroje wywołały infekcję.

Leczenie, w zależności od nasilenia infekcji i objawów może być zachowawcze lub operacyjne. Leczenie zachowawcze polega na podawaniu antybiotyków i obserwacji stanu gruczołu.

Gdy dojdzie do ropnia, niezbędny staje się zabieg operacyjny. Lekarz po stwierdzeniu, jaki jest stan gruczołu, może albo nakłuć ropień igłą, albo naciąć go i założyć sączek. Zabieg taki odbywa się w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych.

Gdy pacjentka ma tendencję do nawracających dolegliwości gruczołów Bartholina, lekarz może zaproponować marsupializację, czyli zabieg operacyjny polegający na poszerzeniu ujścia kanaliku, co zapobiega nawrotom stanów zapalnych, ropni i torbieli gruczołu Bartholina.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy