GRY
 
 

Encyklopedia zdrowia dziecka

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż Wszystkie

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to bardzo groźna infekcja, szczególnie, że często wywołują ją bakterie: meningokoki, pneumokoki, gronkowce albo bakterie Hib.

Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

Do najczęstszych objawów zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych należą:
  • wysoka gorączka (do 40 stopni Celsjusza),
  • wymioty
  • bóle głowy
  • dreszcze i senność (w stanach ciężkich także śpiączka).
  • Wzmożone napięcie ciemiączka, jeśli nie jest jeszcze u dziecka zarośnięte.
  • Charakterystycznym objawem jest  sztywność karku (sprawdź to, układając dziecko na wznak i podnosząc jego głowę w kierunku tułowia – kark będzie sztywny, dziecko poczuje ból).

Możliwe objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

  • brak apetytu
  • światłowstręt
  • zaburzenia widzenia.

Przyczyny zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to stan zapalny opon pokrywających mózg i rdzeń kręgowy. Chorobę wywołują bakterie (Hib, dwoinka zapalenia płuc, pałeczka okrężnicy) oraz wirusy (wirusowa postać występuje często jako powikłanie po śwince i ma zazwyczaj łagodniejszy przebieg). Na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych chorują najczęściej dzieci w pierwszych pięciu latach życia.
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest chorobą zakaźną. Przenosi się drogą kropelkową – podczas kichania, mówienia, kasłania czy pocałunku. Do zakażeń często dochodzi w skupiskach dziecięcych, np. żłobkach czy przedszkolach. Czas wylęgania choroby wynosi około 4-6 dni. Czas trwania jest różny, w zależności od bakterii czy wirusa, który ją wywołuje, oraz od stopnia nasilenia.

Kiedy do lekarza?

Do dziecka, u którego podejrzewamy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, trzeba natychmiast wezwać lekarza!

Leczenie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

W przypadku bakteryjnego zapalenia konieczne jest leczenie antybiotykami. Jeśli przyczyną choroby jest wirus, przebieg choroby jest zwykle łagodniejszy. Ustalenie etiologii jest możliwe po wykonaniu punkcji lędźwiowej i badaniu płynu mózgowo-rdzeniowego. Kuracja trwa zazwyczaj około dwóch tygodni.

Zapobieganie zapaleniu

Najlepszą metodą zmniejszania ryzyka zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych jest szczepienie przeciwko Hib (Haemophilus influenzae typu b), która to bakteria jest główną przyczyną nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Bakteria jest wyjątkowo niebezpieczna dla dzieci poniżej 5 roku życia. W Polsce szczepionka jest umieszczona w obowiązującym kalendarzu szczepień. Warto też zaszczepić dziecko przeciw pneumokokom – to już nie jest szczepionka obowiązkowa, ale rekomendowana. Czytaj: kiedy warto zaszczepić przeciw pneumokokom?

Tekst: Marta Kwiatkowska
Konsultacja: Krystyna Polak, specjalista neonatolog

Sprawdź, co to jest kleszczowe zapalenie mózgu i jak chronić przed nim dziecko.