Leczenie różyczki
fot. Fotolia

Zapalenie krtani - Nie lekceważ tego!

Zapalenie krtani może być groźne. Szczekający kaszel, duszności i charakterystyczne pianie podczas wdechu to objawy, które powinny postawić cię na równe nogi - chore dziecko wymaga natychmiastowej pomocy!
Leczenie różyczki
fot. Fotolia

Przyczyny zapalenia krtani 

Zapalenie krtani może być wywołane wirusami lub bakteriami. Najczęściej chorują maluchy od końca okresu niemowlęcego do 5. – 7. roku życia.
 
U starszych dzieci choroba zazwyczaj  rozpoczyna się od chrypki lub utraty głosu i  nieproduktywnego (bez odkrztuszania), bardzo męczącego suchego kaszlu. Może jej towarzyszyć gorączka lub stan podgorączkowy. 
 
U małych dzieci ostre zapalenie krtani może także zacząć się nagle, najczęściej w nocy, czemu sprzyja poziome ułożenie ciała i ciepło. 

Uwaga!
Zapalenie krtani może być powikłaniem zwykłego przeziębienia. 
Stan zapalny obejmujący krtań może z kolei rozprzestrzenić się na niższe odcinki dróg oddechowych, przez co dochodzi do zapalenia tchawicy lub zapalenia oskrzeli u dziecka.
Dlatego nie wolno lekceważyć infekcji i czekać aż przejdą same!

Przeczytaj także: Zapalenie oskrzeli u dziecka 

Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.

Rodzaje zapalenia krtani

Zwykłe zapalenie krtani nie jest groźne. Wystarczy w porę rozpocząć leczenie i nie pozwolić chorobie się rozhulać.
Leczenie zależy od przyczyny: infekcję bakteryjną zwalcza się antybiotykiem, wirusową – lekami przeciwzapalnymi.
W obu przypadkach podaje się także syropy przeciwkaszlowe oraz leki rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające odkrztuszanie. 
Dziecko powinno pić dużo letnich, niegazowanych płynów i oszczędzać głos ( nie krzyczeć, nie śpiewać).
 
Ostre zapalenie krtani może być bardzo groźne.  Nawet niewielki obrzęk może spowodować, że dziecko będzie miało problem z zaczerpnięciem oddechu. Dzieje się tak, ponieważ odcinek podgłośniowy krtani jest u maluszków wyjątkowo wąski. 
Objawy ostrego zapalenie krtani to  charakterystyczny, szczekający kaszel, któremu mogą towarzyszyć duszności i przypominający pianie odgłos podczas wdechu.
 
Uwaga!
Dziecko, które ma szczekający kaszel lub oprzy wdechu wydaje odgłos przypominający pianie koguta w taki sposób wymaga natychmiastowej pomocy medycznej!  Trzeba natychmiast wezwać pogotowie. Dziecko może wymagać hospitalizacji.  

Wydrukuj i powieś w widocznym miejscu: Ważne numery alarmowe

Co robić, zanim przyjedzie karetka?

  • Staraj się uspokoić dziecko. Lęk może spowodować skurcz krtani. 
  • Zabierz dziecko do łazienki, zamknij drzwi i odkręć gorącą wodę, by malec mógł wdychać wilgotne, ciepłe powietrze. Uważaj, żeby w nerwach go nie poparzyć. 
Lub 
  • Użyj nebulizatora (elektrycznego inhalatora). Wlej do niego sól fizjologiczną ( 0, 9% NaCl) lub lek polecony wcześniej przez lekarza ( lek sterydowy w płynie.) Rozpylana przez urządzenie mgiełka pomoże dziecku oddychać.
 Ataki duszności mogą się powtarzać
Jeśli twoje dziecko chorowało juz na ostre zapalenie krtani: 
  • Zapytaj  lekarza, o leki, w jakie powinnaś się zaopatrzyć, by w razie potrzeby natychmiast zmniejszyć obrzęk krtani (wziewne leki sterydowe).  
  • Nie przegrzewaj sypialni. Ciepłe, suche powietrze utrudnia oddychanie. Jeśli trzeba, nawilżaj je – wystarczy rozwiesić na kaloryferze mokrą pieluszkę.   
  • Nie pozwalaj nikomu palić przy dziecku. Dym papierosowy działa bardzo drażniąco na śluzówki górnych dróg oddechowych i u dzieci skłonnych do tego rodzaju reakcji sam w sobie może wywołać obrzęk krtani z dusznością.

 Inne przyczyny nagłej duszności

Nagła duszność może być także objawem reakcji alergicznej, np. na roztocza albo jakiś pokarm. Postępować trzeba wówczas tak samo jak podczas ataku wywołanego infekcją (wezwać karetkę, zabrać dziecko do łazienki, uspokoić itd.)
Chory malec nie dostaje jednak antybiotyku, lecz leki przeciwalergiczne - przeciwhistaminowe. Trzeba także jak najszybciej eliminować alergeny z jego otoczenia.  
Obrzęk krtani może również zostać wyzwolony przez kontakt z zanieczyszczeniami w powietrzu, gwałtowne zmiany temperatury lub wilgotności powietrza, a nawet silne emocje. 

Przeczytaj także: Kiedy wezwać pogotowie do dziecka?

Konsultacja: dr n.med. Małgorzata Czyżewska, Konsultant Wojewódzki ds. Neonatologii Akademii Medycznej we Wrocławiu. 
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy