
Zapalenie gruczołu Bartholina: przyczyny, objawy i leczenie
Przyczyny zapalenia gruczołu Bartholina
Najczęściej dochodzi do zakażenia kanalików odprowadzających wydzielany przez gruczoły śluz. Bakterie mogą tam się dostać w wyniku niedostatecznej higieny, a że położone są w okolicach odbytu i ujścia cewki moczowej, wcale o to nietrudno. Drobnoustroje mogą dotrzeć do samego gruczołu Bartholina i w nim wywołać stan zapalny.Objawy zapalenia gruczołu Bartholina
Infekcja gruczołu przedsionkowego większego początkowo przebiega dość łagodnie, z czasem dolegliwości nasilają się. Do najczęstszych objawów zapalenia należą:- początkowo niewielki ból dość szybko narasta i staje się ostry,
- ucisk dotkniętego gruczołu wywołuje silny ból,
- narastający obrzęk w ściance przedsionka pochwy.
Zaawansowany stan zapalny może przekształcić się w ropień, wtedy następuje gromadzenie się ropy. Ropień może osiągnąć spore rozmiary i być bardzo bolesny.
Sprawdź: Jak zapobiegać infekcjom intymnym
Diagnozowanie i leczenie zapalenia gruczołu Bartholina
Lekarz stawia diagnozę na podstawie wywiadu i badania ginekologicznego. Czasami wykonuje się też posiew z wydzieliny gruczołu, aby sprawdzić, jakie drobnoustroje wywołały infekcję.Leczenie, w zależności od nasilenia infekcji i objawów może być zachowawcze lub operacyjne. Leczenie zachowawcze polega na podawaniu antybiotyków i obserwacji stanu gruczołu.
Gdy dojdzie do ropnia, niezbędny staje się zabieg operacyjny. Lekarz po stwierdzeniu, jaki jest stan gruczołu, może albo nakłuć ropień igłą, albo naciąć go i założyć sączek. Zabieg taki odbywa się w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych.
Gdy pacjentka ma tendencję do nawracających dolegliwości gruczołów Bartholina, lekarz może zaproponować marsupializację, czyli zabieg operacyjny polegający na poszerzeniu ujścia kanaliku, co zapobiega nawrotom stanów zapalnych, ropni i torbieli gruczołu Bartholina.
Zobacz także: