GRY
 
 

Zapalenie krtani - Nie lekceważ tego!

Zapalenie krtani może być groźne. Szczekający kaszel, duszności i charakterystyczne pianie podczas wdechu to objawy, które powinny postawić cię na równe nogi - chore dziecko wymaga natychmiastowej pomocy!

syrop, chore, choroba, dziecko, leki
fot. detailblick - Fotolia.com

Przyczyny zapalenia krtani 

Zapalenie krtani może być wywołane wirusami lub bakteriami. Najczęściej chorują maluchy od końca okresu niemowlęcego do 5. – 7. roku życia.
 
U starszych dzieci choroba zazwyczaj  rozpoczyna się od chrypki lub utraty głosu i  nieproduktywnego (bez odkrztuszania), bardzo męczącego suchego kaszlu. Może jej towarzyszyć gorączka lub stan podgorączkowy. 
 
U małych dzieci ostre zapalenie krtani może także zacząć się nagle, najczęściej w nocy, czemu sprzyja poziome ułożenie ciała i ciepło. 

Uwaga!
Zapalenie krtani może być powikłaniem zwykłego przeziębienia. 
Stan zapalny obejmujący krtań może z kolei rozprzestrzenić się na niższe odcinki dróg oddechowych, przez co dochodzi do zapalenia tchawicy lub zapalenia oskrzeli u dziecka.
Dlatego nie wolno lekceważyć infekcji i czekać aż przejdą same!

Przeczytaj także: Zapalenie oskrzeli u dziecka 

Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Rodzaje zapalenia krtani

Zwykłe zapalenie krtani nie jest groźne. Wystarczy w porę rozpocząć leczenie i nie pozwolić chorobie się rozhulać.
Leczenie zależy od przyczyny: infekcję bakteryjną zwalcza się antybiotykiem, wirusową – lekami przeciwzapalnymi.
W obu przypadkach podaje się także syropy przeciwkaszlowe oraz leki rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające odkrztuszanie. 
Dziecko powinno pić dużo letnich, niegazowanych płynów i oszczędzać głos ( nie krzyczeć, nie śpiewać).
 
Ostre zapalenie krtani może być bardzo groźne.  Nawet niewielki obrzęk może spowodować, że dziecko będzie miało problem z zaczerpnięciem oddechu. Dzieje się tak, ponieważ odcinek podgłośniowy krtani jest u maluszków wyjątkowo wąski. 
Objawy ostrego zapalenie krtani to  charakterystyczny, szczekający kaszel, któremu mogą towarzyszyć duszności i przypominający pianie odgłos podczas wdechu.
 
Uwaga!
Dziecko, które ma szczekający kaszel lub oprzy wdechu wydaje odgłos przypominający pianie koguta w taki sposób wymaga natychmiastowej pomocy medycznej!  Trzeba natychmiast wezwać pogotowie. Dziecko może wymagać hospitalizacji.  

Wydrukuj i powieś w widocznym miejscu: Ważne numery alarmowe

Doładuj
Przeładuj