zapalenie przydatków objawy
fot. Adobe Stock

Zapalenie jajnika – bolesna infekcja bakteryjna grożąca nawet niepłodnością

Zapalenie jajnika to stan zapalny objawiający się bólem podbrzusza, bolesnym współżyciem płciowym oraz problemami żołądkowo-jelitowymi. Wymaga leczenia, gdyż grozi powikłaniami w postaci chorób jajnika oraz problemami z zajściem w ciążę.
Agnieszka Majchrzak
zapalenie przydatków objawy
fot. Adobe Stock
Zapalenie jajnika to częsta przypadłość młodych, aktywnych seksualnie kobiet w wieku 25-30 lat. Powstaje wskutek zakażenia bakteryjnego, czemu sprzyjają liczne kontakty seksualne bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Pierwsze sygnały stanu zapalnego jajnika pojawiają się od kilku dni do około tygodnia od zakażenia.

Zapalenie jajnika:

Na czym polega zapalenie jajnika

Budowa anatomiczna kobiety powoduje, że gdy dochodzi do infekcji pochwy, istnieje spore prawdopodobieństwo, iż stan zapalny dotknie także inne narządy rozrodcze. Stąd zapalenie jajnika nazywane jest także zapaleniem przydatków (jajnik i jajowody), gdyż nie jest ono oddzielną chorobą, ale wynikiem infekcji powstałej w obrębie narządów znajdujących się w miednicy mniejszej. W przypadku zapalenia jajnika zakażenie dotyczy jego zewnętrznej osłonki.
Redakcja poleca: Agnieszka Hyży o swojej patchworkowej rodzinie: „Martusia już się przyzwyczaiła” [WIDEO]
Agnieszka Hyży stara się stworzyć prawdziwy dom dla swojej 7-letniej córki. Jak w tej sytuacji odnalazł się jej mąż, Grzegorz Hyży, i jakie relacje nawiązał z dziewczynką? Dziennikarka przyznała, że duże znaczenie miał wiek Marty: gdy poznała Grześka, jej córeczka była malutka.

Objawy zapalenia jajnika

Na zapalenie jajnika wskazują następujące objawy:
 • skurcze i bóle podbrzusza, promieniujące nawet do pachwin udowych,
 • ból w lędźwiach,
 • bolesne współżycie płciowe,
 • stan podgorączkowy lub gorączka,
 • nieregularne miesiączki,
 • upławy z pochwy,
 • osłabienie,
 • trudności z oddawaniem moczu (czasami),
 • odruchy wymiotne przy ucisku podbrzusza,
 • mdłości,
 • dolegliwości układu pokarmowego, np. biegunka, zaparcia, kolka jelitowa (czasami).

Objawy mogą się nasilać podczas miesiączki i tuż po niej.

Przyczyny zapalenia jajnika

Do stanu zapalnego jajnika może dojść wskutek zakażeń pochodzących z pochwy, szyjki macicy lub samej macicy.

Do ich infekcji dochodzi pod wpływem zakażenia bakteriami:
Ciepła wydzielina pochwy sprzyja rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów. Ma to miejsce zwłaszcza wówczas gdy kanał szyjki macicy jest rozwarty, czyli w trakcie miesiączki, po porodzie, poronieniu, w trakcie połogu, wyłyżeczkowaniu jamy macicy i po innych zabiegach ginekologicznych oraz wskutek założenia wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej.

W niewielkim procencie przypadków bakterie dostają się do jajników wskutek zakażenia zstępującego, czyli przez krew z chorych migdałków, dziąseł, zatok, nieleczonych zębów, anginy, lub z wyrostka robaczkowego.

Leczenie zapalenia jajnika

Ból towarzyszący zapaleniu jajnika wymaga wizyty u lekarza ginekologa. W celu postawienia diagnozy lekarz może wykonać badanie USG, pobrać wymaz z pochwy oraz zlecić zrobienie badania krwi.

Stan zapalny leczy się około tygodnia:
 • antybiotykami,
 • lekami przeciwzapalnymi,
 • przeciwbólowymi,
 • odpoczynkiem w łóżku,
 • unikaniem wysiłku fizycznego,
 • ocieplaniem miejsca bólu termoforem.

Należy powstrzymać się od współżycia płciowego do następnej miesiączki lub do końca kuracji.

Powikłania po zapaleniu jajnika

Zaniedbanie leczenia stanu zapalnego powoduje powstanie komplikacji w postaci:
U kobiet, które przeszły zapalenie jajnika znacznie wrasta ryzyko ciąży pozamacicznej oraz niepłodności.

Zapobieganie zapaleniu jajnika

Zaostrzenie choroby może pojawić się przy wychłodzeniu dolnych części ciała. Zimą trzeba unikać noszenia zbyt krótkiej spódnicy, cienkich rajstop i nie dopuszczać do przemarznięcia nóg.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na zapalenie jajnika, warto powstrzymywać się od kontaktów seksualnych z przygodnymi partnerami bez zabezpieczenia w postaci prezerwatyw oraz zrezygnować ze współżycia w trakcie miesiączki (zwiększa się wówczas podatność na zakażenia bakteryjne).

W celu zmniejszenia ryzyka zakażenia patogennymi drobnoustrojami warto także dbać o zachowanie fizjologicznej biocenozy pochwy, czemu służy używanie odpowiednich preparatów do higieny intymnej:


Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy