Encyklopedia zdrowia dziecka

Zapalenie krtani

Na zapalenie krtani zwykle zapadają dzieci w wieku 1-7 lat, najwięcej chorych jest wśród 1–3-latków. Ale choroba przydarza się też niemowlętom, u których obrzęknięta krtań jest szczególnie niebezpieczna.

Przyczyny zapalenia krtani

Ostre choroby zapalne krtani wywoływane są najczęściej przez wirusy (w 75 proc. przypadków), rzadziej przez bakterie. Podczas choroby dochodzi do obrzęku błony śluzowej krtani. Drogi oddechowe dzieci są wąskie i nawet mały obrzęk może wywołać bardzo poważne trudności w oddychaniu. Choroba z reguły trwa kilka dni, nawet jeśli stanowi początek poważniejszego zakażenia, np. zapalenia migdałków lub zapalenia oskrzeli.

Najczęstsze objawy zapalenia krtani

  • chrypka
  • bezgłos
  • suchy kaszel
  • podwyższona temperatura
  • ból gardła
Zwykłe zapalenie krtani, objawiające się chrypką, bez duszącego kaszlu nie jest niebezpieczne dla dziecka. Jeśli dziecko nie ma ataków duszności, to znak, że krtań jest podrażniona, ale nie opuchnięta. Dziecko może mieć kłopoty z mówieniem lub bezgłos, podwyższoną temperaturę, suchy kaszel oraz ból gardła.

Zobacz też: Ból gardła - wszystko, co powinnaś wiedzieć

Możliwe objawy zapalenia krtani

  • gorączka
  • szczekający kaszel
  • duszność
  • zasinienie ust i twarzy
Te objawy wskazują na tzw. podgłośniowe zapalenie krtani, które jest już niebezpieczne dla dziecka. Taka infekcja atakuje znienacka, często w nocy lub nad ranem. Dziecko ma krótki oddech przypominający pianie koguta, męczy je suchy, szczekający kaszel. Jego stan może szybko się pogorszyć. Jeśli dojdzie do silnego ataku szczekającego kaszlu, dziecko może zacząć się dusić. To powoduje u niego lęk, co może być przyczyną przyspieszonego oddechu, który powoduje jeszcze większy kurcz mięśni oddechowych, więc dziecku coraz trudniej jest oddychać.

Zobacz też: Moje dziecko chrapie - 5 najczęstszych przyczyn

Kiedy do lekarza

Jeśli dziecko ma atak duszącego szczekającego kaszlu, a jego oddech przypomina pianie koguta, to jak najszybciej konieczna jest wizyta u lekarza, można też wezwać pogotowie, bo to stan zagrażający życiu. Dziecko powinno dostać leki zmniejszające obrzęk krtani oraz tlen. Do lekarza należy również iść wtedy, jeśli dziecko ma gorączkę lub rodzice niepokoją się stanem jego zdrowia.

Leczenie i pielęgnacja dziecka z zapaleniem krtani

Jeśli zapalenie krtani wywołały bakterie, dziecko będzie musiało przyjmować antybiotyk. Gdy dziecko ma atak kaszlu lub trudności z oddychaniem podejdź z nim do otwartego okna albo wyjdź na balkon. Duszność zmniejszy się pod wpływem chłodnego powietrza. Możesz też zabrać dziecko do łazienki. Odkręć tam wodę – w wilgotnym pomieszczeniu dziecku będzie łatwiej oddychać. Dopóki nie minie ostry atak kaszlu i duszność, nie wolno niczego podawać dziecku do picia, bo mogłoby się zakrztusić. Nawilżaj powietrze w mieszkaniu, dbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach (ok. 20°C). Podczas leczenia podawaj dziecku sporo płynów, aby nawilżyć błonę śluzową gardła. Nie kładź go na plecach, bo to utrudnia oddychanie, najlepiej kładź dziecko na boku.

Powikłania zapalenia krtani

Ostre zapalenie krtani z dusznością jest zagrożeniem życia dziecka.

Zapobieganie zapaleniu krtani

Ponieważ niektóre dzieci mają skłonność do nawrotów choroby, spróbuj zmniejszyć ich ryzyko. Nawilżaj powietrze w mieszkaniu, zachowuj w domu niezbyt wysoką temperaturę powietrza (najwyżej 20°C), nie ubieraj dziecka zbyt ciepło – dla krtani zdrowszy jest chłód. Chroń dziecko przed wdychaniem spalin i kurzu, które drażnią krtań. Jeśli dziecko ma alergię, usuń z otoczenia to, co je uczula. Nie pozwól przy nim palić papierosów. Jeżeli zapalenie krtani nawraca, poproś pediatrę o środek zmniejszający obrzęk. Podasz go przy kolejnej infekcji, zanim pojedziesz do lekarza.

Zobacz też: Wstrząs anafilaktyczny - mamo alergika, przygotuj się!

Tekst: Aleksandra Sobieraj
dr n. med. Joanna Brett-Chruściel
Konsultacja: dr n. med. Joanna Brett-Chruściel

dr n. med. Joanna Brett-Chruściel, pediatra, Grupa LUX MED